Menu Zamknij

Kominek – tylko dekoracja czy sposób na ogrzanie domu?

Budując swój przyszły dom, inwestorzy rzadko rezygnują z kominka. Palenisko najchętniej planują w salonie, licząc na to, że stanie się ciekawym elementem aranżacji wnętrza, atrakcyjnym zwłaszcza w zimowe wieczory. Wytworzone w kominku ciepło może jednak znaleźć szersze zastosowanie i zostać wykorzystane do ogrzewania całego domu.

Aby to było możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego systemu technologicznego. Do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwszą z nich jest system kanałów dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Kominek z DGP w niewielkim, dobrze ocieplonym budynku, może pełnić funkcję podstawowego źródła ciepła, ale – uwaga – w domu całorocznym kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania. Powinien zostać zastosowany wspólnie z inną instalacją grzewczą – na przykład z grzejnikami elektrycznymi. Trzeba też pamiętać, że palenisko musi być zamknięte. W przypadku paleniska zamkniętego uzyskujemy 60-70% skuteczności ogrzewania, gdy przy kominku otwartym wartość ta wynosi zaledwie 15-20%. Zamknięcie paleniska jest możliwe nawet w istniejących kominkach i nie stanowi trudnego wyzwania. Nie wymaga demontażu starego kominka – wystarczy zamontować odpowiednią kasetę kominkową.

Kominek – tylko dekoracja czy sposób na ogrzanie domu?

System dystrybucji gorącego powietrza składa się z trzech układów: rozprowadzania gorącego powietrza w kanałach w sposób grawitacyjny lub wymuszony, doprowadzenia powietrza do wkładu oraz odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku. System grawitacyjny sprawdza się przede wszystkim w małych domach, gdyż w tym przypadku długość kanałów, licząc w poziomie od osi kominka, nie może wynieść więcej niż 4 metry. Kominek powinien więc zostać umieszczony w centralnej części domu. Z kolei wymuszony sposób dystrybucji gorącego powietrza może znaleźć szersze zastosowanie, ponieważ w tym przypadku maksymalna długość kanałów to 10 m. Dzięki temu system może ogrzać również pomieszczenia znajdujące się na drugiej kondygnacji. W systemie grawitacyjnym na głównym kanale nawiewnym montuje się turbinę elektryczną rozprowadzającą ciepło do poszczególnych pomieszczeń.

Kolejna możliwość wykorzystania mocy kominka do zapewnienia ciepła w całym domu polega na zastosowaniu ogrzewania z płaszczem wodnym. W tym przypadku kominek działa na zasadzie pieca olejowego lub gazowego połączonego z układem c.o. Płaszcz wodny, czyli woda zgromadzona wokół kominka, ewentualnie w osobnym zbiorniku, jest ogrzewana za pomocą instalacji gazowej. Gdy osiągnie zaprogramowaną wcześniej temperaturę, system wyłącza ogrzewanie gazowe i ciepło wody następnie podtrzymuje kominek. W ten sposób można nie tylko zapewnić dodatkowe ogrzewanie domu, ale także podgrzać wodę użytkową.

Ogrzewanie kominkowe może także zostać połączone z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora. To najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, jednocześnie zapewniająca najbardziej ekonomiczne wykorzystanie mocy kominka. W tym przypadku stosuje się wsady kominkowe z regulowaną mocą i ilością dostarczanego tlenu. Zsynchronizowanie palenia w kominku z pracą rekuperatora nie jest jednak prostym zadaniem i wymaga umiejętnego połączenia.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *