Budowa domu – od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu to poważny krok. Wymaga bowiem nie tylko sporych nakładów finansowych, ale też dużej odwagi, konsekwencji, a przede wszystkim wiedzy. Aby jednak zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy, przed rozpoczęciem budowy domu należy dokładnie i skrupulatnie ją zaplanować. Wówczas wszystko pójdzie sprawnie i zgodnie z planem bez nieprzyjemnych konsekwencji i trudności.

Budowo domów to zawsze jest wyzwania – i dla amatorów, i dla profesjonalistów. Samo podjęcie decyzji może sprawiać trudności, nie mówiąc już o wyborze działki, odpowiednich materiałów, fachowców. Można jednak tę sprawę sobie ułatwić, stosując się do ułożonego przez ekspertów planu postępowania. Budowę domów można bowiem podzielić na kilka etapów. Każdy z nich zawiera w sobie kilka lub kilkanaście kroków, które należy spełnić. Stosując się do takich ustalonych procedur, mamy gwarancję, że budowa domu będzie przebiegała sprawnie i konsekwentnie, a przy okazji bez pominięcia żadnego z istotnych elementów.

Etap pierwszy

Jest to dopiero wstęp do prawdziwej budowy domów. Trwa od momentu podjęcia decyzji do zdobycia pozwolenia na budowę. Tutaj zależy skupić się na zamówieniu projektu lub wybraniu jakiegoś z gotowych katalogów. Następnie należy przystąpić do gromadzenia dokumentów do zdobycia pozwolenia na budowę, by móc dokonać wszelkich formalności w tę stronę. Również rozpoczęcie robót budowlanych należy zgłosić do odpowiednich organów. Na tym etapie możemy zgłosić się do architekta i geodety, czyli fachowców, którzy pomogą przy budowie domów.

Etap drugi

Kiedy załatwione zostaną wszelkie formalności dotyczące budowy domów, można przystąpić do pierwszych prac budowlanych. Tutaj stawiamy ogrodzenie placu budowy, wytyczamy miejsce budynku na działce, stawiamy fundamenty i piwnicę. Dochodzi to tego również doprowadzenie kanalizacji, instalacja izolacji podziemnej oraz ułożenie podkładu betonowego. Okaże się tutaj przydatna pomoc geodety, wykonawcy instalacji oraz osób do rozładunku ciężkich materiałów.

budowa domów

Etap trzeci

W tym etapie widoczny już będzie „szkielet” naszego nowo powstającego domu. W tym czasie należy zacząć od ostatecznego wyboru materiałów na fundamenty, ściany i dach, zakończyć formalności kredytowe, by móc w końcu zadbać o murowanie ścian i kominów, wykonanie stropów, ułożenie pokrycia dachu, zbudowanie schodów żelbetonowych, a także zrobienie więźby. Tym zajmą się ekipy ciesielskie oraz dekarskie.

Etap czwarty

Ostatni z elementów planu budowy domów. Obejmuje on wykonanie instalacji wewnętrznych, wykonanie tynków, uporządkowanie i zaplanowanie ogrodu, budowa ostatecznego ogrodzenia posiadłości, a także zabezpieczenie budynku przez zimą, czyli jego ocieplenie, uszczelnienie okien i drzwi oraz opróżnienie instalacji z wody. Niezbędni do pomocy będą tu elektryk, instalator gazowy, sanitarny, kominiarz, ekipa do tynków i ogrodzenia. Można skorzystać też z rady architekta ogrodów.

1 komentarzy

  1. kami

    Na etapie wykończenia trzeba uważać na materiały do izolacji. Najlepiej ocieplać styropianem ale wybierać do tego tylko materiały o sprawdzonej jakości posiadające certyfikaty ITB.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *