Menu Zamknij

Problemy z wentylacją grawitacyjną

W mieszkaniach, domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej najczęściej jest stosowana wentylacja grawitacyjna wykorzystująca do wymiany powietrza pionowe kominy wentylacyjne. Powietrze pozostaje w nieustannym ruchu, czemu sprzyjają różnice temperatur (zewnętrznej i wewnętrznej) oraz wiatr. Wentylacja grawitacyjna należy do rozwiązań opłacalnych ekonomicznie. Jest bezpieczna w eksploatacji, ponieważ nie wykorzystuje zasilania elektrycznego, co jest istotne zwłaszcza w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia gazowe. Jest wykorzystywana zarówno w domach prywatnych, jak i w zakładach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Uwaga na groźne problemy z przewodem!

Do groźnych zjawisk należy nieprawidłowy ciąg w przewodzie kominowym. Jedną z przyczyn jest powstanie tzw. ciągu wstecznego. Powietrze, zamiast zostać wywiane przez kratkę wentylacyjną, zostaje wdmuchane ponownie do pomieszczenia. Nagła obecność zimnego powiewu, np. z powodu wiatru, który spowodował powrót powietrza, może stać się przyczyną dyskomfortu. Jednak zjawisko odwróconego ciągu jest szczególnie niebezpieczne, jeśli wystąpi w łazience, gdzie znajduje się piec gazowy, lub w salonie, w którym pali się ogień w kominku. Wydostające się z kratki spaliny mogą zagrozić naszemu życiu, zwłaszcza wtedy, gdy będzie się wydzielać bezwonny tlenek węgla. Przyczyn ciągu wstecznego może być wiele – od szczelnych okien, zatkanych kanałów wentylacyjnych, po wady konstrukcyjne komina. Czujność użytkowników, czujniki gazu i konsultacje ze specjalistami w razie jakichkolwiek wątpliwości pozwalają wyeliminować wady i uniknąć niebezpieczeństwa.

Kratka wentylacyjna
Źródło: Clinikka Technology

Jakie są warunki sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej?
1. Dbałość o prawidłowe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych w zależności od liczby pomieszczeń. W domach piętrowych kanały wywiewne powinny znajdować się we wszystkich górnych pomieszczeniach.

2. Prowadzenie kanałów wentylacyjnych pionowo, z dbałością o dobry ciąg. Kanały poziome nie spełnią tej roli, a przepisy budowlane nie dopuszczają możliwości ich zastosowania.

3. Niezasłanianie kratek i niezamykanie nawiewników nawet wówczas, gdy następuje zbyt intensywna cyrkulacja powietrza. Brak wymiany powietrza powoduje nagromadzenie zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na zdrowie. Groźnym zjawiskiem spowodowanym brakiem właściwej wentylacji jest znaczne podwyższenie wilgotności powietrza. Skutkiem zawilgocenia ścian są pleśnie i grzyby, uszkodzenia przegród oraz skraplanie się wody na oknach i rurach.

4. Dbałość o czystość kanałów i kratek wentylacyjnych rozmieszczonych zgodnie z przepisami budowlanymi. Błędem jest wymiana drzwi łazienkowych wyposażonych w kratkę wentylacyjną na drzwi pełne. Właściwa wentylacja w łazience gwarantuje bezpieczeństwo domowników.

Mechanizm wentylacji grawitacyjnej
Źródło: Moffitt Corporation

Wada wentylacji grawitacyjnej? Przede wszystkim działanie w zimie
Skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależy od warunków atmosferycznych. Najlepiej sprawdza się wówczas, gdy temperatura na zewnątrz wynosi do 12 stopni Celsjusza. Prawidłowe działanie zapewnia rozszczelnienie okien i drzwi. Lekki wiatr sprzyja dobrej wentylacji, natomiast zimą dochodzi do wywiewania ciepła z pomieszczeń, co skutkuje dodatkowymi wydatkami na ogrzewanie. Zjawisko wstecznego ciągu wymaga uwagi użytkowników i wyeliminowania wad konstrukcyjnych kanałów wentylacyjnych grawitacyjnej.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *