Menu Zamknij

Profesjonalna ekipa budowlana – jak dokonać wyboru?

Posiadamy już działkę, projekt, a nawet kredyt. Jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie i rozpocząć budowę domu. Czas więc na wybór ekipy budowlanej. To zadanie jest nie mniej trudne i ważne niż wszystkie dotychczasowe wyzwania.

Budując dom, liczymy na to, że będzie on nam służyć przez długie lata. Aby tak się rzeczywiście stało, budynek musi zostać solidnie wykonany, a tak będzie jedynie wówczas, gdy do wykonania zadania przystąpi solidna, doświadczona ekipa budowlana.

System gospodarczy czy profesjonalna firma budowlana?

Do wyboru mamy dwa sposoby budowy domu. Pierwszy system – gospodarczy – jest nadal popularny, ale obecnie inwestorzy coraz częściej przekonują się, że warto zlecić budowę jednej profesjonalnej ekipie budowlanej. Ta druga opcja daje większą gwarancję prawidłowego wykonania prac i mniejsze ryzyko powstania usterek, które później będzie trzeba usuwać lub jeszcze gorzej – zmagać się z nimi w codziennym życiu. Atutem tego rozwiązania będzie także sprawność przebiegu budowy oraz wysoka jakość wykonanych prac. Podczas budowy może pojawić się wiele zaskakujących, niespodziewanych sytuacji, z którymi lepiej poradzi sobie doświadczona ekipa profesjonalistów.

Alternatywą jest wspomniany już system gospodarczy. Inwestor zatrudnia wówczas fachowców do wykonania określonych etapów prac i samodzielnie nadzoruje ich przebieg. Ten sposób jest chętnie wybierany ze względu na niższe koszty budowy domu oraz możliwości dostosowania tempa robót do poziomu aktualnie dostępnych finansów. W przypadku budowy domu systemem gospodarczym inwestor powinien jednak posiadać pewną wiedzę i doświadczenie, w przeciwnym razie trudno mu będzie sprawować pieczę nad budową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy budowlanej?

Kiedy i gdzie szukać fachowców do budowy domu? Wyboru najlepiej jest dokonać kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac budowlanych, np. w momencie starania się o pozwolenie na budowę. Ogłoszenia firm budowlanych można znaleźć w wielu miejscach, choćby i w Internecie. Piękna reklama jednak nie zawsze musi iść w parze z rzetelnością. Naprawdę sprawdzone i doświadczone firmy rzadko szukają rozgłosu, ponieważ mają dużo zleceń i nie potrzebują dodatkowej reklamy. Jeżeli ktoś z naszych znajomych ma już za sobą doświadczenia budowlane, to warto skorzystać z jego rekomendacji. Będzie to znacznie lepsze i bardziej sprawdzone źródło niż Internet. Ewentualnie można zajrzeć na fora tematyczne, gdzie internauci wymieniają się opiniami na temat poszczególnych wykonawców.

Dobrym pomysłem jest porównanie oferty kilku wykonawców. Można skierować prośbę o wycenę (czyli wypełnienie tzw. kosztorysu ślepego) do 2 lub 3 firm i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Każdy inwestor zobowiązany jest do zatrudnienia kierownika budowy, który czuwa nad całą inwestycją. Do jego zadań należą m.in. zabezpieczenie terenu budowy, prowadzenie dziennika, organizacja placu budowy, dbanie o dokumentację, kierowanie budową zgodnie z projektem, pozwoleniem i przepisami prawa budowlanego, a także kontrolą prac. Podczas realizacji inwestycji możliwa jest zmiana kierownika budowy. Warto wiedzieć, że o jakość wykonywanych robót powinien zadbać sam inwestor lub zatrudniony przez niego inspektor nadzoru inwestorskiego.

Przed podpisaniem umowy warto ponadto sprawdzić, czy firma posiada odpowiednie certyfikaty oraz czy jej pracownicy są właściwie przeszkoleni. W umowie dobrze jest jasno określić terminy ukończenia poszczególnych etapów robót, powinna w niej również zostać zawarta gwarancja na wykonaną pracę, a także finalna cena.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *