Nasz pierwszy dom – jak go zbudować i nie zwariować?

Budowa pierwszego własnego domu to nie tylko jedna z najważniejszych i najpoważniejszych decyzji w życiu każdej rodziny, lecz również niezwykle trudne wyzwanie, długofalowy, precyzyjny plan, który należy wypełniać dokładnie, krok po kroku. Droga do jego realizacji jest zazwyczaj kręta i okraszona wieloma przeciwnościami. Im więcej pojawi się jednak trudności, tym większą radość i satysfakcję poczujemy, przekraczając po raz pierwszy próg naszego własnego, wymarzonego azylu.

Ocieplanie budynku

Dom musi być zarówno ładny i przytulny, jak i funkcjonalny; jego zadaniem jest spełnianie oczekiwań wszystkich mieszkańców, każdy członek rodziny musi czuć się w nim dobrze, swobodnie oraz komfortowo. Budowa domu nie zawsze jest jednak prostym i płynnym procesem, często niesie za sobą szereg komplikacji. Jak w tym wszystkim nie zapomnieć o dostosowaniu budynku do potrzeb mieszkańców? Na jakie etapy prac musimy być przygotowani? I dlaczego warto korzystać profesjonalnych narzędzi, takich jak te marki Ryobi? Na te pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Czy potrzebny jest nam dom?

Mieszkanie czy dom – to odwieczny dylemat rodzin, które planują zamieszkać „na swoim”. Konfrontując ze sobą obie możliwości, znajdziemy szereg wad i zalet zarówno dla jednej, jak i drugiej opcji. Choć w bloku znacznie łatwiej żyje się, gdy na dworze panuje ziąb i mróz, to ciężko znaleźć sensowną konkurencję dla perspektywy porannej kawy na tarasie przy domu lub letniego śniadania w kwiecistym ogrodzie. Ostateczna decyzja zależy od tego, czego oczekujemy od naszych czterech kątów. Jeśli wiecie już, że waszym wyborem jest domek z uroczym ogródkiem, to z pewnością zainteresują was informacje, jak powinien wyglądać proces budowy, który pokrótce przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Stan zero – od podstaw

Budowa każdego domu zaczyna się od stanu zero, czyli niezbędnych prac przed właściwym startem budowy. Warto jednak pamiętać, iż na tym etapie posiadamy już własną działkę – i niewątpliwie jest to coś! Kształt działki pozwala nam zaplanować, w którym miejscu stanie dom i jak będzie on wyglądał.

Stan zero to między innymi prace geodezyjne, podczas których należy wytyczyć budynek na terenie działki. Niezbędna będzie tu pomoc fachowca – geodety. Jego zadaniem jest obejrzenie projektu budynku i wytyczenie go w terenie za pomocą palików, które wbijane w podłoże wytyczą linię zabudowy, obrys fundamentu oraz trasę przyłączy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Fachowiec wyznaczy także punkt wysokościowy, równy poziomowi „zero” domu.

Kolejnym krokiem są prace fundamentowe, czyli wykonanie podstawy budynku. Jest ona szczególnie narażona na szkodliwe działanie wilgoci, zamarzanie i odmarzanie podłoża, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by fundamenty były wykonane solidnie i precyzyjnie, co zapewni stabilną i niezachwianą podstawę domu.

Mając na budowie geologa bądź geotechnika, warto poprosić go o wykonanie badania geotechnicznego, dzięki któremu dowiemy się, czy wody gruntowe są zagrożeniem dla konstrukcji naszego domu – jeśli tak, konieczne może okazać się przeprowadzenie drenażu odprowadzającego nadmiar wody. Dowiemy się również, który rodzaj drenażu będzie odpowiedni dla naszego przypadku.

Kolejnym etapem przed rozpoczęciem budowy jest usunięcie z obszaru humusu, czyli warstwy ziemi roślinnej o grubości około 20-30 cm. Należy również zabezpieczyć rosnące na działce drzewa, by nie uległy one przypadkowemu uszkodzeniu.

Wreszcie przychodzi pora na kroki, które dadzą nam poczucie, iż nasz własny kąt opuści w końcu sferę marzeń – wyznaczamy linię wykopu i stawiamy fundamenty naszego domu. Jest to podstawa całego budynku, dlatego musi cechować się solidnością i wytrzymałością – materiały, które najczęściej wykorzystuje się do fundamentów, to żelbeton lub żel. Kolejnym elementem konstrukcji, na którym opiera się dom, są ściany fundamentowe. Te materiały również powinny cechować się dużą wytrzymałością, mrozoodpornością i być odporne na wilgoć, gdyż są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu wymagają ocieplenia i porządnego zabezpieczenia przed wilgocią – izolacja przeciwwilgociowa nie jest konieczna jedynie w przypadku ścian kamiennych lub wykonanych z wodoszczelnego betonu. Ostatnim etapem prac fundamentowych jest wylanie posadzki. Taka wylewka powinna składać się z podkładu, izolacji, warstwy wyrównawczej oraz posadzki (np. z desek, płytek ceramicznych bądź paneli). Po wylaniu podkładu należy zastosować izolację termiczną w celu dokładnego zabezpieczenia go przed wilgocią.

Fundamenty – i co dalej?

Gdy nasz dom posiada już fundamenty, możemy doprowadzić budowlę do stanu surowego otwartego. Ten etap warto przepracować w miesiącach wiosennych bądź letnich, gdyż jesienna i zimowa pogoda nie zapewni odpowiednich warunków do pracy. Etap ten obejmuje wykonanie więźby dachowej, komina oraz pokrycia dachu. Etap stanu surowego jest jednym z najdroższych w wykonaniu – możemy wykorzystać wówczas nawet 45% całościowych funduszy na budowę domu. Przed rozpoczęciem tego etapu warto upewnić się więc, że jesteśmy na niego finansowo przygotowani.

W kolejnym etapie skupiamy się na wykonaniu instalacji elektrycznych, gazowych oraz wodno-kanalizacyjnych. Należy pamiętać również o osadzeniu wszelkich drzwi zewnętrznych oraz wykonaniu stolarki okiennej. Świeżo zamontowane instalacje z całą pewnością należy przetestować; zrobią to certyfikowani instalatorzy, którzy będą dokonywać ich odbioru. Później przyjdzie czas na wykonanie suchych tynków oraz ogrodzenia.

Ostatnie takty budowy, czyli Ryobi pomoże

Końcowy etap koncentruje się na szeroko pojętym „majsterkowaniu” oraz różnego rodzaju pracach wykończeniowych i montażowych. Aby nasze działania były efektowne, efektywne, sprawne oraz płynne, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia – bez wątpienia nadadzą się tutaj te z serii Ryobi One Plus (narzędzia można obejrzeć tutaj: https://www.jula.pl/narzedzia-akumulatorowe/ryobi-one-plus/). Produkty marki Ryobi pozwolą nam swobodnie wykończyć poszczególne pomieszczenia, wykonać ściany działowe oraz wszelkie inne prace, takie, jak:

l kładzenie tynków i gładzi gipsowej,

l kładzenie podłóg,

l malowanie ścian,

l biały montaż w łazience,

l prace wykończeniowe w piwnicy oraz na poddaszu,

l instalacja oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych,

l instalacja ogrzewania.

Konieczne jest również ocieplenie elewacji zewnętrznej, jednak ten etap może zaczekać nawet kilka lat. Po zakończeniu tego etapu budowy nieruchomość jest gotowa do użytku; należy jedynie umeblować pomieszczenia według własnego gustu i potrzeb.

Koniec budowy

Ostateczny etap dotyczy spraw formalnych – by móc wprowadzić się do domu, należy zgłosić zawiadomienie o ukończeniu budowy. Do wniosku należy dołączyć uzupełniony dziennik budowy, kompletną dokumentację odbioru przyłączy, powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, kopię świadectwa energetycznego oraz oświadczenie kierownika budowy, dotyczące zagospodarowania terenów przyległych, a także zgodności budynku z projektem budowlanym oraz obowiązującymi obecnie przepisami prawnymi. Jeżeli w ciągu 21 dni od złożenia wniosku nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, iż nie ma przeciwwskazań ku temu, byśmy wprowadzili się do naszego domu i cieszyli się nowym etapem życia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *