Jaki beton wybrać na podłogę w mieszkaniu?

Beton już jakiś czas temu przestał pełnić funkcję jedynie materiału, wykorzystywanego do budowy domów. Obecnie, projektanci oraz inwestorzy coraz chętniej odchodzą od standardowych rozwiązań architektonicznych, wybierając beton jako modne i praktyczne wykończenie… podłóg! Koniec z nudnymi panelami, wykładzinami i płytkami ceramicznymi. Nadchodzi era betonowych podłóg w domach!

Podłoga betonowa w domu – zalety

W aktualnych trendach aranżacyjnych dominuje styl nowoczesny oraz industrialny i o ile poszczególne elementy wystroju, wykonane ze stali czy szkła już nikogo nie dziwią, o tyle betonowa podłoga wciąż jest rzadko spotykanym rozwiązaniem. Tymczasem posadzki tego typu nie tylko świetnie się prezentują, ale także są bardzo praktyczne.

Obecnie beton można położyć zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń i stanowi neutralną bazę pod meble i dodatki. Co więcej, dla wielu osób jednym z najczęstszych problemów aranżacyjnych jest dobranie odpowiedniego odcienia paneli do wystroju wnętrz. W przypadku betonowych posadzek, nie ma tego typu dylematów, bowiem rewelacyjnie pasują do nich elementy wyposażenia, utrzymane niemal w każdym stylu.

Podłoga betonowa w mieszkaniu

Podłoga betonowa w domu lub mieszkaniu – jaki beton wybrać?

Producenci betonu oferują kilka technologii wykonywania podłóg betonowych. Można je zrobić, wykorzystując do tego celu prefabrykowane płyty z betonu dekoracyjnego bądź beton dekoracyjny, który jest wylewany na miejscu.

W praktyce, drugie rozwiązanie jest częściej polecane, głównie z uwagi na fakt, że jest trwalsze, odporniejsze na ścieranie i pozwala uniknąć fug oraz spoin.

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest podłoga wykonana z betonu posadzkowego, który często zacierany jest z posypką mineralną. Można w ten sposób otrzymać posadzkę o industrialnym wyglądzie, zbliżonym do posadzek, typowych dla hal produkcyjnych czy magazynów.

Do wykonania podłogi betonowej w domu, można również użyć betonu kolorowego, zatartego na gładko i dodatkowo zabezpieczonego wysokiej klasy preparatem lub transparentną żywicą. Do najczęściej stosowanych odcieni należą: żółty, czerwony, biały oraz grafitowy.

Beton zacierany a beton polerowany

Standardowo beton wylewany na miejscu dzieli się na zacierany i polerowany.

Beton zacierany jest wyrównywany za pomocą specjalnych zacieraczek ręcznych lub mechanicznych natychmiast po jego wylaniu. Wyróżnia się efektownym, matowym wykończeniem, jednak dla uzyskania połysku, można go bez obaw pomalować lakierem.

Beton polerowany natomiast jest wykańczany przy użyciu szlifierek z diamentowymi ściernicami, a na koniec wybłyszczany. W porównaniu do betonu zacieranego jest bardziej elegancki i łatwiejszy w czyszczeniu.

Betonowa posadzka dekoracyjna

Doskonałym sposobem na podkreślenie nowoczesnego charakteru wnętrza jest zastosowanie betonowej posadzki dekoracyjnej (http://betonnadom.pl/produkty/slidart), która dzięki jednolitej strukturze nie tylko pięknie się prezentuje, ale także jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.

Wysokiej klasy betonowe posadzki dekoracyjne to rewelacyjna alternatywa dla m.in.:

  • posadzek żywicznych,
  • płytek ceramicznych,
  • wykładzin,
  • paneli,
  • parkietów,
  • desek podłogowych.

Co ważne, betonową posadzkę dekoracyjną, można z powodzeniem zastosować również w przypadku domów i mieszkań, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe – cienka, około 2-3-centymetrowa warstwa betonu nie zmniejsza efektywności jego działania.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *