Zakupy budowlane przez internet – czy warto? Opinie

Zakupy internetowe stają się coraz bardziej popularne. Niosą za sobą wiele korzyści, ale zdarzają się i pułapki. Jak ich uniknąć? Na co zwracać uwagę? Kiedy warto kupować materiały budowlane w sklepie internetowym? Sprawdzamy opinie i radzimy, jak zamawiać towar online, aby zakupy były całkowicie bezpieczne.

Materiały budowlane przez internet

Porównanie cen materiałów budowlanych przez internet

Kupując materiały budowlane przez internet mamy możliwość zweryfikowania, czy cena w danym sklepie rzeczywiście jest najniższa. W sklepie stacjonarnym zadanie to byłoby bardzo trudne do wykonania. Dzięki temu wiemy, gdzie najwięcej oszczędzimy, kupując produkty w identycznej jakości. Poza tym możemy łatwiej porównać wszystkie parametry, co jest szczególnie ważne przy np. zakupach sprzętu budowlanego czy materiałów do budowy konstrukcji domu. Co więcej, często zakres oferty w sklepie online jest o wiele szerszy, niż stacjonarnym. Tym sposobem szybko – nie wychodząc z domu – znajdziemy odpowiedni produkt, który spełni nasze oczekiwania. To więc duże oszczędności nie tylko pieniędzy, ale czasu.

Dobry sklep internetowy z materiałami budowlanymi – jak znaleźć?

Korzyści z zakupów online odczuwają nie tylko kupujący, ale i właściciele. Nie muszą bowiem opłacać kilkudziesięciu pracowników do obsługi fizycznej sklepu i odwiedzających go klientów. Oszczędzają także na wynajmie reprezentacyjnego lokalu – wystarczy tutaj pojemny magazyn. Prowadzenie sklepu online oznacza również brak konieczności dbania o ekspozycję towaru i stałą inwentaryzację. Dzięki tym – i wielu innym – korzyściom, przedsiębiorca może pozwolić sobie na zaoferowanie dużych rabatów na swoje produkty, stając się konkurencją dla sklepów stacjonarnych. Niekiedy oszczędności na takich zakupach mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent – a w przypadku zakupów budowlanych oznacza to zwykle kwoty kilku tysięcy złotych. Jak jednak znaleźć tani sklep internetowy, który będzie także bezpieczny? Oto kilka cech, które powinien posiadać idealny sklep budowlany online:

  • krótki czas dostawy,
  • konkurencyjne ceny,
  • jasno podane koszty wysyłki,
  • zamieszczony na stronie regulamin zakupów,
  • warunki reklamacji/zwrotów,
  • sprawny kontakt ze sprzedawcą,
  • szeroka oferta – abyśmy mogli kupić większość towaru w jednym miejscu,
  • płatność online.

Sklepów budowlanych prowadzących sprzedaż online jest wiele. Zanim więc zaczniesz przeglądać oferty sprawdź, jak długo marka jest na rynku (staż działalności firmy ma ogromne znaczenie) oraz jak jest oceniana przez dotychczasowych klientów. Dobrze, jeśli firma jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie łatwo znajdziesz wszelkie opinie. Pamiętaj również, że najbardziej znane marki będą miały raczej wyższe ceny, więc warto poszukać trochę dłużej, by znaleźć trochę mniej znany, ale konkurencyjny sklep.

Opinie o internetowych sklepach budowlanych

A co w internecie mówią sami klienci takich sklepów? Sprawdziliśmy, jakie komentarze dominują na najpopularniejszych, ogólnopolskich forach budowlanych. Jak się okazuje, złe komentarze zwykle dotyczą nie jakości czy ceny produktów, ale problemów z przesyłką – co często nie zależy od sprzedawcy, a od firmy kurierskiej.

Przy porównaniu cen do niniejszego artykułu, trafiliśmy na materiały budowlane Realbud – to sklep internetowy, który oceniany jest na Facebooku na 5 gwiazdek, a asortyment ma naprawdę szeroki (porównywalny do największych sieci budowlanych w Polsce). Na stronie znajdziemy bardzo przydatną zakładkę „Kupuj w internecie taniej niż w markecie”, gdzie umieszczono produkty tańsze nawet o kilkadziesiąt procent. Ten sklep zrobił na nas dobre wrażenie także ze względu na jasność całego procesu zakupowego. Na dole strony znajdziemy regulamin zakupów, informacje o kosztach i czasie dostawy, filmik przedstawiający instrukcję zakupów, a także warunki reklamacji i zwrotów. Te ostatnie najczęściej budzą obawy wśród kupujących, dlatego przejdziemy do kolejnego punktu. Co jeśli zamówiony w internecie towar okaże się niezgodny z opisem, albo będzie posiadał wadę? Odpowiadamy poniżej.

Wybór sklepu internetowego z materiałami budowlanymi

Zwroty i reklamacje zakupów budowlanych

Częste obawy o bezpieczeństwo zakupów online są zwykle bezpodstawne. Takie zakupy regulują bowiem normy prawne, które dają nam np. prawo do 14-dniowego okresu odstąpienia od umowy, bez podawania przyczyny. Produkty kupowane w internecie nie muszą ponadto być zwracane w oryginalnych opakowaniach – nawet jeśli sprzedawca umieścił taki wymóg w warunkach zwrotów (jest on niezgodny z prawem). Jeśli więc zamówiony towar okaże się niezgodny z naszym wyobrażeniem, możemy zwrócić go w podanym okresie bez wyjaśnienia – sprzedawca będzie miał obowiązek zwrotu pieniędzy. Czasami zwrot ten może być pomniejszony o ewentualne uszkodzenia produktu, które wykraczają poza standardowe sprawdzenie sprawności towaru – o tym warto doczytać na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co ciekawe, zakupy internetowe pod względem zwrotów są o wiele bardziej korzystne, od zakupów w tradycyjnym sklepie. W największych sieciach budowlanych aktualne są warunki zwrotów niektórych produktów wyłącznie w oryginalnych opakowaniach (np. fabryczna folia czy karton). W przypadku sklepu internetowego nie może być to wymagane, a jeśli tak się stanie, zostanie uznane za niezgodne z prawami konsumenta. W takiej sytuacji wystarczy zgłosić nieuczciwego sprzedawcę do właściwego organu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *