Menu Zamknij

Jaki rodzaj paliwa stałego wybrać?

Kotłownie w domach jednorodzinnych najczęściej są wyposażane w piece na paliwo stałe. Ich użytkownicy mają do wyboru kilka rodzajów opału. Który z nich jest najbardziej efektywny, który najtańszy, a który – ekologiczny?

Jaki rodzaj paliwa stałego wybrać?

Ekogroszek, drewno, a może pelety?  Na rynku materiałów opałowych nie brakuje konkurencyjnych ofert i dokonanie wyboru najkorzystniejszej nie jest łatwym zadaniem. Czym się kierować? Można ceną, ale trzeba pamiętać, że kupowanie tańszego opału wcale nie daje gwarancji, że rzeczywiście na nim oszczędzimy. Niezwykle istotnym kryterium jest jego wartość energetyczna (opałowa). Jeśli więc chcemy obniżyć koszty ogrzewania, to kupowanie najtańszego paliwa może okazać się nieskuteczną metodą do osiągnięcia tego celu. Może się bowiem okazać, że tańszego opału starczy na znacznie krócej, zapasy będzie trzeba uzupełnić przed końcem zimy, a co za tym idzie – trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. Do przechowywania góry tańszego opału trzeba przy tym wygospodarować więcej miejsca, co również jest nie bez znaczenia, żadna kotłownia ani magazyn nie są bowiem z gumy.

A zatem zazwyczaj najniższą cenę posiadają te materiały, których wartość energetyczna jest najniższa. Najtańsze paliwo jest najczęściej najsłabszej jakości – to nie powinno dziwić. W jaki sposób możemy dowiedzieć się, jaką wartość opałową posiada dany materiał? Informacji na ten temat powinniśmy szukać u producenta, nie jesteśmy w stanie sprawdzić ich w warunkach domowych. Przyjmuje się, że najwyższą wartością energetyczną charakteryzuje się węgiel kamienny (średnio od 16 do 29 MJ/kg), występujący nie tylko w formie tradycyjnych brył, ale także pod postacią koksu, miału lub ekogroszku. W Polsce nadal jest bardzo popularny, w Europie natomiast coraz bardziej wycofywany i zastępowany bardziej ekologicznymi rodzajami opału. Jedną z podstawowych wad węgla jest bowiem wysoki wskaźnik emisji CO2 towarzyszący jego spalaniu, ulatujący kominem do atmosfery. Nawet węgiel o obniżonej zawartości substancji szkodliwych i popiołu będzie bardziej zanieczyszczał otoczenie niż drewno i pelety. Drewno jest zatem materiałem bardziej ekologicznym, ale nie każdy jego rodzaj można stosować w posiadanym kotle. Drewno liściaste może być używane w piecach wykonanych ze zwykłej stali, natomiast drewno z drzew iglastych nadaje się jedynie do urządzeń ze specjalnej stali kwasoodpornej. W przypadku drewna istotnym czynnikiem wpływającym na jego wartość energetyczną jest wilgotność. Jej optymalny wskaźnik wynosi 25 procent i jest osiągany przy składowaniu drewna przez co najmniej rok. I na koniec dwa słowa o coraz szerzej stosowanych peletach. Ekologiczne pelety zazwyczaj posiadają wyższą wartość opałową od drewna, a do ich przechowywania można stosować wygodne w użytkowaniu specjalne zbiorniki. Warto więc wziąć pod uwagę ten rodzaj opału, zwłaszcza jeśli leży nam na sercu ochrona środowiska.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *