Menu Zamknij

Top 10 skandynawskich projektów domów!

Przyszedł czas, w którym masz dość mieszkania w bloku i wystarczająco dużo oszczędności, aby przenieść się do własnego domu. A skoro już inwestujesz, warto żeby budynek w pełni odzwierciedlał twoje oczekiwania. Tylko jak znaleźć dom marzeń w przystępnej cenie, bez konieczności inwestowania w drogie i skomplikowane przebudowy? To proste – zamiast gotowego obiektu lepiej kupić projekt budynku – dzięki temu masz kontrolę nad jego strukturą już od samych fundamentów!

Skandynawski styl – top 10 projektów

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Główną cechą stylu skandynawskiego jest silny związek ze wszystkim, co naturalne. To przede wszystkim lekkość, ekologia, czystość i naturalizm. We wnętrzu budynku mogą znaleźć się delikatne dodatki, które uzupełnią jasną i minimalistyczną przestrzeń. Meble w takim domu powinny być dobrej jakości, zakupione bez przesadnej oszczędności, mając na celu posiadanie produktu na długie lata. Nic dziwnego, jeżeli meble odziedziczy kolejne pokolenie – w krajach skandynawskich to bardzo często spotykane!

Styl skandynawski może być również użyty przy zewnętrznym projektowaniu budynku. Najlepiej sprawić, by został on wykończony drewnianymi deskami, które z reguły malowane są w kolorze niebieskim lub jego odcieniach. Elementy stolarki drzwiowej i okiennej najczęściej wykonywane są w kolorze białym. Styl skandynawski lubi gzymsy oraz ornamenty, ale przy ich wyborze nie powinniśmy zapominać o delikatności oraz unikaniu przepychu.

Europa szaleje za stylem skandynawskim – w literaturze, w modzie a także w architekturze. Nic dziwnego – prostota i minimalizm połączone z ciepłem drewna tworzą bazę która nie przytłacza, daje duże pole do działania i idealnie nadaje się do zamieszkania. Właśnie dlatego prezentujemy 10 najlepszych projektów domów utrzymanych w stylu skandynawskim.

10. Projekt domu Sewn II

Projekt domu Swen II
Tooba.pl

Bez wątpienia projekt jest interesującą propozycją dla fanów Skandynawii. Ten parterowy dom, zaplanowany z myślą o czteroosobowej rodzinie ma wszystkie cechy przez nich pożądane. Forma budynku jest prosta – łączy w sobie klasyczny kształt bryły z powiewem nowoczesności – dzięki czemu dobrze wpasuje się w każde otoczenie; miejskie, podmiejskie czy wiejskie.

Do zalet projektu Swen II zaliczyć można również dobre parametry cieplne oraz przestrzeń wejściową ulokowaną we wnęce, która daje możliwość stworzenia przestrzeni idealnej do relaksu na powietrzu. Jeśli zaś chodzi o wnętrze, to projektanci zadbali nawet o takie detale jak wygodne wnęki na szafy w hallu oraz o oddzielenie przestrzeni osobistej od gościnnej – pokój dzienny z wyjściami na taras oraz kuchnia i kotłownia znajdują się po przeciwnej stronie budynku niż sypialnie, łazienka i toaleta.

Swen II jest stosunkowo niedrogi w budowie i wpisuje się w wymagania projektu ,,Mieszkanie dla młodych” – zatem nie trzeba martwić się o to, że jego zakup i wykonanie zrujnują nasz budżet.

9. Projekt domu A-26

Projekt domu A-26
Tooba.pl

Jest to propozycja idealnie wpisująca się w obecną modę na minimalizm. Dom prezentuje się nowocześnie a powierzchnia użytkowa zamknięta w jego wnętrzu jest duża i funkcjonalna. To projekt idealny dla rodzin ceniących wygodę! W jego skład wchodzą między innymi trzy pokoje, dwie łazienki, popularne połączenie salonu z kuchnią oraz garaż. W tym domu nie znajdziecie wymyślnych lecz bezsensownych dodatków w postaci pomieszczeń zbyt małych by przydać się na cokolwiek– cała jego powierzchnia jest dokładnie przemyślana i wykorzystana do maksimum.

8. Projekt domu Otulony

Projekt domu Otulony
Tooba.pl

Ten parterowy dom letniskowy idealnie sprawdzi się szczególnie na działkach z dobrym widokiem na otaczającą naturę! Rozwiązania technologiczne chronią dom zarówno przed przegrzaniem w okresie letnim jak i zupełnym wyziębieniem – dzięki temu można połączyć obcowanie z naturą z pełną wygodą i komfortem. Pierwszym jego elementem rzucającym się w oczy jest oryginalna konstrukcja – budowla częściowo zagłębia się w stok pagórka lub góry. Tym, co szczególnie przypadnie w nim do gustu wielbicielom przyrody na pewno będzie przestrzenny taras oraz okna wbudowane od podłogi do samego sufitu.

7. Projekt domu Atrakcyjny 1

Projekt domu Atrakcyjny 1
Tooba.pl

Jest to dom zaprojektowany z myślą o niedużej rodzinie z dużymi wymaganiami. Nowoczesne formy wykończenia w nim zastosowane przykuwają uwagę, szczególnie tych którzy pilnie śledzą architektoniczne mody. Projekt domu Atrakcyjny posiada użytkowe poddasze i przestrzenny garaż, a jego parter to ogromna otwarta przestrzeń – płynne przejścia między salonem, jadalnią i kuchnią gwarantują poczucie swobody. Na parterze umieszczono również pokój gościnny, dzięki któremu nie musimy zapraszać odwiedzających tam, gdzie pożądana jest jedynie obecność domowników. A jeśli nie planujemy przyjmować w domu gości zbyt często? Pomieszczenie sprawdzi się również jako gabinet.

Poddasze zawiera dwa pokoje, sypialnię, garderobę połączoną z pralnią i łazienkę dla domowników. W tym projekcie można zaobserwować bardzo skandynawskie podejście do życiowej przestrzeni – wysoki priorytet ma tu postawienie granicy między życiem towarzyskim a osobistym.

6. Projekt domu Oslo

Projekt domu Oslo
Tooba.pl

Parterowy dom niczym, wyglądający na wyjęty ze skandynawskiej pocztówki? Zdecydowanie jesteśmy na tak! Parterowy, zaprojektowany z myślą o 3-osobowym gospodarstwie idealnie nadaje się do wybudowania na spokojnej, podmiejskiej działce. Po raz kolejny widać tendencję Skandynawów do wyraźnego podziału domu, nawet parterowego – część dzienna zajmuje bowiem jego południową stronę, w pełni czerpiąc ze światła słonecznego, dzięki zastosowaniu przeszkolonej elewacji na jej ścianie. Po stronie północnej usytuowane zostały pomieszczenia przeznaczone dla domowników oraz garaż, mieszczący dwa samochody. Taki rozkład zapewnia niskie koszty eksploatacji budynku oraz wysoki komfort użytkowania.

5. Projekt domu Dostępny 4A

Projekt domu Dostępny 4A
Tooba.pl

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć pozycji projektowanej z myślą o wąskich działkach! Dostępny 4A to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na parterowe domy oparte na otwartych przestrzeniach. Zaprojektowany na rzucie prostokąta budynek, zwieńczony dwuspadzistym dachem, wymaga zaledwie 16,91 m szerokości działki! Wyposażony w jednostkowy garaż, który pozwala na swobodne poruszanie się między domem a środkiem transportu jest bez wątpienia dużą zaletą dla rodzin z dziećmi. Pomimo niedużej szerokości projekt zawiera w sobie aż cztery pokoje (w tym jeden z garderobą), dwie łazienki, antresolę i inne funkcjonalne pomieszczenia.

4. Projekt domu W-27

Projekt domu W-27
Tooba.pl

Projekt to rarytas dla tych, którzy cenią sobie stały dopływ witaminy D3 – cechą charakterystyczną projektu W-27 jest bowiem duża ilość okien. Jedna ze ścian składa się z nich od podłoża aż po poddasze i dach! Takie otwarcie na drugą kondygnację nadaje świeżości i otwartości zwartej konstrukcji. Budynek, dzięki wzorowaniu się w budowie na prostej bryle jest minimalistyczny i bardzo elegancki. Parter w całości poświęcony został pomieszczeniom dziennym, takim jak imponujący rozmiarem salon połączony w kuchnią, pokój który można przeznaczyć na gabinet, pomieszczenie gospodarcze z wyjściem na zewnątrz oraz łazienka dla gości. Poddasze mieści 3 pokoje i łazienkę oraz przestrzeń komunikacyjną na tyle szeroką, aby czuć się zupełnie swobodnie.

3. Projekt domu Ekonomiczny

Projekt domu Ekonomiczny 1
Tooba.pl

Kolejna propozycja dla posiadaczy wąskich działek. Ekonomiczny potrzebuje jedynie 16,19m szerokości działki, a oferuje cztery pokoje (z których jedne można spokojnie przerobić na gabinet), kuchnie, spiżarnie, dzienny pokój z jadalnią, dwie łazienki, pralnio-suszarnie… Pomieszczeń jest dużo. Spośród innych projektów tego zestawienia Ekonomiczny wyróżnia się tym, iż mniej jest w nim domowych ’’open spaców’’ a więcej mniejszych, przytulnych pokoi, które lepiej wpisują się w tradycję polskiego budownictwa. Ekonomiczny posiada ponadto nie jedną a dwie antresole. Co więcej, projekt domu Ekonomiczny będzie tani w budowie i utrzymaniu.

2. Projekt domu Atrakcyjny 3

Projekt domu Atrakcyjny 3
Tooba.pl

We wcześniejszej części zestawienia pojawił się już projekt Atrakcyjny 1. Jeśli jednak szukasz architektonicznych wrażeń i nie stronisz od nietypowych, ciekawych form to cytując pewien animowany klasyk: „Trójkę, trójkę wybierz panie!”. Atrakcyjny 3 nawiązuje konstrukcją do klasycznego domu z użytkowym poddaszem, jednak znajdujący się na parterze garaż – nad którym takowego brak – burzy statyczną symetrię. Podobnie jak w Atrakcyjnym 1, przestrzeń parteru jest przeznaczona dla pomieszczeń dziennych a poddasze to nasze zaplecze osobiste.

1. Projekt domu Skandynawski

Projekt domu Skandynawski
Tooba.pl

Czy na liście najlepszych projektów domów w stylu skandynawskim mógł być inny zwycięzca niż imiennik samego designu? Zdecydowanie nie! Skandynawski to dom stworzony od A do Z z myślą o miłośnikach Północnoeuropejskiego szyku i stylu życia. Umieszczono w nim aż dwa wejścia – jedno zaprasza nas z elewacji frontowej. Drugie znajduje się bliżej garażu mieszczącego dwa samochody, i prowadzi do wiatrołapu, z którego od razu mamy dostęp do sauny i łazienki.

Parterowy dom, wyglądający jak budynek prosto z norweskiego czy szwedzkiego miasteczka, zachwyca prostotą w architekturze oraz detalami wykończenia – w całości zrobionymi z drewna. Rozkład wnętrza przewidziany z myślą o niedużej rodziny mieści w sobie wcześniej już wspomnianą saunę, dwie łazienki (jedną gospodarczą), oddzielną toaletę, sypialnię, gabinet, pokój gościnny i oczywiście pokój dzienny z dobrym widokiem na otaczającą nas naturę i charakterystyczną dla stylu kuchnię połączoną z jadalnią. Skandynawski świetnie nada się na działkę w pięknym miejscu, gdzie harmonijnie skomponuje się z naturą, jak również na spokojne, podmiejskie ulice domów jednorodzinnych.

Jak widać, już w ramach tylko jednego stylu jest w czym wybierać – warto zatem podejść do pomysłu kupienia projektu zupełnie na poważnie. Koszty budowy domu (które w przypadku prezentowanych budynków i tak są stosunkowo niskie) tracą na znaczeniu, jeśli w perspektywie mamy posiadanie domu naszych marzeń. A przecież marzenia i ich spełnianie to rzecz absolutnie bezcenna.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *