Menu Zamknij

Czy warto wybudować garaż?

Garaż postrzegany jest przede wszystkim jako miejsce, gdzie nasze auto jest bezpieczne. Chronimy je nie tylko przed zjawiskami pogodowymi, ale również potencjalną kradzieżą lub zniszczeniami. Aktualnie, budując garaż myślimy nie tylko o miejscu na nasze auto, ale również inne rzeczy, np. narzędzia do majsterkowania. Dziś odpowiemy na pytanie: czy warto wybudować garaż?

Garaż to miejsce, gdzie możemy stworzyć kącik do majsterkowania lub przechowywać rozmaite rzeczy, na które nie mamy miejsca w naszej prywatnej przestrzeni. Już od kilku lat z mody wychodzą domy z piwnicą, dzięki czemu każde dodatkowe miejsce okazuje się przydatne – szczególnie, jeżeli chcemy wygodnie z nich korzystać… i móc je dostatecznie szybko znaleźć pomiędzy inni, rzadko używanymi rzeczami.

Jaki garaż wybrać, jedno- czy dwustanowiskowy?

Jednostanowiskowe garaże należą do pewnego rodzaju standardu w nowoczesnych projektach domów. Coraz częściej wybiera się opcję z dwustanowiskowym garażem, dzięki niemu mamy dużo większą dowolność m.in. w wyborze bramy garażowej. Możemy zdecydować się na pojedynczą, podwójną, uchylną lub segmentową. Często stosowanym rozwiązaniem jest również drugie wejście do garażu – bezpośrednio z domu. Ułatwia to przemieszczanie się nie tylko kierowcy (który nie musi wychodzić z auta na zewnątrz np. podczas złej pogody), jak i osoby wewnątrz, która komfortowo i szybko może znaleźć się we wnętrzu pojazdu.

Budowa garażu blaszanego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?<<TUTAJ

Przestrzeń funkcjonalna w garażu

Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę garażu, warto dodać do planowanej powierzchni budowy kilka dodatkowych metrów. Po co? Nie wpłynie to znacząco na koszt inwestycji, a nabędziemy możliwość postawienia kilku praktycznych, funkcjonalnych miejsc. Garaż każdego typu można połączyć np. z pomieszczeniem gospodarczym, kotłownią, z altaną czy wiatą, która w takiej kombinacji dobrze spełnia swoje zadanie.

Gdzie usytuować garaż?

Najpierw trzeba zadać pytanie: od czego usytuowanie garażu zależy? Często ma na nie wpływ kształtu naszego dachu. Przy klasycznym, dwuspadowym rozwiązaniu nie ma problemu, aby podobnie wykończyć garaż i wkomponować go w konstrukcję domu. Jednak decydując się na płaskie zadaszenie, otwieramy przed sobą również nowe opcje. Dach garażu, po drobnych zmianach, może w przyszłości stać się podłogą do dobudowanego nad nim pomieszczenia. Jeżeli inwestorowi zależy na reprezentacyjnej funkcji frontowej ściany domu, najlepiej będzie cofnąć garaż w stosunku do przodu budynku. Alternatywnie można wybrać garaż wolno stojący, jeśli wielkość i kształt działki temu sprzyjają. To jedno z najmodniejszych rozwiązań, chętnie wybieranych przez posiadaczy domów o różnych metrażach.

Warto wiedzieć: garaże wielostanowiskowe w budownictwie domów jednorodzinnych, należą raczej do rzadkości. Można je spotkać prawie wyłącznie wśród budynków: przemysłowych czy dużych, nowoczesnych domach. W ich przypadku, decyzja jest jak najbardziej uzasadniona.

Czy trzeba ogrzewać garaż?

Podczas zastanawiania się nad wybudowaniem własnego garażu, inwestorzy często martwią się kosztami, jakie poniosą ogrzewając dodatkowe pomieszczenie. Czy garaż trzeba lub warto ogrzewać? Odpowiedź brzmi: nie. Ta decyzja jest jak najbardziej uzasadniona, gdy garaż jest wyłącznie miejscem dla postoju naszych pojazdów. Wysoka temperatura przyśpiesza korozję samochodu – szczególnie w porze zimowej, kiedy na podwoziu osadza się sól z jezdni. Nowoczesne samochody są też lepiej przystosowane do niskich temperatur.

Co powinno znaleźć się w garażu? Elementy, których nie może w nim zabraknąć!

Planując urządzenie garażu powinniśmy określić wszystkie jego funkcje. Najważniejszą jest miejsce postojowe dla samochodu – ta kwestia nie budzi wątpliwości.

Jednak garaż dla większości ludzi to nie tylko miejsce na pojazd, ale też pomieszczenie do przechowywania przedmiotów, tych mniejszych czy większych. Jakich?

  1. Jeśli mamy ogród, na pewno przydałoby się wyznaczyć miejsce na kosiarkę, inne narzędzia.
  2. Urządzenie w garażu miejsca, gdzie będziemy zajmować się drobnymi naprawami lub wymieniać części zapasowe – to świetna opcja. Najlepiej zrobić to w tylnej części pomieszczenia. Przydadzą się półki na rzeczy oraz metalowe regały magazynowe.
  3. Rowery czy hulajnogi powinny być w zasięgu ręki, ale warto zadbać o wieszak rowerowy. W ten sposób nie będą nam one zawadzać m.in. w zimę, gdy raczej nie korzystamy z wymienionych sprzętów.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *