Menu Zamknij

Fundamenty – trwała podstawa domu

Budowa fundamentów, jak i całego domu, powinna być w zaplanowana zgodnie z projektem oraz właściwie przygotowana. W przypadku fundamentów ma to wyjątkowe znacznie, ponieważ o ile inne części budynku można w późniejszym czasie w różnym stopniu modyfikować, to fundamentów nie uda się już skorygować.

Fundamenty - trwała podstawa domu

Zadaniem fundamentów jest między innymi przekazywanie na podłoże obciążeń konstrukcji domu, zapewnienie minimalnego osiadania budowli oraz jej zabezpieczenie przed zawilgoceniem. Fundamenty najczęściej są wykonywane z betonu lub żelbetu, z wykorzystaniem elementów zbrojeniowych (stalowych prętów). W budownictwie jednorodzinnym najpopularniejsze są tzw. ławy fundamentowe, czyli poszerzenia ścian fundamentowych, wylewane wzdłuż ich długości, stanowiące główny nośnik ciężaru domu. Alternatywnymi rozwiązaniami są stopy fundamentowe (poszerzenia pod słupami konstrukcyjnymi w punktowych obciążeniach projektu) lub płyty fundamentowe (płytko osadzone powierzchnie betonowe w całości odpowiadające powierzchni zabudowy).

Rozpoczynając roboty budowlane, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór rodzaju fundamentów jest uwarunkowany przede wszystkim rodzajem gruntów na naszej działce. Im bardziej miękka gleba, tym fundamenty muszą zostać głębiej osadzone. Głębokość osadzenia fundamentów zależy także od współczynnika przemarzania gruntu; powinny one sięgać głębiej, niż przemarza grunt. Grubość ścian fundamentowych musi zostać dostosowana do grubości ścian w nadziemnej części budynku. Niezwykle istotna jest również właściwa ochrona elementów podziemnych przed wilgocią. Izolację cieplną fundamentów można z kolei dodatkowo wzmocnić, używając do tego celu włókna szklanego. Do wykonania samych fundamentów lepiej jest wykorzystać beton wyższej klasy, który jest droższy, ale jednocześnie zapewnia odpowiednią jakość, posiadając lepszą gęstość i wytrzymałość. Zamiast samodzielnego przygotowywania betonu na placu budowy, korzystnym rozwiązaniem, choć droższym, może okazać się zamówienie gotowego materiału wraz z pompą. Ze względu na właściwości betonu, a także wygodę, najlepiej w tym celu wybrać betoniarnię zlokalizowaną jak najbliżej miejsca budowy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *