Menu Zamknij

TOP 10 projektów według naszej redakcji

Redakcja Poradnika Budowlanego zrobiła dla Was ranking TOP 10 projektów domów. Pod uwagę wzięliśmy to, o co najczęściej pytacie: koszt budowy, styl, technologia wykonania i układ wnętrz. Zobaczcie, co wybraliśmy!

1. Dostępny 5 (135,5 m²)

Projekt domu Dostępny 5 urzeka swoją prostotą. Najlepiej prezentuje się w bieli, która w dalszym ciągu jest w modzie. Dom oparty jest na planie prostokąta i świetnie nadaje się na wąskie i długie działki. Ściana frontowa pozbawiona jest okien, przez co projekt idealnie nadaje się na działki z wjazdem od strony północnej. Strona południowa jest zaś bogato przeszklona, co zapewnia dużą ilość światła słonecznego w dzień oraz darmowe ciepło w zimie. Do dyspozycji mamy obszerny dwustanowiskowy garaż oraz aż 4 sypialnie, z czego jedna znajduje się na dole. Wrażenie przestronności salonu powiększa antresola, na której możemy stworzyć biblioteczkę lub miejsce pracy. Idealne ułożenie kuchni sprawia, że mamy z niej dostęp zarówno do jadalni jak i na taras, na którym możemy urządzić latem przyjęcia. Dostępny 5 to projekt idealny dla rodziny z trójką dzieci.

Projekt domu Dostępny 5

2. Arteo 2 (124,89 m²)

Dla tych, którzy nie przepadają za bieganiem po schodach, stworzony został projekt Arteo 2. Wszystkie pomieszczenia znajdują się w nim na parterze, dzięki czemu nie trzeba się mierzyć z trudnymi w aranżacji skosami. Pokoje sypialniane oraz łazienki zaprojektowano w oddzielnej części domu, co zapewnia domownikom intymność i odizolowanie od gwarnej części dziennej. Arteo 2 posiada dwustanowiskowy garaż połączony z kotłownią oraz wiatrołapem, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Wokół części dziennej zaplanowano obszerny taras, który zachęca do kontaktu z naturą, zaś o odpowiednie oświetlenie wnętrza dbają duże przeszklenia. Projekt Arteo 2 posiada trzy sypialnie, więc z powodzeniem może w nim zamieszkać czteroosobowa rodzina.

Projekt domu Arteo 2

3. Skandynawski (117 m²)

Uwielbiasz styl skandynawski? Spraw, by wykonane w nim było nie tylko wnętrze, ale… cały dom! Istotnym czynnikiem stylu skandynawskiego jest prostota,więc ma to swoje odzwierciedlenie w prostej, opartej na prostokącie bryle projektu. Dodatkowym bodźcem podkreślającym modny styl „nowoczesnej stodoły” jest dwuspadowy dach oraz drewniane elewacje. Liczne przeszklenia ścienne i dachowe części dziennej wpisują się w charakterystykę skandynawskiego stylu, który jest połączeniem prostoty, przytulności i energooszczędności. Dom Skandynawski to projekt zdecydowanie dla tych, którzy nie boją się wysmakowanej oryginalności. Gdzie sprawdzi się najlepiej? To proste – wśród dzikiej zieleni.

Projekt domu Skandynawski

4. Loro (84,13 m²)

Moda na niewielkie domy rośnie w siłę z roku na rok. Założenie jest niezwykle proste i opiera się na pragmatyczności. Zamiast budować duży dom, zaciągając ogromny kredyt, lub wykańczać go latami, budujemy mniejszy, wykończony wyższej jakości produktami. To rozwiązanie cenione jest zwłaszcza przez ludzi młodych, którzy chcą zamieszkać na swoim bez wielkich zobowiązań. Projekt Loro jest w takim przypadku rozwiązaniem idealnym. Powierzchnia użytkowa to 84,13 m2, co jest zupełnie wystarczające dla pary nawet z dwójką dzieci. W domu znajdziemy wszystko co potrzebne na start, czyli kuchnię z salonem, dwie sypialnie, łazienkę oraz spiżarnię. Bryła budynku została zaprojektowana w taki sposób, by budowa domu była szybka i nie pochłonęła dużych kosztów. Dużą zaletą dodatkowo obniżającą koszty jest to, że kotłownia została przystosowana do kotła na paliwo stałe. Sądzisz, że 84 m2 to mało? Sprawdź wizualizacje wnętrz i zobacz, jak świetnie mogą wyglądać. Nie bez powodu mawia się, że mniej znaczy więcej.

Projekt domu Loro

5. Otulony (102 m²)

Pora na coś nieoczywistego. Projekt Otulony to rozwiązanie dla tych, którzy dysponują stromą działką. Jak się okazuje, tę wadę można przekuć w spory atut. Wszystko za sprawą tego, że ideą domu Otulony jest maksymalne wtopienie się w górską scenerię. Aż do tego stopnia, że na dachu znajdzie się… trawa! Choć dom zaprojektowany jest jako letniskowy, nic nie stoi na przeszkodzie, by funkcjonował jako całoroczny. Jego dużą zaletą jest położony od frontu taras, z którego zyskamy piękny widok na rozciągającą się przed nami okolicę. Świetnie rozwiązano także rozmieszczenie kwestię okien od wyższej strony zbocza, nie eliminując ich, a korzystając z wyżej położonych wąskich okien, które dbają o odpowiednie oświetlenie wnętrz. Kuchnia połączona jest z jadalnią i salonem na planie litery L. Daje to duże możliwości aranżacyjne, a najciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy. Otulony posiada trzy sypialnie, z czego jedna ma dostęp do własnej łazienki. Rozwiązania wykorzystane w projekcie sprawiają, że dom świetnie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie oraz wyziębieniem w zimie.

Projekt domu Otulony

6. Odważny 1 (158,1 m²)

Jak sama nazwa wskazuje, projekt dla tych, którzy nie boją się nietypowych rozwiązań. Nowoczesna architektura z wykorzystaniem przeszkleń na całej elewacji, ale bez niepotrzebnych detali. Dom ma formę prostej, podłużnej bryły z dachem dwuspadowym, co znacznie obniża koszty budowy. Kolejna zaleta to funkcjonalność projektu – będzie nadawał się bowiem nawet na działki wąskie i długie lub płytkie i szerokie. Wnętrze także jest przystosowane do wielu opcji, co pozwala na łatwość zmian układu pomieszczeń. Część dzienna otwarta jest nie tylko na pozostałe elementy domu, ale także na ogród. Na poddaszu znajdują się pokoje dla dzieci lub gości oraz zaplecze sanitarno-gospodarcze. Główna sypialnia osadzona jest na parterze, z komfortowym dostępem do reszty pomieszczeń i ogrodu. Bardzo ważnym aspektem jest energooszczędność budynku z rekuperacją i ogrzewaniem podłogowym. Projekt z powodzeniem posłuży rodzinie 4-5 osobowej.

Projekt domu Odważny 1

7. Biba (137,32 m²)

Projekt z kolekcji domów nawiązujących do tańca (np. Party, Rumba, Salsa, Tango). I rzeczywiście układ funkcjonalny domu pozwala na dużą swobodę użytkowania dzięki otwartym przestrzeniom. Mimo standardowej powierzchni z powodzeniem może w nim zamieszkać 3-pokoleniowa rodzina, ponieważ na parterze znajduje się dodatkowa sypialnia i łazienka. Na tym poziomie architekci przewidzieli otwarty salon ze ścianą kominkowo-telewizyjną, jadalnię, kuchnię i duży hol. Poddasze z kolei składa się z trzech sypialni, gdzie główny apartament dla rodziców posiada własną łazienkę z garderobą. Dodatkowym atutem jest umieszczony w projekcie mały strych na samej górze. Ten dom znalazł się w naszej dziesiątce nie tylko ze względów wizualnych i stosunkowo niskich kosztów budowy, ale także dlatego, że na niewielkiej powierzchni udało się zaprojektować bardzo komfortowe przestrzenie. Co ważne, dom będzie tani w użytkowaniu – do projektu wprowadzono energooszczędne rozwiązania.

Projekt domu Biba

8. Dom przy Cyprysowej 15 K3 (153,9 m²)

Elegancki, z tradycyjną bryłą i o wielu możliwościach adaptacyjnych. Już na pierwszy rzut oka przypomina piękny pensjonat – i także w ten sposób można go wykorzystać w przypadku małej ilości mieszkańców. Docelowo przeznaczony jest dla 6-osobowej rodziny. Centrum domu stanowi pięknie nasłoneczniony duży salon z wyjściem na taras. Salon stopniowo otwiera się na jadalnię umieszczoną w klimatycznym wykuszu, a dalej kuchnię. Duża powierzchnia parteru pozwala na zaaranżowanie jeszcze jednego pokoju, np. dla gości. Poddasze obejmuje strefa nocna, gdzie wszystkie 4 sypialnie posiadają wyjście na balkon. Dodatkowo master bedroom (główna sypialnia) połączona jest z indywidualną łazienką i dużą garderobą. Dużym zaskoczeniem okazały się dla nas koszty budowy – według pracowni wybudujemy ten dom z wykończeniem za mniej niż 470 tys. Zakładaliśmy, że suma ta wyniesie około 600 tys.

Projekt domu Dom przy Cyprysowej

9. Julka 2 (130,96 m²)

Coś dla wyrafinowanych, kochających pełny wdzięku styl dworski. Prosta, osadzona na planie kwadratu bryła, wzbogacona została kopertowym dachem, lukarnami, balkonami i przeszklonym wykuszem. Reprezentacyjność domu dodatkowo jest wzmocniona balkon nad wejściem, wspartym na okrągłych kolumnach. Wnętrze także jest bardzo eleganckie. Podzielone zostało na wyraźną strefę dzienną i nocną, jednak w ich obrębie panuje poczucie przestrzeni. Salon otwiera się bowiem na jadalnię i kuchnią oraz taras. Poddasze z kolei jest strefą prywatną, gdzie zlokalizowano trzy duże sypialni (które można przerobić na większą ilość), dzięki czemu bez trudu dom można przeznaczyć dla co najmniej 5-osobowej rodziny. W tym projekcie urzekła nas także łazienka, w której można urządzić domowe spa (zmieści się tutaj chociażby sauna).

Projekt domu Julka 2

10. Parma 2 (273 m²)

Projekt we włoskiej stylistyce, przywołujący na myśl ranczo w górach. Bardzo duża powierzchnia sprawia, że dom jest niezwykle funkcjonalny. Ta cecha pozwala na wykorzystanie go nie tylko do celów mieszkalnych, ale i usługowych, np. na prowadzenie sklepu bądź wynajem pokoi gościnnych. Dzięki nieskomplikowanej bryle i dachu, stan surowy zamknięty uzyskamy nie większym kosztem niż 370 tys. zł. Włoskiego charakteru nadaje umieszczona we frontowej połaci dachu trójkątna lukarna. Efekt ten umacnia także elewacja i styl okiennej stolarki. Wnętrze natomiast zaaranżowano w taki sposób, by wszyscy domownicy uzyskali swoje prywatne przestrzenie. Centrum domu jest ogromny salon (50m2) zlokalizowany na parterze i dodatkowo powiększony poprzez przedłużenie na drugą kondygnację. Pokój dzienny połączony jest z otwartą kuchnią wyposażoną w dużą wyspę, która nowocześnie rozdziela część reprezentacyjną od jadalnianej. Poza salonem i kuchnią, na parterze znajdują się pomieszczenia dodatkowe: 2 pokoje i łazienka. Poddasze przeznaczono na prywatną przestrzeń. Znajdują się tutaj aż 4 duże sypialnie – każda z własną garderobą! Główna sypialnia poza garderobą posiada własną łazienkę i wyjście na balkon.

Projekt domu Parma 2

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *