Menu Zamknij

Montaż sufitu podwieszanego

Dzięki sufitom podwieszanym wnętrza uzyskują niebanalny charakter. Dostępne wzory, kolory oraz materiały, z jakich są wykonywane, umożliwiają ciekawe aranżacje, pasujące zarówno do pomieszczeń o wystroju minimalistycznym, tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Jak zamontować sufit podwieszany? Sprawdziliśmy to!

Sufit podwieszany w mieszkaniu

Sufit podwieszany – charakterystyka

Wśród bogatej oferty tego rodzaju sufitów, popularnością cieszą się sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych, odporne na działanie ognia i wilgoci. Uznanie klientów znajdują sufity napinane. Sufit 3d, który składa się z trójwymiarowych paneli, nadaje się do realizacji odważnych wizji architektonicznych, takich jak łuki lub powierzchnie faliste. W holach oraz w pomieszczeniach wysokich sprawdzają się sufity pływające lub sufity wyspy. We wnętrzach przestronnych – w hotelach, restauracjach, salach balowych – efektownie wyglądają sufity kilkupoziomowe, ozdobione podświetleniami, łukami, skosami itp. Nastrój intymności zapewnia sufit podwieszany z wewnętrznym podświetleniem. W pokoju dziecka dobrze sprawdzi się sufit ukazujący gwieździste niebo lub ozdobiony kolorowymi postaciami z bajek. W holu będzie się efektownie prezentować sufit podwieszany lustrzany, natomiast w salonie – wykonany z tkaniny o niebanalnej fakturze.

Montaż sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane stanowią wizytówkę domu. Jednak oprócz funkcji estetycznych pełnią rolę praktyczną. Pod okładziną zostają ukryte wszelkie niedoskonałości stropu oraz zamaskowane przewody elektryczne, instalacje wentylacyjne czy klimatyzacyjne. Cechą sufitów podwieszanych jest wyciszenie pomieszczenia, co podnosi komfort użytkowania. Dzięki nim wysokie pomieszczenia można obniżyć, według gustu i potrzeb mieszkańców.

Jak montować sufit podwieszany?

Prawidłowe wykonanie sufitu podwieszanego wiąże się z umocowaniem nośnego rusztu, do którego mocuje się wybrany rodzaj okładziny. Na potrzeby sufitów są wykorzystywane profile przyścienne UD. Po przykręceniu ich kilka centymetrów poniżej stropu do wszystkich ścian (ewentualnie jedynie do dwóch, jeśli tego wymaga wielkość i rodzaj pomieszczenia) można przystąpić do umocowania profili C, stanowiących główną konstrukcję. Do podwieszenia konstrukcji na suficie głównym służą uchwyty, np. ES, oraz wieszaki, które można odpowiednio regulować. Ruszt należy wypoziomować. Do tak przygotowanej konstrukcji nośnej można mocować sufit podwieszany. Dla sufitów, które umieszcza się w niedużej odległości od sufitu głównego, są przeznaczone  uchwyty ES, EL oraz WP, przeznaczone do bezpośredniego zamontowania. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pod okładziną sufitową zamierzamy umieścić instalacje lub przewody. Większa odległość sufitu od stropu wymaga zastosowania wieszaków obrotowych oraz prętów mocujących.

Buda sufitu, którego ciężar przekracza 15 kg/m2, wymaga zastosowania większej liczby wieszaków, czasem mocowanych wprost do belek nośnych. Ruszt można zbudować jako konstrukcję krzyżową jednopoziomową lub konstrukcję dwupoziomową. Konstrukcje pojedyncze nadają się do niewysokich wnętrz, ponieważ nie powodują obniżenia wysokości, a doskonale maskują wszelkie niedoskonałości stropu. Ich zaletą jest oszczędne wykorzystanie elementów montażowych. Do przytwierdzenia elementów konstrukcyjnych sufitów podwieszanych stosuje się jedynie kotwy metalowe, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Zabronione jest wykorzystywanie w tym celu kołków rozporowych lub innych słabszych elementów. Przy stropach żelbetowych należy zastosować dyble sufitowe. Jeśli mamy do czynienia z drewnianymi stropami – stosujemy blachowkręty. Stropy kanałowe z prefabrykatów żelbetowych i betonowych wymagają zastosowania kołków z elementami uchylnymi.

Bezpieczeństwo użytkowników sufitów podwieszanych zależy od prawidłowego ich wykonania oraz jakości zastosowanych materiałów. Jeśli zdecydujemy się na jednego producenta, który dostarczy niezbędnych elementów do wybranego systemu sufitów podwieszanych, unikniemy zakupu nieprawidłowych materiałów i usprawnimy ewentualne działania reklamacyjne.

Przydatne wskazówki:

1. Żyrandole, półki, ciężkie ozdoby  i podobne elementy należy mocować bezpośrednio do stropu. Przytwierdzanie ich do sufitu podwieszanego może skutkować oberwaniem okładziny i zagrozić bezpieczeństwu użytkowników.
2. Wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych wymaga zastosowania odpowiedniego ich rodzaju, co uzależnione jest od warunków panujących w pomieszczeniu – wilgotności, temperatury, akustyki itp.
3. W sufitach podwieszanych z płyt g-k należy wyciąć otwory na oświetlenie przed dokonaniem montażu okładziny.
4. Jeśli sufit podwieszany zawiera ozdobne łuki lub liczne zagięcia, warto zastosować oświetlenie ledowe w postaci żarówek punktowych LED lub samoprzylepnej dwustronnej taśmy. Wygodne sterowanie oświetleniem przy pomocy pilota oraz zapewnienie we wnętrzu odpowiedniego nastroju to dodatkowe zalety takiego oświetlenia.

Ile kosztuje sufit podwieszany? Aktualne ceny

Cena podwieszanego sufitu zależy od zastosowanych materiałów oraz miejsca naszego zamieszkania. Najprostsze, jednopoziomowe sufity kasetonowe to koszt około 60 złotych za m2. Jednopoziomowy sufit z płyt kartonowo-gipsowych to wydatek około 80 złotych za m2, a wielopoziomowy około 90. Najdroższe są sufity z elementami łukowymi, których cena zaczyna się od 100 złotych za każdy m2.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *