Menu Zamknij

Szambo czy oczyszczalnia ścieków?

Gdy naszą działkę obejmuje sieć kanalizacyjna, to dylemat związany z wyborem sposobu odprowadzania nieczystości mamy z głowy. W przeciwnym razie musimy zastanowić się, które wyjście będzie korzystniejsze; budowa szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szambo czy oczyszczalnia ścieków?

Działki, które znajdują się w obrębie miejskiej sieci kanalizacyjnej, muszą zostać do niej podłączone. Tak stanowią przepisy i w tym przypadku nie ma rozwiązań alternatywnych. Ta opcja jest przy tym najwygodniejsza, ale nie wszyscy inwestorzy mogą liczyć na to, że będzie ich dotyczyła. Niestety wiele działek, nawet tych, które znajdują się na przedmieściach większych miast, nie znajduje się w obrębie sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku interesującym rozwiązaniem wydaje się budowa kanalizacji lokalnej, która swym zasięgiem może objąć od kilku do kilkunastu domów. Ich właściciele sfinansują wówczas powstanie jednej oczyszczalni, do której będą spływać ścieki z ich gospodarstw. Koszty powstania, użytkowania i konserwacji oczyszczalni będą dzielone pomiędzy poszczególnych inwestorów i tym samym będą stanowić mniejsze obciążenie dla poszczególnych budżetów.

Budowa bezodpływowego zbiornika, czyli szamba, nadal jest najbardziej popularną propozycją, która jednocześnie nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że o ile jego budowa nie jest droga, to eksploatacja jest związana z koniecznością ponoszenia stałych opłat za wywóz nieczystości. Zbiornik może zostać wykonany z różnych materiałów budowlanych: tworzyw sztucznych, betonu i żelbetu, ale przede wszystkim powinien gwarantować kompletną szczelność.

Z kolei budowa przydomowej oczyszczalni ścieków może początkowo zniechęcać potencjalnych inwestorów z powodu wyższych kosztów budowy. W ostatecznym rozrachunku jej realizacja wypada jednak korzystniej, ponieważ znacznie tańsza jest jej eksploatacja. Koszty z nią związane dotyczą jedynie opłat za energię elektryczną potrzebną do zasilania pompy. Raz na dwa-trzy lata trzeba także zapłacić za wywóz osadu. Oczyszczalnia stanowi przy tym rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego i jest możliwa do zastosowania nawet w trudniejszych warunkach: np. na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Istnieje co najmniej kilka rodzajów oczyszczalni, które mogą obsługiwać domy jednorodzinne; w tym m. in. oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, z filtrem gruntowo-roślinnym, ze złożem biologicznym czy bioreaktor z osadem czynnym.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *