Menu Zamknij

Projekt domu energooszczędnego

Obecnie budowa domu energooszczędnego nie stanowi wyłącznie przejawu zainteresowań inwestorów czy próby podążania za najnowszymi modami, ale staje się obowiązkiem. Dzieje się tak m.in. za przyczyną wprowadzenia nowych wymogów dotyczących efektywności energetycznej budynków.

Projekt domu energooszczędnego

Nowe warunki techniczne zaczęły obowiązywać z początkiem 2014 roku, kolejne zmiany w tym zakresie zostaną wprowadzone w 2017 oraz 2021 roku i doprowadzą do tego, że we wszystkich nowo powstających budynkach współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/(m2K). Ale aby dom był rzeczywiście energooszczędny, trzeba pomyśleć o spełnieniu również innych warunków, nie tylko tych dotyczących przegród zewnętrznych czy instalacji. Drogę w kierunku energooszczędności należy rozpocząć już na etapie wybierania projektu.

Czym zatem wyróżnia się projekt domu energooszczędnego? Przede wszystkim prostą i zwartą bryłą. Bez wykuszy, a nawet balkonów, które sprzyjają powstawaniu mostków termicznych (miejsc pozbawionych izolacji termicznej). Im prostszy dach, tym też oczywiście lepiej. Bez załamań i lukarn, z jak najmniejszą liczbą połaci. Pomieszczenia na poddaszu warto doświetlić oknami połaciowymi. Równie istotne jest odpowiednie oświetlenie pozostałych pomieszczeń; wnętrza, w których najczęściej przebywa się w ciągu dnia, powinny zostać zlokalizowane od strony południowej, co pozwoli na najbardziej optymalne wykorzystanie światła słonecznego oraz na naturalne ogrzanie tych wnętrz w słoneczne, chłodne dni.

Ważne więc, żeby budynek został właściwie usytuowany względem stron świata. Należy przy tym również zwrócić uwagę na wzajemne ulokowanie poszczególnych pomieszczeń. Jeśli różnica temperatur pomiędzy wnętrzami nie przekracza 8°C, to nie trzeba wówczas ocieplać ścian działowych. Najlepiej zatem, aby najzimniejsze pomieszczenia (garaż) nie sąsiadowały bezpośrednio z najlepiej ogrzanymi (salonem, pokojem dziecięcym czy łazienką). Pomiędzy nimi mogą zostać umieszczone te, w których będzie panować temperatura pośrednia, czyli na przykład pralnia, spiżarnia i korytarz. Należy także zwrócić uwagę na wzajemne usytuowanie wnętrz, do których zostanie doprowadzona instalacja z ciepłą wodą. Aby była ona jak najkrótsza i co za tym idzie – pozwalała na maksymalne ograniczenie strat ciepła podczas doprowadzania wody – pomieszczenia, w których zostanie wykorzystana, powinny być ulokowane jak najbliżej siebie (w poziomie lub w pionie). Ze względu na energooszczędność budynku garaż z kolei najkorzystniej jest zaplanować jako dobudowany do głównej bryły lub wolno stojący.

Energooszczędny, dobrze zaprojektowany dom to taki, który zapewnia komfort cieplny nawet podczas największych mrozów, przy jednoczesnych bardzo niskich kosztach ogrzewania. Ale budynek energooszczędny powinien nie tylko gwarantować komfort zimą, powinien również chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem. W domu, poprzez odpowiednie usytuowanie pokoi i okien, musi być zapewniona korzystna cyrkulacja powietrza. A przy oknach najbardziej wystawionych na działanie promieni słonecznych warto dodatkowo zamontować osłony – na przykład rolety zewnętrzne bądź okiennice.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *