Menu Zamknij

Budowa domu ekologicznego – innowacje na najbliższe lata

Zagadnienia związane z ekologią dosięgają już wszystkich dziedzin życia. Również w budownictwie zaczęły się one prężnie rozwijać. Sprzyjają temu technologie, które w myśl zrównoważonego rozwoju, pozwalają na działania, które pozwalają oszczędzać i dbać o środowisko naturalne. Coraz częściej na polskiej ziemi pojawiają się domy, które same, na własne potrzeby, produkują energię, co ma wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale znacząco zmniejsza koszty utrzymania. Przyjrzyjmy się bliżej innowacjom w budownictwie sygnowanym przedrostkiem eko.

Ekologiczne instalacje na ciepło w domu

Co znaczy eko-budownictwo?

Eko-budownictwo to wszelkie zabiegi mające na celu zminimalizowanie nadmiernej emisji zanieczyszczeń, marnowania energii oraz wody. To także odpowiedź na zatrważające dane Komisji Europejskiej, która informuje, że budownictwo w krajach Unii Europejskiej, zużywa ponad 40% produkowanej energii i emituje 35% gazów cieplarnianych. Te liczby mówią same za siebie. W odpowiedzi na wytwarzane odpady oraz ilość zużywanej energii powstają modele technologiczne, które mają niwelować zanieczyszczenia i straty energetyczne. Ich celem jest budowanie obiektów przyjaznych środowisku, a co za tym idzie także człowiekowi.

Jednym z głównych i najwcześniejszych przedsięwzięć w budownictwie, którego celem stało się zniwelowanie wykorzystywania energii słonecznej. Do dziś stosuje się w budowie panele solarne kumulujące energię. Solary to coraz to nowe, ulepszone technologie. Choć ich zakup i montaż nie należą do najtańszych, po kilku latach mieszkania i korzystania z energii słonecznej, zakup ten się zwraca.

Obowiązujące dyrektywy nakazują inwestorom, aby ich budynki spełniały wymagania zapisów i odznaczały się wysoką klasą energetyczną. Zminimalizowane zużycie energii, zmniejszona ilość emisji gazów cieplarnianych oraz spełnianie wymagań zasad zrównoważonego rozwoju – wszystkie te aspekty muszą spełniać budynki powstające w krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Poza aspektami środowiskowymi, zwraca się także szczególną uwagę na wysokie kwalifikacje wykonawców oraz unikanie półśrodków.

Eko-budowa to czysta budowa

Termin budowa nie odnosi się tu tylko do cyklu tworzenia danego budynku, ale także gospodarowania już istniejącymi. Obowiązująca dyrektywa dotycząca odpadów reguluje kwestie związane z nimi i pozwala na zminimalizowanie produkcji odpadów oraz poddawanie recyklingowi tych, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Stąd tak dużą wagę przywiązuje się do segregacji odpadów i edukacji dotyczącej sortowania, a za złamanie ustawy przewiduje się wysokie kary. Dotyczy to także firm budowlanych oraz odpadów powstających podczas budowy, w tym także ziemię z wykopów oraz materiały z rozbiórek

Energooszczędne panele na dachu

Co z budynkami z lat 90-tych?

Czyli tymi, których dyrektywy dotyczące zrównoważonego rozwoju jeszcze nie obowiązywały? Otóż i je dosięgają zmiany, na dobre oczywiście. Budynki te poddawane są termomodernizacji, czyli zabiegom, które znacząco zmniejszają ilość zużywanej energii. Dotyczy to w szczególności ogrzewania budynków mieszkalnych oraz podgrzewania wody. Nierzadko też konwencjonalne źródła energii zmienia się na źródła niekonwencjonalne, korzystając z możliwości, jakie daje termo-renowacja. Ocieplanie budynków, unowocześnianie systemów grzewczych czy segregacja odpadów i ponowne wykorzystanie tych odnawialnych – wszystko to wpływa na środowisko i energetyczną oszczędność, a wyznaczane jest przez Nową Politykę Ekologiczną Państwa.

Eko-budowa – szansa dla innowacyjnych przedsiębiorców

Wszelkie ustawy dotyczące eko-budowy oraz zrównoważonego rozwoju w sektorze budownictwa to szansa dla przedsiębiorstw, które tworzą rozwiązania przyjazne środowisku. Szczególnie cenione są projekty zakładające wykorzystanie produktów w recyklingu oraz zasobów odnawialnych. Innowacje dotyczące wprowadzania oszczędności i zminimalizowania negatywnego działania na środowisko to projekty, które są wysoko opłacalne i cenione. Nowoczesne budownictwo łączy względy społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, dbając o zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach.

Wykorzystanie w budowie solarów, turbin wiatrowych czy nowoczesnych materiałów izolacyjnych w budownictwie pasywnym sprawia, że powstające budynki są proekologiczne i przyczyniają się do istotnych zmian na lepsze, które zachodzą w coraz bardziej świadomym społeczeństwie, które funkcjonuje w myśl zrównoważonego rozwoju.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *