Menu Zamknij

Dach nad poddaszem

Projekty domów z poddaszem użytkowym są bardzo chętnie realizowane przez inwestorów. Wykorzystując powierzchnię poddasza na cele użytkowe, jednocześnie trzeba pomyśleć o zapewnieniu właściwych warunków jego mieszkańcom.

Dach nad poddaszem

Kluczowe elementy zapewniające komfortowe warunki na poddaszu to odpowiednio dobrany materiał izolacyjny oraz pokrycie dachowe. Na drugiej kondygnacji, podobnie jak i w pozostałych pomieszczeniach, należy wytłumić hałas, problemu nie powinno stanowić również utrzymanie we wnętrzach odpowiedniej temperatury. Szczególnie ta pierwsza kwestia bywa bagatelizowana, a to bardzo istotna sprawa, tym bardziej, że na poddaszu najczęściej projektuje się sypialnie, które z samego założenia powinny być dobrze wyciszone. Fachowcy, podkreślając wagę tej kwestii, polecają ciężkie pokrycia (dachówki ceramiczne i cementowe), jako materiały budowlane zapewniające najlepsze wytłumienie hałasów.

Również wentylacja bywa elementem, do poprawności wykonania którego nie wszyscy przykładają należytą wagę. Tymczasem jej niewłaściwe wykonanie może skutkować opłakanymi rezultatami: zawilgoceniem wnętrz, pleśnią i grzybami na ścianach. Aby nie dopuścić do sytuacji, która może skutkować pogorszeniem zdrowia mieszkańców, należy zadbać o sprawnie działający system wentylacyjny, który odprowadzi na zewnątrz nadmiar wilgoci. Od wewnętrznej strony, pod warstwą wełny, powinna w tym celu zostać umieszczona folia paroizolacyjna, a nad nią – membrana dachowa o wysokich wskaźnikach paroprzepuszczalności. W połaci dachu powinny ponadto zostać zastosowane dachówki wentylacyjne, a przy okapie i kalenicy – umieszczony wypust powietrza. Jeśli tak się nie stanie, to wilgoć będzie gromadzić się m.in. w warstwie izolacyjnej, a ta w rezultacie nie będzie właściwie spełniać swojej roli.

Jak upiornym miejscem podczas upałów potrafi być poddasze najlepiej wiedzą ci, którzy w swoim domu nie zadbali o odpowiednią termoizolację. Bo wbrew pozorom dobrze ocieplony dach będzie zapewniał nie tylko ciepłe wnętrza zimą, ale  również nie pozwoli na nadmierne nagrzewanie się pokojów latem. Aby więc w pomieszczeniach na drugiej kondygnacji zawsze panowała przyjemna temperatura, trzeba użyć dobrego materiału izolacyjnego i pokryciowego. Izolacja powinna być dwuwarstwowa, ważne także, aby została prawidłowo wykonana. Jako najlepszy materiał na pokrycie dachowe tutaj również jest polecana cięższa dachówka betonowa i ceramiczna, która latem nagrzewa się znacznie wolniej niż blachodachówka. Fachowcy przy tej okazji wymieniają wiele innych zalet, które przemawiają na korzyść cięższego pokrycia, zwłaszcza tańszych dachówek betonowych, które są nie tylko trwałe i estetyczne, ale również ekologiczne oraz gwarantują zdrowy mikroklimat w domu (sprawiają, że dach „oddycha”).

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *