Dom skandynawski – plusy i minusy

Rozwój technologii w budownictwie pozwala na dokonanie wyboru zarówno pod względem ekonomicznym jak i estetycznym. Dom skandynawski jest jedną z coraz częściej wybieranych opcji na całym świecie.

Dom skandynawski – pochodzenie stylu

Styl skandynawski zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz robi ogromne wrażenie. Piękne, drogie (ze względu na jakość) i minimalistyczne meble, które mają być przede wszystkim funkcjonalne, stały dostęp do naturalnego światła ze względu na duże okna (zarówno w dachu jak i w wielu pomieszczeniach domu), wiele przeszkleń, stały kontakt z naturą i stawianie na jakość zamiast na ilość – to właśnie dom skandynawski. To samo dotyczy konstrukcji z zewnątrz, która ma być funkcjonalna, mieć stały kontakt z naturą i sprawiać, że słońce zawsze znajdzie drogę do wnętrza domu.

Styl ten pojawił się w latach 30. i promował uproszczone sposoby życia, minimalistyczna filozofia podkreślała czyste linie i proste projekty inspirowane cudownością natury. Promowano wtedy jakość, ale taką na którą każdy mógłby sobie pozwolić. Obrazy urodzonego w Sztokholmie malarza o imieniu Carl Larsson były początkiem tego wspaniałego stylu, przedstawiały one jego dom w którym panowały spokój i harmonia. Warto je zobaczyć, chociażby ze względu na wpływ jaki miały na rozwój stylu.

Zalety domu skandynawskiego

Zaletą domów skandynawskich jest materiał z jakiego są zbudowane. Skandynawowie uwielbiają drewniane konstrukcje (nie licząc betonowych fundamentów), które tworzą niezwykły klimat. Zgodnie ze skandynawskim podejściem, warto być blisko natury – nie tylko mieć ją w domu, ale również dookoła siebie, chociażby dlatego drewno jest tak popularnym surowcem podczas budowy.

Domy skandynawskie buduje się krótko, szacuje się, że około 3-4 miesiące wystarczą na budowę budynku mieszkalnego składanego na placu budowy z pojedynczych słupów i belek, za to takiego, który przywożony jest bezpośrednio na plac budowy – nawet tylko kilka dni!

Domy skandynawskie można budować niezależnie od pory roku, ponieważ nie ma potrzeby czekania na związanie cementu, stwardnienie betonu, zaprawy lub inne problemy, które często utrudniają i przedłużają proces budowy. W tym przypadku dom taki możemy wybudować o każdej porze roku.

Domy kanadyjskie są łatwe w przebudowie i modernizacji. Jest to więc bardzo rodzinne rozwiązanie, również dla młodych, którzy w przyszłości planują powiększenie rodziny, opiekę nad rodzicami czy inne warianty, sprawiające, że w domu będzie potrzebne dodatkowe miejsce.

Nie jest to też drogi proces, ponieważ domy skandynawskie słyną z szybkiego, ale również co za tym idzie, taniego procesu budowy. Ceny domów kanadyjskich są znacznie niższe niż ich murowanych odpowiedników. Tańsze są bowiem materiały, których używa się do ich wykonania, mniejsza jest ich ilość oraz krótszy czas pracy robotników, a więc również oszczędność na robociźnie. Jeżeli zasoby naszego portfela są ograniczone, warto skorzystać z tej opcji. Najtańsze opcja to skandynawski domy parterowy z dwuspadowym dachem.

Wady domu skandynawskiego

Ponieważ konstrukcja domu skandynawskiego jest lekka, już na etapie projektu należy zdecydować się, gdzie będą znajdować się cięższe przedmioty i meble. Wymaga to też zaprojektowania odpowiednich wzmocnień w tych miejscach.

Domy skandynawskie o konstrukcji szkieletowej szybko się nagrzewają… i szybko wychładzają, co zależnie od pory roku może być zaletą lub ogromną wadą. Takie budynki zaleca się ogrzewać prądem, by można było dostosować harmonogram do trybu życia.

Przy budowie domu skandynawskiego warto wziąć pod uwagę, że dużym problemem jest wilgoć. Niszczy ona właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej. W tym przypadku przyda się wentylacja mechaniczna, najlepiej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Drewno nie cieszy się zaufaniem, uznawane jest za niepraktyczne, a przez niektórych nawet za niebezpieczne. Jeżeli wizja domu skandynawskiego jest nam bliska i chcielibyśmy w takim zamieszkać, nie powinniśmy poddawać się na starcie, jeżeli ktoś będzie doradzał nam bardziej klasyczne rozwiązanie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *