Menu Zamknij

Masz w domu wilgoć? Zobacz, jak pozbyć się jej na zawsze

Wilgoć w mieszkaniu jest powszechnym problemem, znanym większości z nas . Lekkie podniesienie się jej stopnia, związane z codziennym użytkowaniem mieszkania, jest zupełnie nieszkodliwe i naturalne. Ale przebarwienia i pleśń na ścianach, które towarzyszą znacznemu wzrostowi jej poziomu? Nie dość, że negatywnie wpływają na estetykę domu to, co gorsza, mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Aby uniknąć konieczności przeprowadzenia prac remontowych i wizyt u lekarza, z wilgocią należy rozprawiać się szybko. W tym artykule przedstawiamy sposoby na to, jak tego dokonać.

Po pierwsze – zapobiegaj!

Nie bez powodu ostatnimi czasy bardzo modne stało się słowo ,,profilaktyka” – po co zmagać się z przykrymi skutkami czegokolwiek, jeśli można temu zapobiec? W przypadku walki z wilgocią istotnym jest, aby w mieszkaniu dobrze funkcjonowała wentylacja. Warto zatem regularnie sprawdzać, czy kratki wentylacyjne znajdujące się w naszych czterech ścianach są drożne oraz, jeśli ich ilość jest niewystarczająca, zainwestować w urządzenia rozszczelniające, zapewniające wymianę powietrza w naszym mieszkaniu na świeże – bez jego wychładzania.

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na wyższy stopień wilgoci (np. w łazience) można zainstalować osuszacz powietrza, a w okresie letnim najprostszym (i najtańszym!) rozwiązaniem jest systematyczne wietrzenie mieszkania. W przypadku wznoszenia własnego domu od fundamentów, warto również pomyśleć o rozwiązaniach budowlanych, które umożliwią odprowadzanie wilgoci na zewnątrz poprzez ściany – pokrycie ich oddychającą farbą nic nam nie da, jeśli nie zatroszczymy się o odpowiednią dla niej podstawę.

Pomieszczenia budynku z miejscami skraplania wody
Źródło: Minnesota Department of Health

Po drugie – zaufaj naturze!

Jeśli pomimo naszych starań dostrzeżemy na ścianie grzyb lub pleśń, warto skorzystać z metod naturalnych, które doraźnie zmniejszą ich szkodliwość. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu lub mieszkaniu często przebywają bardziej podatne na ich negatywny wpływ dzieci i osoby starsze. Na początku możemy zeskrobać wierzchnią warstwę pleśni ze ściany. Później powierzchnię należy przemywać wodą z olejkiem herbacianym, który od wieków słynie z silnego działania antybakteryjnego. Sprawdzonym sposobem jest również ocet, rozrobiony z wodą w proporcji 4:1.

Pleśń przy oknie
Źródło: Allergic Living

Po trzecie – znajdź dobrych fachowców!

Naturalne metody niestety nie oszczędzą nam ponownego tynkowania i malowania. Warto zatem zadbać by zespół, któremu powierzymy odnowienie zagrzybionych powierzchni, faktycznie znał się na rzeczy. Jeśli bowiem grzybnia nie zostanie starannie usunięta to po jakimś czasie problem pojawi się w tym miejscu ponownie – co oznacza kolejną porcję frustracji, kolejny remont i kolejne wydatki. Aby być całkowicie pewnym, że problem zostanie wyeliminowany na dobre, należy również znaleźć jego przyczynę. Pęknięta rura kanalizacyjna, uszkodzony dach, a może wadliwa izolacja przyziemia domu? Jeśli mamy co do tego wątpliwości, powinniśmy dodatkowo porosić o ocenę i naprawienie także tej usterki.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *