Jakość powietrza w biurze i jego wpływ na warunki pracy

Szkodliwe związki wydzielane przez meble, urządzenia, wykładziny i farby, kurz, bakterie, wirusy, pyłki roślin oraz różne inne zanieczyszczenia – to wszystko przedostaje się z zewnątrz do pomieszczeń biurowych. Zapewnienie komfortu pracy wymaga dbałości o to, czego nie widać gołym okiem – powietrze.

Niebezpieczne substancje wydzielane przez materiały budowlane, meble i wyposażenie biurowe sprawiają, że podobnie jak w przypadku zanieczyszczonego filtra kabinowego w samochodzie, powietrze w budynku może mieć gorsze parametry od tego na zewnątrz. Dlatego poza regularnym wietrzeniem i czyszczeniem układu klimatyzacji, istotne jest zadbanie o jakość powietrza już na etapie wykończenia wnętrza, poprzez zastosowanie materiałów, które nie wydzielają szkodliwych substancji.

Zagrożenie wisi w powietrzu

Formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy znany również pod nazwą metanalu, jest jednym z najczęściej stosowanych związków chemicznych. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle m.in. używa się go do produkcji żywic. Stosowany jest również jako środek dezynfekujący i konserwujący. Jak oceniają specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi, na jego działanie jesteśmy narażeni, wdychając go przez drogi oddechowe. W biurach źródłem znacznej emisji tej substancji są drewnopochodne elementy konstrukcyjne i wykończeniowe, takie jak meble, farby, lakiery, kleje. Jest ona ponadto stałym składnikiem zanieczyszczeń atmosferycznych w miejskich aglomeracjach, zawiera ją również dym papierosowy.

Chociaż formaldehyd występuje w sposób naturalny w środowisku, to w dużych stężeniach może okazać się toksyczny. To jeden z najczęściej identyfikowanych w powietrzu wewnętrznym lotnych związków chemicznych, które są emitowane z materiałów budowlanych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle i katar. Formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, a w trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano wskutek wdychania formaldehydu zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie się częstotliwości i głębokości oddechów wraz z nadmierną skłonnością do zwężania się oskrzeli. Jednym ze sposobów ograniczenia szkodliwego wpływu formaldehydu na ludzki organizm jest zastosowanie w domach i biurach, w których przebywamy przynajmniej kilka godzin dziennie, takiego rodzaju farb, których składniki wiążą tę substancję w procesie przemiany chemicznej i rozbijają ją na cząsteczki pary wodnej, które wydostają się z pomieszczeń podczas wymiany powietrza np. MAGNAT Ceramic Care.

Istotne jest również utrzymywanie pomieszczeń biurowych w czystości, ich regularne wietrzenie, a także czyszczenie i konserwacja systemu wentylacji oraz klimatyzacji. W przypadku najprostszego systemu wentylacji, jakim jest uchylenie okien i zapewnienie przepływu powietrza, konieczność taka występuje niezależnie od pogody. Okna w biurze powinno się pozostawiać uchylone lub otwarte przynajmniej kilka razy dziennie na kilkanaście minut. Im większe jest pomieszczenie, tym wolniej zachodzi w nim wymiana powietrza wewnętrznego. Jednocześnie powinniśmy wstrzymać się z tą czynnością, jeśli powietrze na zewnątrz jest bardzo zanieczyszczone lub mamy do czynienia z okresem pylenia, szczególnie uciążliwym dla pracujących w zakładzie alergików.

Atmosfera w pracy

Podsumowując, jakość powietrza jest niewidocznym, ale bardzo istotnym czynnikiem warunkującym efektywność zadań wykonywanych przez pracowników. Jak wynika z badania „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników”, przygotowanego przez Skanska i JLL, a opublikowanego podczas VI Konferencji ABSL, aż 81 proc. ankietowanych uznało za ważne odpowiednią wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach. Był to drugi najistotniejszy czynnik warunkujący produktywność w ocenie ankietowanych, zaraz po komfortowym stanowisku pracy.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *