Menu Zamknij

Dom inteligentny – co to znaczy?

Bezpieczny budynek, zaopatrzony w czujniki reagujące na awarie, zawiadamiający ochronę w przypadku włamania, a przy tym zarządzający wszystkimi domowymi urządzeniami i dbający o codzienny komfort domowników – taki jest właśnie dom na miarę XXI wieku.
Na system domu inteligentnego składają się nowoczesne czujniki oraz instalacje, które sterują wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku. Zarządzają m.in. temperaturą, wilgotnością powietrza, oświetleniem, opuszczają żaluzje oraz zamykają drzwi i okna. Samodzielnie reagują na zmiany zachodzące na zewnątrz oraz wewnątrz domu – np. zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Możliwości systemów są bardzo różne, wszystko zależy od stopnia ich zaawansowania. Sterowanie systemem odbywa się za pośrednictwem panelu, pilota lub przez Internet. Inteligentny dom najnowszej generacji potrafi dbać o komfort mieszkańców już od momentu, gdy ci ostatni przekroczą próg budynku; system rozpoznaje, który z domowników użył klucza i następnie dostosowuje warunki do jego preferencji (w tym np. ustawia temperaturę czy włącza ulubioną stację radiową). Z kolei gdy mieszkańcy wychodzą z mieszkania, to po przekręceniu klucza zostaje automatycznie włączony system alarmowy, opuszczone rolety, obniża się temperatura we wnętrzach, a niezgaszone lampy same się wyłączają. Nie trzeba więc martwić się niewyłączonym żelazkiem, bo nawet jeśli takie zostało w domu, to system nas wyręczy i je wyłączy. Problemem nie będzie także niedokręcony, cieknący kran, który mógłby spowodować zalanie pomieszczeń. Tak się nie stanie, bo system nie dość, że zamknie dopływ wody, to jeszcze o problemie powiadomi właściciela, dzwoniąc na jego telefon komórkowy.

Dom inteligentny – co to znaczy?

W takim domu można także zaprogramować różne inne przydatne funkcje – na przykład stworzyć rozmaite scenariusze oświetlenia i w przypadku wizyty gości jednym przyciskiem zapewnić wnętrzom odpowiedni nastrój. A jeśli system został wyposażony w sensor ruchu, to przemieszczając się w nocy pomiędzy pokojami nie trzeba szukać włącznika światła; zapali się ono samo, punktowo oświetlając podłogę.

A gdyby tak jeszcze zakupy robiły się same… To życzenie nie musi pozostawać jedynie w sferze marzeń, ponieważ jeżeli lodówka również zostanie podłączona do sieci, to w efekcie sama będzie mogła sygnalizować, jakich produktów brakuje i dokonywać zakupów w sklepach internetowych.

Nie można więc mieć wątpliwości co do tego, że inwestując w system domu inteligentnego zyskujemy większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ale wśród zysków można wymienić także bardziej wymierne korzyści, takie jak na przykład oszczędność energii (dzięki możliwości precyzyjnego zarządzania temperaturą w każdym z pomieszczeń).  Na inwestycję w system domu inteligentnego najlepiej jest zdecydować się na możliwie jak najwcześniejszym etapie – podczas kupowania projektu domu. Specjaliści stworzą wówczas projekt systemu domu inteligentnego, w którego skład wejdzie m.in. plan instalacji alarmowej oraz dodatkowego oświetlenia. Koszt systemu zależy od stopnia jego zaawansowania oraz od powierzchni domu. Średnio trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 30 tysięcy złotych.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *