Menu Zamknij

Jak ocieplić poddasze?

Poddasze kojarzy się z przytulnością i zacisznością prywatnej części domu, stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne. Zanim jednak przejdziemy do jego urządzania, powinniśmy zadbać o ocieplenie tej części domu. Zapewni nam to nie tylko optymalną temperaturę w chłodne dni, lecz ochroni także przed problemami z wilgocią.

Wstępne krycie

Do wstępnego krycia dachu skośnego można zastosować jeden z trzech materiałów: membranę, czyli folię wysokoparoprzpuszczalną, folię niskoparoprzepuszczalną lub papę na sztywnym deskowaniu.

Decydując się na pierwsze z rozwiązań, należy upewnić się, że:

  • wokół kominów zostało wykonane stosowne zabezpieczenie,
  • w koszach ułożono podwójną warstwę folii,
  • kalenica zakończona została kształtką wywiewną, a znajdująca się w niej folia przełożona na drugą stronę,
  • znajdująca się przy okapie folia przyklejona została do blaszanej obróbki pasa nadrynnowego,
  • strona folii zawierająca nadruk została skierowana na zewnątrz,
  • poszczególne arkusze folii, zamocowane do krokwi przy pomocy zszywek, nachodzą na siebie na co najmniej 10 centymetrów.

Jak ocieplić poddasze?

Jeżeli chcemy zastosować folię niskoparoprzepuszczalną lub papę na deskowaniu, sprawdźmy, czy pomiędzy poszyciem z desek a ociepleniem została stworzona około 3-4 centymetrowa szczelina wentylacyjna. Gdy jej zabraknie lub wykonana zostanie w sposób nieprawidłowy, w krótkim czasie może dojść do zawilgocenia folii i osłabienia jej właściwości izolacyjnych.

Ocieplenie

Do ocieplania dachów najczęściej wykorzystuje się produkty wykonane z wełny mineralnej, która jest niepalna, posiada dobrą izolacyjność cieplną oraz dużą zdolność przepuszczania pary wodnej. Grubość termoizolacji powinna wahać się od 30 do 40 centymetrów. Układa się ją w dwóch warstwach: pomiędzy krokwiami oraz poniżej, prostopadle do nich.

Paroizolacja

Tuż poniżej termoizolacji jest umieszczana folia paroizolacyjna, której głównym zadaniem jest ochrona wełny mineralnej przed zawilgoceniem i ograniczanie przepływu pary wodnej napływającej z wnętrza domu. Podczas jej układania, szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność połączeń. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich przy pomocy taśmy dwustronnie klejącej. Z paroizolacji zrezygnować można jedynie wówczas, gdy w budynku użyty został system wentylacji mechanicznej, wstępne krycie wykonano z membrany o wysokiej paroprzepuszczalności lub na poddaszu są zlokalizowane wyłącznie pomieszczenia suche (np. sypialnie).

Obudowa z płyt kartonowo–gipsowych

Płyty kartonowo–gipsowe (najlepiej sprawdzą się te o podwyższonej odporności na działanie ognia) rozmieścić należy tak, by ich krawędzie były przesunięte względem siebie o minimum 40 centymetrów. Tam, gdzie płyty obudowy dochodzą do ścian działowych i szczytowych, a nie zostały użyte płyty o czterostronnie sfazowanych krawędziach, warto je sfazować, a styk wypełnić przy pomocy akrylu. Dzięki temu zabezpieczymy się przed ich pękaniem.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *