Menu Zamknij

Klimatyzator – jaki wybrać?

Przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje zbyt wysoka temperatura nie należy do przyjemnych. I chociaż w naszym klimacie lato rzadko bywa naprawdę upalne, to klimatyzatory coraz częściej są montowane także w budynkach jednorodzinnych.

Jaki klimatyzator zatem wybrać: przenośny, split czy multisplit? Podstawową zaletą tego pierwszego jest brak trwałego połączenia z pomieszczeniem, w którym się znajduje. Decydując się na to urządzenie, nie trzeba wykonywać jakichkolwiek instalacji. Wystarczy włączyć wtyczkę do gniazdka i klimatyzator już działa. A gdy jest potrzebny w innym pokoju, to bez problemu można go zabrać ze sobą i podłączyć tam, gdzie aktualnie jest przydatny. Mimo to jednak przenośne klimatyzatory uważa się za mniej komfortowe od stacjonarnych; mają mniejszą wydajność i są głośniejsze. A ponadto, gdy są włączone, to – w przypadku wersji monoblokowej – trzeba wyprowadzić przez okno rurę z powietrzem chłodzącym skraplacz, a w przypadku klimatyzatora dwuczęściowego – w ten sam sposób umieścić przewody łączące jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Korzystanie z tego rodzaju urządzeń nie jest więc tak komfortowe, jak w pierwszej chwili mogłoby się wydawać. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza wówczas, gdy mają być używane jedynie od czasu od czasu.

Klimatyzator – jaki wybrać?

Jeśli jednak klimatyzatory mają być stosowane częściej, to lepiej postawić na urządzenia montowane na stałe – typu split lub multisplit. Te pierwsze są instalowane w kilku pomieszczeniach, ale nie są ze sobą łączone. Każde z nich składa się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej umieszczanej poza domem. Urządzenia typu multisplit z kolei doskonale sprawdzają się wówczas, gdy kilka wnętrz ma być chłodzonych jednocześnie. To bardziej korzystne rozwiązanie, gdyż klimatyzatory typu multisplit posiadają jedną wspólną jednostkę zewnętrzną. Jej wielkość jest uzależniona od liczby jednostek wewnętrznych z nią połączonych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator? Jedną z istotniejszych cech jest głośność jego pracy. Nadmierny hałas może okazać się bardziej uciążliwy niż panująca w pomieszczeniu wysoka temperatura, sprawdźmy więc dokładnie, jak głośny jest wybrany klimatyzator. Do sypialni poleca się na przykład urządzenia posiadające możliwość pracy w tzw. trybie nocnym. Intensywność ich chłodzenia jest co prawda mniejsza, ale dzięki temu są znacznie cichsze.

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażane w szereg rozmaitych funkcji, które podnoszą komfort ich użytkowania: zapobiegają wysuszaniu powietrza, posiadają inwertery, które automatycznie dostosowują temperaturę wydmuchiwanego powietrza do temperatury panującej w pomieszczeniu. Klimatyzatory bywają wyposażane także w funkcję grzania, przydatną podczas jesieni lub łagodnej zimy. Warto także zwrócić uwagę na sposób oczyszczania powietrza, co jest istotne zwłaszcza dla alergików. W klimatyzatorach montuje się rozmaite systemy – od filtrów po dużo bardziej skomplikowane metody rozkładania zanieczyszczeń. Dobrze również, jeśli klimatyzator posiada jonizator powietrza; dzięki ujemnym jonom tlenu powietrze będzie bardziej rześkie, a kurz łatwiej będzie osadzać się na filtrach. W najnowszych urządzeniach są montowane nawet w czujniki ruchu, które włączają klimatyzator automatycznie, gdy w mieszkaniu pojawiają się użytkownicy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *