Menu Zamknij

Okleina kontra drewno. Wady i zalety obu rozwiązań

Zapach lasu w domu, niepowtarzalny rysunek słoi, przytulność i solidność – miłośnicy drewna potrafią jednym tchem wymienić zalety tego naturalnego i pięknego materiału. Gdy zamiast drewna w klasycznym wydaniu wolimy coś bardziej awangardowego – sprawdźmy, jak cienka warstwa okleiny potrafi odmienić wnętrze. Może to zainspiruje nas do zmian w swoich czterech kątach?

Największą zaletą kolorowych oklein jest to, że są tańsze niż produkty z drewna – dlatego częściej możemy zmieniać wygląd pokoju. W niektórych firmach możemy zakupić wzory dostosowane do wymiarów naszej szafki czy komody. Wystarczy podać wymiary, a fachowcy wyślą już idealnie przyciętą okleinę.

Pokój dziecięcy jak z bajki

Jeśli wybieramy kolorową naklejkę do pokoju dziecięcego warto zamówić od razu jej kilka mini wersji np. na małe pudełko na zabawki czy drewniane krzesełko. Wnętrze będzie wtedy spójne. Jednak niech nie będą to więcej niż 3 dodatkowe elementy – liczy się oryginalność, ale i umiar.

Nowoczesne naklejki na meble łatwo się zrywa. Więc jeśli mieszkamy w akademiku czy wynajmowanym mieszkaniu i chcemy, żeby wnętrze nabrało wyrazu – pomyślmy właśnie o wzorzystych okleinach. Przy wyprowadzce łatwiej będzie ściągnąć okleinę niż przemalowywać ścianę. Taki materiał nie jest pozbawiony wad. Nakładanie okleiny jest trudne. Jeśli położymy ją niestarannie będą widoczne pęcherzyki powietrza i przez to powierzchnia blatu czy drzwiczek nie będzie gładka.

Pokój dziecięcy

Jaką okleinę wybrać?

Decydując się na tańsze rozwiązanie jakim jest okleina, zwróćmy uwagę na to, żeby materiał nie był zbyt cienki. Dlaczego? Tak jak w przypadku drewna okleina musi być odporna na zadrapania, zarysowania czy wysoką temperaturę. Poza tym pod cienką warstwą będzie przebijać materiał wykończeniowy, który jest pod spodem.

Tania metamorfoza mebli – czy warto?

Gdy mamy mały budżet, a marzą nam się zmiany w domu postawmy na okleinę. Jeśli marzymy o drewnie – pójdźmy na kompromis i wybierzmy okleinę imitującą drewniane słoje. Skoro już jesteśmy przy drewnie, sprawdźmy co możemy zyskać, wybierając jednak naturalny materiał. Okleina jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie klej, który nie jest obojętny dla naszego organizmu. Korzystając na co dzień z pomieszczenia mamy stały kontakt z toksyczną substancją klejącą. Natomiast drewno to prawdziwie ekologiczny materiał, który występuje w przyrodzie. Powiedzieć, że drewno jest neutralne dla naszego zdrowia to za mało. Drewno wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Sprawia też, że pokój staje się ciepły, zaciszny. Wyobraźmy sobie pozornie chłodne wnętrze z cegłami na ścianach i szarymi lampami oraz łóżko z…ciemnego litego drewna. Jeden element wystarczył, żeby zrobiło się przytulniej.

Drewniany blat

Czy drewno ma słabe punkty?

Mimo, iż zaliczamy się do prawdziwych miłośników drewna, zauważamy drobne wady tego tworzywa. Na szczęście wynikają one głównie z nieprawidłowego używania, więc możemy coś na to zaradzić. Drewniane meble nie powinny stać w mocno nasłonecznionym miejscu. Pod wpływem promieni UV kolor zacznie blaknąć.

Meble z drewna są znacznie droższe o tych z okleiną. Jak przekuć tę wadę w zaletę? Traktując zakup drewnianych mebli jako inwestycję na lata. Jest to także inwestycja w nasze zdrowie – drewno nie zawiera toksycznych substancji, wydziela tylko naturalny zapach i jest ciepłe i miłe w dotyku (w odróżnieniu np. od plastiku).

Pielęgnacja drewnianego mebla

Patynowanie, malowanie, bejca – sposoby na metamorfozę

Drewno czy okleina? Co lepiej wybrać? Jeśli marzą nam się szybkie zmiany niskim kosztem wybierzmy okleiny dostępne w różnych wzorach i kolorach. Szczególnie, gdy lubimy często zmieniać wystrój mieszkania – to dobry materiał do pokoju nastolatka, który dopiero kształtuje swój gust.

Gdy szukamy solidnie wykonanego mebla, który dobrze będzie wpływać na nasze zdrowie i będzie służyć na długie lata – wybierzmy prawdziwe drewno. Naturalny materiał łatwiej jest dopasować do wnętrza. Poza tym nigdy się nie znudzi, drewno można przecież bejcować, patynować, malować i lakierować.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *