Menu Zamknij

Rozwiązania dla wyciszania hałasu w budynku

Jednym z elementów komfortowego użytkowania domu jest odpowiednia izolacja akustyczna. Powinna ona wyciszać nie tylko hałas z zewnątrz, ale także zapewniać prywatność w sąsiadujących pokojach, czy pomiędzy piętrami. Zapewnienie tego komfortu wymaga zastosowania odpowiednich technik izolacji, już na etapie projektowania domu.

Kiedy warto zainwestować w izolację akustyczną?

Wyciszenie hałasów zewnętrznych jest niezbędne, szczególnie, gdy dom ma powstać na działce położonej blisko ruchliwej ulicy, torów kolejowych, czy nawet szkoły. Izolacja wewnętrzna może zapewnić m.in. komfort snu, czy spokój na czas nauki w pokojach dziecięcych. Jest także konieczna, gdy w domu niektóre pomieszczenia przeznaczone są na prowadzenie działalności gospodarczej, a tym bardziej, gdy jedno z nich pełni rolę studia muzycznego lub salki kinowej.

Studio nagraniowe
Źródło: Seoceros

Fale akustyczne

Fale akustyczne, których efekty doświadczać możemy w domu, to fale uderzeniowe i powietrzne. Do uderzeniowych zalicza się wszystkie te, które są wywołane przez przenoszące się drgania – we wnętrzu będzie to np. tupanie. Przejeżdżający obok domu pociąg może również wywołać drgania podłoża, których efekt będzie odczuwalny w pomieszczeniach. Dźwięki powietrzne są łatwiejsze do wyeliminowania. Należą do nich m.in. mowa ludzka, muzyka, a z zewnętrznych – odgłosy przejeżdżających samochodów, czy szczekanie psa.

Montaż izolacji cieplnej
Źródło: Isolation-Expert

Izolacja akustyczna a izolacja cieplna

Mostki akustyczne pokrywają się z cieplnymi, dlatego dla wyciszenia hałasu znacząca jest odpowiednia izolacja cieplna. Zastosowanie odpowiedniej techniki izolacji zewnętrznej wymaga wskazania miejsc, gdzie hałas przedostaje się do wnętrza, a tym samym tych, przez które ucieka ciepło. Znaleźć je można najczęściej na styku dwóch elementów (także na styku ścian) oraz wokół okien czy drzwi. Należy pamiętać, że prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej będzie również wyciszało hałas.

Izolacja cieplna budynku
Źróło: Termo Świat

Jak skutecznie wyciszyć ściany?

Przed hałasem chronią przede wszystkim materiały budowlane o wysokiej gęstości, ale jednocześnie dość miękkie. Do izolacji ścian najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, która ma lepsze właściwości wyciszające niż styropian.

Wilgotność ścian to prawdziwe wyzwanie w przypadku izolacji akustycznej. Sprawdza się w tym przypadku zastosowanie pustki powietrznej między ścianą a warstwą izolacyjną, która równocześnie sama wycisza i zachowuje ciepło we wnętrzach. Istotną rolę pełni również szczelność stolarki. Należy zadbać o odpowiednią izolację przestrzeni wokół okien i drzwi.

Izolacja akustyczna ściany
Źródło: Archi Products

Pamiętaj o odpowiedniej izolacji podłogi i stropu

Izolacja akustyczna stropów i podłóg ma za zadanie wyciszenie przede wszystkim dźwięków uderzeniowych. Najłatwiejszym i od dawna stosowanym sposobem jest pokrycie podłogi dywanami lub wykładziną – chronią one przed odgłosami tupania, czy przesuwania mebli.

Między konstrukcją stropu a okładziną podłogi warto zastosować piankę polipropylenową, która wygłuszy fale uderzeniowe. Innym sposobem jest położenie jako izolacji gumy o dużej gęstości. Dobrze sprawdzi się również podwójna, tzw. podłoga pływająca, pod którą można położyć elementy izolujące od stropu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *