Menu Zamknij

Uprawnienia SEP, czyli szansa na znalezienie świetnie płatnej pracy za granicą

Pomimo ewidentnego rozwoju gospodarczego naszego kraju, nadal możemy co najwyżej pomarzyć o takim poziomie zarobków, jaki jest normą chociażby w Niemczech, we Francji czy w Holandii, nie wspominając już o Skandynawii. Nic zatem dziwnego, że bardzo wiele osób wciąż rozważa emigrację zarobkową czy wręcz wyprowadzenie się z Polski na stałe. Zagraniczni pracodawcy tylko na to czekają, ale zaznaczmy, że z szerokimi ramionami przyjmowani są przede wszystkim wykwalifikowani fachowcy. Za takich mogą uchodzić osoby posiadające uprawnienia SEP. Czym one właściwie są? Dlaczego stanowią tak duży atut na etapie poszukiwania pracy za granicą? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Kto może zdobyć uprawnienia SEP?

W zasadzie każdy, kto tylko ma na to ochotę. Nie martw się, że nie masz doświadczenia w branży energetycznej czy wykształcenia kierunkowego. Kryteria naboru na kursy SEP są bardzo łatwe do spełnienia. Chodzi o:

  • Pełnoletność – kursant musi mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu.
  • Wykształcenie minimum podstawowe – nie musisz mieć ani matury, ani tym bardziej wykształcenia technicznego.

Pierwszym krokiem do uzyskania uprawnień SEP jest ukończenie szkolenia z wybranej grupy uprawnień, do czego za chwilę wrócimy. Bezpośrednio po kursie uczestnicy mogą przystąpić do egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli wynik będzie pozytywny, to kursant otrzymuje zaświadczenie potwierdzające posiadanie przez niego uprawnień energetycznych, cieplnych lub uprawnień gazowych – w zależności od tego, o które uprawnienia się ubiegał.

Ciekawostka

W szkoleniach SEP bardzo często biorą udział osoby z wykształceniem wyższym humanistycznym, które traktują kurs, jako świetną okazję do przebranżowienia się, zdobycia nowych, bardzo poszukiwanych na rynku kwalifikacji, a tym samym znacznego poprawienia swojej sytuacji zawodowo-ekonomicznej.

Jaki kurs SEP wybrać?

Podstawą jest to, aby zapisać się na szkolenie SEP rekomendowane zarówno przez dotychczasowych uczestników, jak i pracodawców. Szczególnie ważna jest opinia tych drugich. Właściciele firm nie mogą sobie przecież pozwolić na to, aby pracownik po wielokroć podchodził do egzaminu SEP. Zależy im, aby pracownicy możliwie jak najszybciej podnieśli swoje kwalifikacje i nie mieli problemów z uzyskaniem zaliczenia. Jeśli więc widzisz, że dany kurs cieszy się dużą popularnością wśród pracodawców, to jest to bardzo dobry znak.

Wybierając kurs SEP zwróć uwagę na to, kto właściwie będzie go prowadzić. Powinny to być osoby z dużym doświadczeniem w branży energetycznej, posiadające specjalistyczną wiedzę, a przy tym potrafiące przekazać ją w zrozumiały i atrakcyjny sposób. Tutaj na szczególne wyróżnienie zasługują kursy SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Są to szkolenia prowadzone przez członków Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich, co potwierdza ich wysoki poziom merytoryczny.

Dodatkowym atutem kursów SEP Krajowego Centrum Kształcenia jest to, że są one organizowane w trybie ciągłym i w kilkunastu polskich miastach. Dzięki temu nie będziesz musiał nigdzie daleko dojeżdżać, tracić czasu i wydawać pieniędzy na paliwo czy bilet. Obecnie KCK organizuje szkolenia SEP między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. Więcej na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia SEP przed wyjazdem za granicę?

Powód jest bardzo prosty: posiadając uprawnienia SEP nie będziesz mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w docelowym kraju. Nie ma znaczenia, czy są to Niemcy, Wielka Brytania czy kraje skandynawskie. Wszędzie tam bardzo potrzebni są fachowcy z uprawnieniami energetycznymi, gazowymi i cieplnymi.

To warto wiedzieć

Uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wyjaśnijmy również, czym różnią się poszczególne grupy uprawnień:

  • Uprawnienia energetyczne – pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne – pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe – umożliwiają legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Niezależnie od tego, które uprawnienia SEP ostatecznie zdecydujesz się zdobyć (możesz zawalczyć o wszystkie), to i tak znacząco poprawisz swoją pozycję na zagranicznym rynku pracy. Posiadanie takich kwalifikacji jest właściwie gwarantem znalezienia dobrze płatnego zatrudnienia na odpowiedzialnym stanowisku.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *