Dom w zabudowie bliźniaczej – czy warto się na niego zdecydować?

Domy w zabudowie bliźniaczej to typ nieruchomości, który coraz częściej pojawia się w kameralnych dzielnicach dużych miast. Ich niewątpliwą zaletą jest poczucie bezpieczeństwa oraz swobody, którą gwarantuje przydomowy ogródek. Co wziąć pod uwagę przed zakupem bliźniaka?

Atrakcyjna lokalizacja nieruchomości

Nie da się ukryć, że przy wyborze konkretnej nieruchomości, jednym z głównych czynników branych pod uwagę, jest jej lokalizacja. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza te inwestycje, które z jednej strony gwarantują udogodnienia życia codziennego, takie jak: łatwy dostęp do lokali usługowo-handlowych, szkół, przedszkoli i pracy, a z drugiej zapewniają wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku i dostęp do terenów zielonych. Biorąc pod uwagę te wymagania potencjalnych kupców, deweloperzy coraz częściej swoje inwestycje budują w okolicach, które łączą te dwa aspekty. Dobrym tego przykładem jest doskonale skomunikowana z centrum Krakowa inwestycja Nove Skotniki, która składa się z nowoczesnych i przestronnych domów w zabudowie bliźniaczej.

Otoczenie nieruchomości

Przeciwnicy domów-bliźniaków wskazują, że nie zapewniają one aż tyle swobody, co domy wolnostojące. Chociaż jest w tym stwierdzeniu trochę racji, ponieważ trzeba liczyć się z bliskim sąsiedztwem innej rodziny, to współczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają częściowo rozwiązać ten problem. Niektórzy decydują się więc na zasłonięcie linii podziału płotem, szczelnym przepierzeniem lub żywopłotem. Jeśli ograniczona prywatność powstrzymuje Cię przed zakupem bliźniaka, sprawdź projekty, w których domy mają tarasy lub inne strefy wypoczynkowe na bocznych elewacjach.

Komfort i poczucie swobody

Pomimo współdzielenia z inną rodziną ściany, tego typu budynki oferują sporą swobodę: osobne wejście, garaż, taras. Ogródek docenią zwłaszcza rodziny z dziećmi i miłośnicy zwierząt. Możliwość wypoczynku na własnej posesji w otoczeniu zieleni to bez wątpienia duża zaleta tego typu nieruchomości.

Dbałość o wspólną przestrzeń

Zwolennicy domów bliźniaków jako kolejny atut wymieniają większe poczucie bezpieczeństwa niż ma to miejsce w przypadku domów wolnostojących. W końcu doglądanie całej nieruchomości jest ważne również dla sąsiada podczas naszej nieobecności.

Domy bliźniaki – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Nie da się jednak ukryć, że na zadowolenie z tego typu rozwiązania w dużej mierze składa się to, czy będziemy w stanie się porozumieć z bliskim sąsiadem, dlatego tak ważne są w tym przypadku kompromisy i dobra wola dwóch stron. Z drugiej strony, takie bliskie sąsiedztwo może zaowocować przyjaźnią na długie lata. Dobre relacje między sąsiadami są również o tyle ważne, że w przypadku konieczności przeprowadzenie remontu lub napraw, mieszkańcy muszą się ze sobą porozumieć.

Domy bliźniaki sprawdzą się w przypadku osób, którym nieobca jest sztuka kompromisów i umiejętności życia w bliskich relacjach z sąsiadami. Za tym rozwiązaniem przemawia spora dawka swobody, dzięki osobnemu wejściu, garażowi i strefie służącej relaksowi. Współcześnie tego typu inwestycje powstają w atrakcyjnych lokalizacjach, aby połączyć codzienne udogodnienia z komfortem mieszkania w domu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *