Aranżacja kostki brukowej wokół domu – lepiej skorzystać z pomocy projektanta!

Aranżacja przydomowej przestrzeni to jedna z najważniejszych kwestii, o jaką musi zadbać każdy właściciel domu. Stosunkowo niedrogim, a przy tym jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwalają uzyskać harmonię nawierzchni i otoczenia, jest kostka brukowa. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by faktycznie osiągnąć taki efekt i dlaczego mimo wszystko przyda ci się pomoc profesjonalnego projektanta nawierzchni.

Planując aranżację przydomowego otoczenia należy przede wszystkim dokładnie określić, w jakim kierunku powinny zmierzać wszystkie prace. Inaczej mówiąc, wymagane jest stworzenie kompleksowej koncepcji, która będzie spójna z charakterem całej posesji. Już na tym etapie bezcenne okazuje się wsparcie profesjonalnego projektanta nawierzchni, którego wiedza i doświadczenie gwarantują dobór optymalnych dla danego przypadku rozwiązań materiałowych oraz aranżacyjnych. Pozwolą też uniknąć prostych błędów estetycznych i komunikacyjnych, które niestety często przytrafiają się osobom samodzielnie projektującym nawierzchnię wokół własnego domu.

Kostka brukowa wokół domu

Jaki kolor kostki brukowej wybrać?

Najczęstszym i najpoważniejszym błędem jest nieumiejętny dobór kolorów poszczególnych elementów przydomowej aranżacji. Problemem jest nie tylko wybór niewspółgrających ze sobą barw, ale i zastosowanie zbyt dużej lub zbyt małej liczby różnych kolorów kostki. W tych dwóch pierwszych przypadkach powstaje wrażenie estetycznego chaosu, natomiast jednobarwna nawierzchnia – zwłaszcza jeśli mowa o dużych przestrzeniach – jest po prostu mało finezyjna. W praktyce najlepiej sprawdza się połączenie dwóch lub maksymalnie trzech odcieni kostek. Ważne, by nie dominowały one nad całością aranżacji, lecz podkreślały jej elementy.

Podstawowa zasada głosi, że kostka powinna być dobierana do dominującego w otoczeniu koloru, czyli przede wszystkim elewacji budynku lub dachu. W otoczeniu nowo budowanych domów bardzo często można znaleźć zestawy monochromatyczne, na które składają się kombinacje odcieni szarości, tj. czernie, grafity i popiele. Prezentują się one bardzo elegancko i świetnie współpracują z wieloma rodzajami aranżacji, przy czym również i w ich przypadku mogą przytrafić się błędy. O ile generalnie dobrym rozwiązaniem jest na przykład łączenie ich z elementami o wyrazistych kolorach, takimi jak żółty czy zielony, o tyle należy unikać zestawiania szarości na przykład z czerwienią.

Dobór rozmiaru i rodzaju kostki brukowej

Wybierając kostkę brukową należy zwrócić również uwagę na wzornictwo i rozmiary. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to trzeba pamiętać, że najdrobniejsza kostka nie pasuje do większych powierzchni, a duża – do wąskich ścieżek. Produkty o dużych rozmiarach nie sprawdzają się też w strefach, gdzie występuje wiele łuków i okręgów, ponieważ wymuszają one konieczność częstego docinania kostki. Ważnym parametrem, zwłaszcza w kontekście aranżacji podjazdów, jest również grubość – zbyt cienka kostka nie wytrzymuje ciężaru samochodów i szybko zaczyna się niszczyć.

Ponieważ przydomowa nawierzchnia to inwestycja na lata, warto zdecydować się na uniwersalne, ponadczasowe wzornictwo. Proste wzory współgrające z otoczeniem posesji sprawdzają się praktycznie zawsze. Tymczasem część właścicieli domów, którzy decydują się samodzielnie zaprojektować jego otoczenie, szuka inspiracji na posesjach sąsiadów i zdjęciach znalezionych w katalogach. Niekiedy daje to całkiem dobre rezultaty, ale częściej kończy się uzyskaniem sztucznych połączeń i brakiem dopasowania do stylu domu. By uniknąć takiej sytuacji i zapewnić sobie wybór zarówno odpowiedniej kolorystyki kostek, jak i ich optymalnego połączenia pod względem kształtów i wzornictwa, warto sięgnąć po pomoc specjalisty z zakresu projektowania nawierzchni. Można go znaleźć między innymi za pośrednictwem platformy produktowo-usługowej e-otoczenie, która oferuje dodatkowo również bogaty wybór kostek brukowych i innych produktów do wykończenia powierzchni wokół domu (szczegóły oferty na: https://e-otoczenie.pl/produkty/nawierzchnie/kostki-brukowe.html).

Komfort i swoboda korzystania z przydomowej nawierzchni

Osoby, które samodzielnie projektują przestrzeń wokół swojego domu skupiają się głównie na frontowej części posesji, zaniedbując przy tym, nie mniej istotną, strefę relaksu. Tymczasem również i w otoczeniu altany, werandy czy miejsca na grill nie może zabraknąć wygodnych ścieżek i podjazdów. Ich brak nie tylko utrudnia komfortowe korzystanie z ogrodu, ale i zaburza jego ład przestrzenny.

W praktyce błędy aranżacyjne często spotyka się zarówno w części frontowej, jak i w miejscach spędzania wolnego czasu. Do najpopularniejszych błędów komunikacyjnych można zaliczyć: zbyt wąski dojazd do garażu – uniemożliwiający zawrócenie auta, zbyt małe łuki na powierzchniach jezdnych – utrudniające manewrowanie pojazdem, czy brak dróżek do śmietnika lub altanki – skutkujący wydeptywaniem trawy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aranżacja kostki brukowej wokół domu nie jest prostą sprawą i wymaga posiadania wieloaspektowej wiedzy oraz doświadczenia. Dzięki konsultacjom z projektantem można wykluczyć element przypadkowości i zyskać pewność, że ostateczne efekty będą zgodne z oczekiwaniami i upodobaniami estetycznymi. Dają one również gwarancję stylistycznego i kolorystycznego dopasowania kostki do posesji, jak również odpowiedniego dobrania jej pod kątem sposobu i intensywności użytkowania.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *