Jawność ksiąg wieczystych

Chcesz kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny? Czeka cię sporo formalności, w tym sprawdzenie księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Ponieważ rejestr tych jest jawny, nie będziesz mógł się zasłaniać nieznajomością jej treści. Dowiedz się, gdzie możesz sprawdzić treść takiego dokumentu.

Księga wieczysta to dokument prowadzony dla nieruchomości. Ponieważ na mieszkaniu czy działce może zostać ustanowiona hipoteka (np. przymusowa na rzecz ZUS-u), a właściciele zmienić się na przestrzeni lat, dla obrotu gospodarczego ma znaczenie istnienie dokumentu, w którym zostaną odnotowane wszystkie takie zdarzenia dotyczące nieruchomości.

Wszystkie księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przez sądy rejonowe, w obrębie których nieruchomości są położone. Z twojego punktu widzenia – jako osoby zainteresowanej zakupem np. mieszkania – istotne powinno być to, że księgi wieczyste są jawne, co oznacza, że możesz przejrzeć dokumenty dla wybranych nieruchomości.

Jawność ksiąg wieczystych – co musisz wiedzieć?

Gdy mowa o jawności ksiąg wieczystych, to należy rozróżnić jawność formalną od jawności materialnej.

Przez jawność formalną rozumie się fakt, że każdy zainteresowany ma dostęp do ksiąg wieczystych, gdyż te są prowadzone w formie publicznego rejestru. Jako osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości, w każdej chwili możesz zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w księdze wieczystej dla niej prowadzonej.


Poza jawnością formalną, mówi się również o jawności materialnej. Przez tę należy rozumieć, że stan ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny ze stanem faktycznym. Jako kupujący nieruchomość możesz zatem ufać, że informacja o właścicielu ujawnionym w księdze wieczystej dla niej prowadzonej, jest prawdziwa.

Gdzie przeglądać treść ksiąg wieczystych?

Skoro księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, to właśnie tam możesz zapoznać się z treścią wybranych. Jeszcze kilkanaście lat temu była to jedyna możliwość. Dziś z treścią księgi wieczystej możesz zapoznać się również bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe?

Ministerstwo Sprawiedliwości utworzyło rejestr ksiąg wieczystych w formie elektronicznej. Aktualnie w bazie znajdują się już niemal wszystkie nieruchomości. Aby przeglądać zawartość wybranej księgi wieczystej, musisz odwiedzi tę stronę internetową: www.ekw.ms.gov.pl. Pamiętaj jednak, że dostęp do księgi będziesz miał wyłącznie wówczas, gdy znasz numer księgi wieczystej.

Jako osoba zainteresowana zakupem nieruchomości, możesz nie mieć dostępu do numeru księgi wieczystej. Co w takiej sytuacji? Jeżeli znasz adres lub numer działki nieruchomości, to możesz ustalić numer takiej – wystarczy, że skorzystać z serwisu Ksiegi-wieczyste-online.pl.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *