Menu Zamknij

Kiedy potrzebna jest adaptacja projektu domu?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Trzeba pamiętać, że nawet taki projekt wymaga adaptacji i dostosowania do konkretnych warunków i cech danej działki.

Adaptacja jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Zakup gotowego projektu to dopiero pierwszy krok do powstania planu wymarzonego domu. Inwestor sam decyduje, kto dokona odpowiedniej modyfikacji – istotne jest, by wybrana osoba miała do tego stosowne uprawnienia (wiele firm oferujących projekty gotowe zajmuje się także ich adaptacją).

Pamiętaj o dwóch obszarach adaptacji projektu gotowego

Projekt można, a nawet należy modyfikować w dwóch zakresach – pierwszy jest obowiązkowy, drugi wynika z indywidualnego zapotrzebowania inwestora.

Najważniejszą funkcją adaptacji projektu gotowego jest jego dostosowanie do warunków konkretnej działki budowlanej: ukształtowania terenu, właściwości gruntu, ale także do warunków zabudowy wynikających z planu miejscowego. Jest to modyfikacja obowiązkowa, niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Sprowadza się ona do wykonania planu zagospodarowania działki, sprawdzenia obliczeń i rozwiązań konstrukcyjnych oraz instalacyjnych, które zostały wprowadzone do zakupionego projektu.

Drugi obszar zmian obejmuje wprowadzenie modyfikacji wynikających z indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłego właściciela domu. Mogą one dotyczyć układu funkcjonalnego wnętrz, ale także kolorystyki elewacji czy stolarki okiennej, zastosowanych technologii, czy materiałów.

Projekt układu wnętrz

Ile to kosztuje?

Każda zmiana projektu kosztuje. Podstawowy zakres zmian, wynikający z dostosowania do warunków działki to działanie dla architekta, czy projektanta, do pewnego stopnia rutynowe. Jeśli jednak skala modyfikacji rośnie i są one trudniejsze do wykonania – rośnie też czas ich wykonania oraz cena.

Najłatwiejsze, a tym samym najtańsze, są zmiany układu funkcjonalnego sprowadzające się do przestawienia ścian działowych (lub ich usunięcia), przesunięcia otworów w ścianach czy dodania daszku nad wejściem.

Dużo droższe są takie zmiany funkcjonalne, których wprowadzenie wymaga ingerencji w konstrukcję domu. Są to przesunięcia ścian nośnych, zmiana sposobu podparcia stropów czy oparcia dachu, a co się z tym wiąże – także przebiegu instalacji.

Do najdroższych modyfikacji projektu należą podpiwniczenie domu, adaptacja poddasza nieużytkowego do celów mieszkalnych oraz zmiana technologii budowy.

Projekt domu Acri z oferty Tooba.pl

Jeśli zmiany konstrukcji, to przed rozpoczęciem budowy

Zdarza się, że adaptacja projektu obejmuje zmianę materiałów, z których wykonane mają być ściany zewnętrzne domu, a także modyfikacje konstrukcji tych ścian. Należy pamiętać, że zastąpienie jednego materiału ściennego innym może wpłynąć na grubość, wytrzymałość i termoizolację ścian. Wiąże się to z korektą powierzchni zabudowy, przeprojektowaniem elementów konstrukcyjnych czy zmianą sposobu prowadzenia instalacji (np. cieplnych). Dlatego najlepiej wszystkie skutki zmiany materiału ściennego przewidzieć na etapie projektu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *