Zakup mieszkania – najważniejsze sprawy

Części osób kupno mieszkania kojarzy się głównie z dopasowaniem odpowiedniego metrażu, liczby pokoi oraz urządzeniem kupionego gniazdka. Niestety nie jest to ani takie szybkie, ani takie proste. Dlaczego? Po pierwsze musimy sprawdzić dewelopera w kwestii dokumentów zezwalających na budowę. Po drugie, ważny jest terminarz ukończenia każdego z etapów budowy i wykończenia budynku/mieszkania oraz możliwość poznania wszystkich szczegółów dotyczących lokalu – instalacje, media, przyległości, część wspólna dla wszystkich mieszkańców. 

Blok - zakup mieszkania

Blok – zakup mieszkania

Przyległości – co to takiego?

Często również przy wybieraniu mieszkania zapominamy o tym, że poza pięknymi meblami potrzebujemy miejsca na rower, samochód, kartony z rzeczami, które żal wyrzucić, materace na lato, meble balkonowe, ozdoby świąteczne czy choćby garderobę, której aktualnie nie używamy. Dlatego warto pomyśleć już na samym początku o wspomnianych przyległościach do naszego gniazdka.

Do przyległości zaliczamy wszystkie te miejsca, w których trzymane są rzeczy aktualnie nieużywane lub np. takie, gdzie możemy zaparkować samochód/rower:

  • balkony i/lub tarasy – nie wlicza się ich w metraż mieszkania głównie ze względu na to, by nie podnosić jego ceny,
  • piwnica lub komórka lokatorska – miejsce, w którym będą przechowywane rzeczy najróżniejszej wartości i przydatności. Od kartonów z rzeczami, o których wszyscy już zapomnieli, po dodatkowe krzesła wyjmowane w napływie gości,
  • miejsce przeznaczone na parkowanie samochodu – zaliczamy do niego miejsce postojowe zarówno pod gołym niebem, jak wiatę, garaż podziemny czy garaż w oddzielnym budynku,
  • wiaty dla skuterów i rowerów – nie jest to stricte przyległość, jednak zawsze stanowi współwłasność wszystkich mieszkańców i pełni funkcję garażu,
  • boksy dla jednośladów (głównie dla rowerów) – najczęściej znajdują się obok miejsca garażowego.

Doskonale opisane przyległości mieszkaniowe oraz czas, w którym należy zadbać o ich kupno opisano pod tym linkiem: http://cordiapolska.pl/blog/2018/02/07/garaze-przyleglosci-przy-zakupie-mieszkania/. Warto tam zajrzeć, by nic nie przegapić i skorzystać z porad ekspertów.

Gdzie znaleźć mieszkanie?

Kolejną kwestią, jeśli chodzi o kupno mieszkania, jest jego umiejscowienie. W tym przypadku kierujemy się kilkoma głównymi czynnikami:

  1. Odległość od pracy – ma dla nas niebagatelne znaczenie. Warto wybrać taką lokalizację, która znajdzie się blisko pracy lub jest z nią dobrze skomunikowana.
  2. Tereny zielone – ważna kwestia, szczególnie dla rodzin lub osób planujących założenie rodziny. Osiedli mających zielone przestrzenie jest coraz więcej. Warto zadbać o to już na etapie poszukiwania mieszkania w celu zakupu.
  3. Obecność sklepów i lokali usługowych – dla lepszej wygody i komfortu mieszkania powinniśmy znaleźć takie usytuowanie mieszkania, aby móc szybko załatwić ważne dla nas sprawunki.

Pamiętajmy, że wybór mieszkania to zazwyczaj decyzja na całe życie. Należy więc dobrze się do niej przygotować – zarówno pod kątem finansowym, lokalizacji naszego mieszkania, jak i formalności związanych ze współpracą z deweloperem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *