Menu Zamknij

Poradnik instalatora – słoneczne systemy grzewcze cz.3

Gdy inwestor podejmie już decyzje o wyborze solarnego systemu grzewczego, zakupi jego poszczególne elementy, w tym kolektor oraz wybierze wykonawcę, przychodzi czas montażu. To pierwszy krok do korzystania z energii promieniowania słonecznego do ogrzewania domu.
Wybór miejsca montażu

Kolektor najczęściej montuje się na dachu, a pozostałe elementy solarnego systemu grzewczego lokalizuje się w kotłowni lub specjalnie do tego dostosowanym pomieszczeniu gospodarczym.
Konstrukcja dachu ma ogromne znaczenie dla sposobu montażu kolektora. Co najważniejsze instalacja solarna nie może naruszać tej konstrukcji, by nie wpływać na nośność i przenoszenie obciążeń wywołanych warunkami atmosferycznymi (nacisk śniegu, napór wiatru). Należy więc pamiętać, że kolektor stanowi dodatkowe obciążenie dachu – na szczęście zastosowanie dodatkowych wzmocnień jest konieczne tylko w szczególnych przypadkach. Przed dokonaniem montażu należy koniecznie sprawdzić stan dachu, pamiętając o ochronie odgromowej i uziemieniu. Prace powinny być wykonywane bez naruszania tych elementów.

Właśnie dlatego, że montaż jest dość skomplikowany i może mieć znaczenie dla konstrukcji całego budynku, więc warto powierzyć jego wykonanie specjalistycznej firmie. Fachowcy zajmą się bowiem również wszelkimi dodatkowymi pracami niezbędnymi do wykonania instalacji, takimi jak: transport kolektora na dach, umiejscowienie go na dachu, wybór i wykonanie mocowania kolektora zależne od struktury pokrycia oraz warstwy izolacyjnej.

Warto pamiętać, że standardowe kolektory słoneczne przygotowywane są z myślą o budynkach o wysokości do 20 m i do takich parametrów dostosowana jest konstrukcja szyby solarnej oraz mocowania urządzenia. Uzależnione jest to przede wszystkim od siły i naporu wiatru, który na większej wysokości będzie intensywniej oddziaływał na konstrukcję kolektora. Dlatego w wyższych budynkach, a także w klimacie górskim, gdzie wiatr wieje silniej, należy zastosować wzmocnione konstrukcje mocujące kolektor.

Kolektor można zamontować na trzy sposoby, w zależności od tego, z jaką konstrukcją dachu mamy do czynienia: w połaci, na połaci lub na dachu czy innej płaskiej powierzchni.

Montaż kolektora na dachu

Montaż kolektora w połaci dachu

W połaci dachu montuje się jedynie kolektory płaskie. Zastępują one część pokrycia i przejmują rolę uszczelnienia. Ten rodzaj montażu zaleca się przede wszystkim w budynkach, których budowa dopiero trwa (nowe domy), a także, gdy przeprowadzane są prace renowacyjne – przy okazji wymiany połaci dachu na nową. Zdarza się, że konieczne jest wzmocnienie konstrukcji dachu w miejscu montażu kolektora. Bardzo ważne jest, by dachówki montowane wokół kolektora były zabezpieczone przed przemieszczaniem.

Zaletą tego sposobu montażu jest dodatkowe ograniczanie strat ciepła – tylna część kolektora jest już pod połacią, więc chłodne powietrze jej nie podwiewa. Kolektor można zamontować w połaci dachu, której nachylenie przekracza 30°.

Montaż kolektora na połaci dachu

Na połaci można zamontować zarówno kolektory płaskie, jak i próżniowe. Mocuje się je na wysokości 5-15 cm nad połacią przy pomocy specjalnych konstrukcji mocujących z aluminium, stali ocynkowanej lub nierdzewnej. W krokwi montuje się haki, do których mocuje się szyny umożliwiające osadzenie kolektorów słonecznych.

Kolektor słoneczny na całej powierzchni dachu

Montaż kolektora na dachu

Na dachu lub płaskim podłożu montuje się kolektor w sytuacji, gdy usytuowanie dachu nie jest korzystne, klasyczny montaż na połaci czy w połaci byłby zbyt pracochłonny lub na miejsce posadowienia kolektora inwestor wybrał ogródek czy dach garażu. Kolektory mocuje się w tym przypadku na stelażach o nachyleniu 45°. Bardzo istotne jest zapewnienie dodatkowej izolacji orurowania.

Montowanie pozostałych elementów systemu słonecznego

Po odpowiednim zamontowaniu kolektora solarnego, konieczne jest wykonanie instalacji zasobnika, obiegu solarnego, przyłączy sieciowych oraz urządzeń takich jak czujnik, regulator.

Ważne jest, by przewody łączące zasobnik z kolektorem były jak najkrótsze i dobrze izolowane, by zapobiegać stratom ciepła. Instalacja solarna wymaga pracy urządzeń elektrycznych takich jak czujniki, panele sterujące, pompy obiegowe itp. Tego typu elementy instalować może jedynie osoba z uprawnieniami do wykonania prac elektroinstalacyjnych. Bardzo istotne jest umiejscowienie kabli z dala od gorących rur oraz zabezpieczenie obwodu regulatora na wypadek wyładowań atmosferycznych.

W kolejnej części naszego poradnika podpowiemy, jak wybierać komponenty instalacji słonecznej, by stworzyć efektywny system grzewczy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *