Menu Zamknij

Konstrukcja lekkiego szkieletu drewnianego

Domy szkieletowe buduje się szybko i niezależnie od pogody. Co więcej, są to budynki z bardzo wysokim poziomem ochrony cieplnej, niemożliwym do uzyskania podobnym kosztem w innych technologiach budowy. Właśnie dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na dom z lekkim szkieletem drewnianym.

Lekki szkielet drewniany sprawia, że dom jest lżejszy niż ten budowany w innej technologii, więc tańszy jest jego fundament. Ciężar materiałów i elementów nie jest również bez znaczenia dla ich transportu na teren budowy, co również wpływa na obniżenie kosztów. W konstrukcji szkieletu drewnianego wykorzystuje się elementy z drewna suszonego przemysłowo. Szkielet może być zbudowany w oparciu o tzw. konstrukcję platformową lub balonową.

Dom szkieletowy - konstrukcja

Platformowa konstrukcja szkieletu z drewna

  • W konstrukcji platformowej elementy ścian i stropu wykonane są z przyciętych na odpowiednią długość belek szkieletowych. Pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, na wykończeniu konstrukcji ścian, montuje się belki odcinkowe, które są wykorzystywane do przybicie wykończenia stropu.
  • Na każdej kondygnacji stosuje się takie same konstrukcje ścian i stropu, które pełnią tu rolę powtarzalnych elementów.
  • Osadzanie szkieletu na fundamentach można tu dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich, stosowany najczęściej to oparcie belek na drewnianej podwalinie. Natomiast drugie rozwiązanie polega na osadzeniu belek w wycięciach (zwanych gniazdami) ściany fundamentowej.

Balonowa konstrukcja szkieletu z drewna

  • Ściany tworzą słupki na pełną ich wysokość oraz stężenia pod postacią zastawek ogniowych, instalowane w odległościach maksymalnie 3 m od siebie. Stropy budowane są z belek odcinkowych z zastawkami ogniowymi i opaskami wpuszczonymi w słupki ścian.
  • W konstrukcji pierwszej kondygnacji stosuje się tu szersze od słupków ściennych podwaliny ścian, na których częściowo opierają się zastawki ogniowe. Konstrukcja stropu z pionowymi i poziomymi zastawkami ogniowymi jest natomiast powtarzalna dla każdej kondygnacji.
  • W konstrukcji balonowej szkielet osadzany jest na fundamentach poprzez oparcie na podwalinie drewnianej, ale bez stosowania belki czołowej.

Szkielet drewniany w budynku podpiwniczonym

Lekki szkielet drewniany można z powodzeniem stosować w budynkach bez piwnic, jak i w tych podpiwniczonych. Te drugie wymagają jednak zastosowania specjalnego typu konstrukcji szkieletowej. Na posadzce piwnicy należy zastosować płytę betonową z poziomą izolacją przeciwwodną z folii PE oraz drenażową warstwą żwirową. Na obrzeżach posadzki powinna być zamontowana łata dystansowa oraz podwalina fundamentowa, na której instalowana będzie konstrukcja ścian piwnicy.

W szkielecie ściany piwnicznej należy zastosować słupki rozstawione w odległości 30 lub 40 cm od siebie. Konieczne jest również zamontowanie belki stężającej między słupkami. Słupki powinny być okryte poszyciem ze sklejki, która została zaimpregnowana ciśnieniowo. Na zewnątrz tak wykonanej konstrukcji, w części piwnicy, która znajdzie się pod poziomem gruntu należy zastosować przeciwwodną izolację z folii PE. Na jej wykończeniu na poziomie gruntu konieczne jest zastosowanie dodatkowej deski montażowo-ochronnej instalacji przeciwwodnej (również impregnowanej ciśnieniowo).

Dom szkieletowy - konstrukcja

Rodzaje ścian w budynkach ze szkieletem drewnianym

Choć konstrukcja szkieletu wykonana jest z drewna, ściany nie muszą mieć wykończenia drewnianego. Lekki szkielet pozwala na zastosowanie różnych typów materiałów budowlanych do obudowania ścian, dzięki czemu można nadać budynkowi indywidualny charakter.

  • Domy o konstrukcji drewnianej mogą mieć ściany z oblicówką z desek. Od strony wewnętrznej taka ściana posiada poszycie z płyt gipsowo-kartonowych, a pomiędzy warstwami zewnętrznymi i wewnętrznymi stosuje się wtedy termoizolacje z wełny szklanej lub skalnej. Taki drewniany dom staje się dzięki temu budynkiem całorocznym.
  • W budynku o szkielecie drewnianym można zastosować również murowaną ściankę osłonową. Funkcję termoizolacyjną pełni tu również wypełnienie z wełny szklanej lub skalnej między drewnianymi elementami konstrukcji. Wewnątrz ściany mają wykończenie z płyt gipsowo-kartonowych.
  • Możliwe jest także zastosowanie drewnianych ścian szkieletowych z wentylowaną okładziną elewacyjną. W tego typu ścianach na zewnątrz stosuje się okładzinę typu siding.

Domy o drewnianym szkielecie dają duże pole do manewru nie tylko na etapie budowy, ale również w trakcie eksploatacji. Zastosowanie tego typu konstrukcji umożliwia łatwą przebudowę i modernizację budynku – bez problemu można w nim wymieniać instalacje, a także rozbudowywać pomieszczenia.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *