Tanie i dobre ocieplenie domu styropianem? Porównanie kosztów

Aktualnie na rynku jest ok. 50 producentów styropianu. Jak spośród takiej liczby wybrać styropian wysokiej jakości, ale w dobrej cenie? Na co zwracać uwagę? Jak dobrać styropian dla danego zastosowania?

Wybierając styropian przede wszystkim zwróć uwagę na lambdę oraz grubość. Nie bez znaczenia jest również marka producenta, która powinna być wyznacznikiem spełnienia wartości zawartych w opisie towaru. Poniżej podpowiadamy, jak czytać poszczególne oznaczenia na etykietach oraz jaki wpływ na cenę styropianu mają kolejne wskaźniki. Z artykułu dowiesz się także, gdzie kupić dobry styropian w przystępnej cenie. Do porównania wzięliśmy pod uwagę sklepy internetowe, w których prowizja dla sprzedawcy jest o wiele niższa, niż w przypadku stacjonarnych sklepów (właściciele muszą bowiem opłacać większą liczbę pracowników oraz ponosić koszty eksploatacji lokalu, więc logicznym jest, że ceny będą tutaj wyższe).

Styropian przez interenet

Jak czytać oznaczenia wartości styropianu na etykiecie?

Najważniejszym wskaźnikiem decydującym o jakości styropianu jest współczynnik przenikania ciepła λ (lambda). Może on wynosić od 0,030 do 0,044 W/(m·K). I tutaj zasada jest jedna – im niższą osiąga wartość, tym styropian jest cieplejszy, a więc lepiej uchroni dom przed ucieczką ciepła.

Myląca w tym przypadku może być grubość styropianu – gdyż nie zawsze idzie ona w parze z wartością lambdy. Niekiedy cieńszy styropian może posiadać niższą lambdę, a więc lepiej zaizoluje budynek. Dlatego wybierając styropian trzeba o takich różnicach pamiętać.

Przykładowo, 20 cm warstwa styropianu z lambdą 0,044 będzie wykazywać gorszą izolacyjność od np. 15 cm warstwy, ale ze współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,030 W/(m·K). Wśród dostępnych w sprzedaży internetowej styropianów wartość tego współczynnika ulega różnicom nawet na poziomie 35 proc.

Gdzie kupić dobry i tani styropian w internecie?

Wydatki na zakup tego materiału to ok. 15 proc. sumy kosztów ocieplenia. Dlatego wybierając styropian nie zawsze warto sugerować się wyłącznie ceną, gdyż między wysoko jakościowym styropianem, a wyrobem słabym wystąpi różnica kilkuset złotych (przy ociepleniu całego domu). Nie oznacza to jednak, że wysokiej jakości styropian nie może mieć atrakcyjnej ceny. Najniższe ceny tego produktu znajdziemy w sklepach internetowych.

Na potrzeby artykułu przeanalizowaliśmy pokrótce rynek takich sklepów online. Pod uwagę braliśmy cenę styropianu, koszty przesyłki oraz poszczególne parametry. Obecnie bardzo konkurencyjną ofertę posiada sklep internetowy www.styropianonline.pl, który w sieci zdobywa również wiele pozytywnych opinii – co jest szczególnie ważne, przy jakichkolwiek zakupach online. Co zasługuje na uwagę, to członkostwo tego sklepu w grupie Polskie Składy Budowlane i Polskie Składy Armatury, co podnosi wiarygodność firmy. Wśród produktów znajdziemy tutaj styropian EPS, XPS czy nowoczesne płyty PIR do różnych zastosowań. Wszystkie produkty posiadają certyfikaty czy rekomendacje jakościowe.

Styropian przez interenet - wysoka jakość

Ile kosztuje styropian w sklepie internetowym? Porównanie

W zależności od rodzaju styropianu oraz tego, jakie ma być jego zastosowanie, różnić się będzie także jego cena. Wyróżniamy więc styropiany do ocieplenia dachu, ścian czy fundamentów (te ostatnie wymagają styropianu o wysokiej odporności na ściskanie i rozciąganie – podobnie dachy płaskie). Jeśli chodzi natomiast o rodzaj, to najpopularniejszy jest styropian EPS oraz XPS. Pierwszy z nich znany jest od kilkudziesięciu lat, drugi – od kilkunastu. Styropiany EPS uznawane są za standardowe, a XPS – jako lepiej izolujące i trwalsze. Ile kosztują oba rodzaje? Sprawdziliśmy ceny we wspomnianym sklepie. Ceny styropianu XPS zaczynają się od 72,45 zł. Z kolei ceny styropianu EPS to kolejno:

  • styropian Fasada: od 43,17 zł
  • styropian Dach i Podłoga: od 53,51
  • styropian Fundament: od 78,23 zł
  • styropian Akustyka: od 44,72 zł
  • styropian Parking: od 88,19 zł

Podane koszty dotyczą zakupu 1 paczki produktu (ceny brutto). Wymiary płyt EPS to zwykle 500×1000 mm, a XPS to 585×1185 mm. Gdy już zdecydujesz się na zakup wybranego styropianu, dobrze, jeśli wszystkie elementy ocieplenia będą pochodzić od jednego producenta. Musisz – prócz styropianu – kupić kleje, zaprawy, siatki oraz tynki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *