Profesjonalne, elektryczne frezarki do drewna – trzy modele, które najbardziej opłaca się mieć w swoim warsztacie

Czym jest frezowanie? To profilowanie danego materiału (najczęściej drewna) według indywidualnych preferencji za pomocą przesuwania szybko obracającego się frezu po płaskiej powierzchni materiału. Niegdyś do profilowania i żłobienia wykorzystywaliśmy narzędzia ręczne (dłuta, młoty), dziś korzystamy z bardziej zaawansowanego sprzętu. Postęp techniczny sprawił, że obecnie do frezowania używa się najczęściej frezarek elektrycznych. Narzędzia te dają nam możliwość obrobienia drewnianych elementów naszych mebli – nadania im pożądanego kształtu lub ozdobienia dekoracyjnymi wzorami.

Frezarki elektryczne – rodzaje i typy

Wyróżniamy kilka typów frezarek elektrycznych, których używamy wymiennie w zależności od efektów, jakie chcemy uzyskać. Rozróżnienia dokonujemy ze względu na budowę (frezarki jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe), rozmiar (frezarki stołowe i jednoręczne), umiejscowienie wrzeciona w maszynie (górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe i rzadko występujące na rynku frezarki równowrzecionowe), a także zdolność do obróbki danego materiału (drewno, gwinty, koła zębate itd.). Frezarki górnowrzecionowe, jak sama nazwa wskazuje, pracują z frezem, który umieszczony jest nad obrabianym materiałem – to najpopularniejszy i najczęściej używany model, bowiem frezarki dolnowrzecionowe to masywne urządzenia, których używanie przez niewprawnego operatora może wiązać się z niebezpieczeństwem utraty zdrowia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli profesjonalnych frezarek elektrycznych do drewna, spośród których postaramy się wybrać trzy, które będą najlepsze dla wszystkich myślących o frezowaniu w domowym zaciszu.

Frezarka elektryczna na każdą kieszeń

Jeśli znajdujemy się na początku swej drogi do stania się mistrzem obróbki drewna i dopiero zaczynamy swą przygodę z frezarkami elektrycznymi, to nie ma sensu kupować najdroższego i najbardziej zaawansowanego sprzętu. Nie dość, że na tańszych urządzeniach łatwiej się uczyć (bo mają mniej funkcji i są prostsze w obsłudze), to jeszcze mniejszy jednorazowy wydatek nie powinien nadwyrężyć zbytnio naszego miesięcznego budżetu. Panuje przeświadczenie, że dla amatorów przeznaczone są frezarki o mocy między 700W a 900W. Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu frezarkę elektryczną do użytku jednoręcznego o mocy 530W. Urządzenie należy do jednych z najtańszych na rynku, a mimo to wyposażone jest w szereg udogodnień, które ułatwiają pracę z obrabianym materiałem. Stopa prowadząca jest obleczona gumą antypoślizgową, przeźroczysta płyta podstawy zwiększa widoczność frezu, co pozwala na obróbkę drewna z większą precyzją. Na to ostatnie wpływa również bezstopniowa regulacja głębokości frezowania, której działanie oparte jest na mechanizmie zębatkowym. Sprzęt ten kupimy za około 300 złotych.

Frezarka elektryczna – ta, którą polecamy profesjonalistom

Jeśli trociny z pierwszych wyfrezowanych samodzielnie mebli już dawno zostały sprzątnięte z podłogi Twojej pracowni, to możesz myśleć o zakupie bardziej profesjonalnego sprzętu, niż ten prezentowany w poprzednim akapicie. Może zainteresuje Cię dwufunkcyjna frezarka górnowrzecionowa z regulacją prędkości, która może pochwalić się silnikiem o mocy 900W. Jej dwoista natura objawia się w możliwości wymiany stopy dwuręcznej (kupionej w cenie zestawu) na stopę krawędziową (którą trzeba dokupić osobno). Dzięki płynnej regulacji obrotów (od 16000 do 27000 obrotów na minutę) frezarka ta pozwala na obrabianie materiałów różnej twardości (drewno, aluminium, tworzywo sztuczne). Pracę znacząco ułatwia system odprowadzania wiór. Frezy wymienimy szybko i wygodnie za pomocą klucza 17mm dzięki mechanizmowi blokady wrzeciona. Ten typ frezarki dostępny jest w profesjonalnych sklepach za około 1000 złotych.

Frezarka elektryczna dla tych, którzy nie liczą się z kosztami

Mężczyźni lubią drogie przedmioty. Dlatego każdy marzy o eleganckim zegarku i samochodzie sportowym z prawdziwego zdarzenia, pod którego maską mruczy pięćsetkonny silnik. Warsztat to nie wyjątek. Jeśli uważasz, że każda z wyżej zaprezentowanych frezarek elektrycznych nie jest wystarczająco godna, by znaleźć się w Twoim warsztacie, to polecamy coś dla wszystkich lubiących wersje „premium”. Frezarka z silnikiem o mocy 2000W po prostu robi wrażenie, a elektroniczny pełnofalowy układ regulacji prędkości pracy pozwala uzyskać stałą (zadaną) prędkość nawet przy zmiennym obciążeniu.

Prowadzenie dwukolumnowe dodatkowo wpływają na precyzję prowadzenia frezu, a w ocenie efektów na bieżąco pomaga szkło powiększające i specjalne urządzenie, które również na bieżąco odsysa wióry powstałe wskutek obróbki materiału. Urządzenia o tak dużej mocy bywają kapryśne – w tym konkretnym przypadku sprzęt cechuje płynny rozruch, co zapobiega utracie kalibracji freza. Gumowa obudowa i ergonomiczne rękojeści wpływają na prostotę i wygodę używania tej frezarki, którą – mimo jej masywnych rozmiarów – prowadzi się naprawdę lekko i bez przeszkód. By cieszyć się tymi wszystkimi udogodnieniami, będziemy musieli zostawić w kasie sklepu 2000 złotych.

Sprawdź frezarki elektryczne do drewna na https://phuabc.com.pl/elektronarzedzia/frezarki

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *