Menu Zamknij

Zmiana lokalizacji kominka

Kupując gotowy projekt budowlany, inwestorzy niejednokrotnie planują wprowadzenie w nim kilku zmian. Jedna z częściej wprowadzanych korekt dotyczy przeniesienia kominka. Jej celem jest zazwyczaj poprawienie funkcjonalności pomieszczeń.

Zmiana lokalizacji kominka jest oczywiście możliwa podczas adaptacji projektu do działki i za zgodą autora, ale trzeba pamiętać, że architekt, który przygotował projekt, zaplanował usytuowanie kominka tak, aby było one zgodne z przepisami prawa budowlanego, a komin i przewód kominowy znalazły się w najbardziej optymalnej lokalizacji. Planując przeniesienia kominka w inne miejsce, należy liczyć się z tym, że podobna zmiana może wiązać się nawet z koniecznością ingerencji w konstrukcję domu, ponieważ komin wraz z przewodami musi być związany z fundamentami.

Zmiana lokalizacji kominka

Lokalizację kominka można zmienić na dwa sposoby. Prostsza metoda polega na podłączeniu kominka do innego przewodu kominowego. Dążąc do redukcji liczby kominów w domu, często projektuje się jeden komin wielofunkcyjny, w którym umieszcza się przewody wentylacyjne oraz dymowe i spalinowe. Kominek można więc podłączyć do komina z przewodami prowadzącymi z kuchni lub łazienki; w tym celu wystarczy poszerzyć obudowę i fundamenty komina oraz poprowadzić w nim przewód dymowy. Przy tej okazji należy także pamiętać, że kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina, ponieważ przewód je łączący winien mieć jak najmniej załamań.

Drugi i zarazem trudniejszy sposób wiąże się z koniecznością zaprojektowania dodatkowego komina z przewodami dymowymi i wentylacyjnymi. Będzie to konieczne w sytuacji, gdy zdecydujemy się na przeniesienie kominka na ścianę, gdzie nie przewidziano komina łączącego przewody z sąsiednich pomieszczeń. Zaprojektowanie niezbędnego w tej sytuacji komina będzie wiązało się między innymi z koniecznością wykonania pod nim odpowiednio wzmocnionego fundamentu. Architekt będzie musiał zaprojektować także całą konstrukcję komina oraz zadbać o to, aby komin przebijając poddasze nie obniżył funkcjonalności pomieszczeń na drugiej kondygnacji. Najłatwiej ten cel uzyskać w sytuacji, gdy kominek zostanie zlokalizowany przy ścianie pokoju, a nie na środku pomieszczenia. Tym bardziej jest to ważne, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego komin nie może przechodzić przez załamania dachu, krokwie narożne i kosz dachu. Ponadto wylot komina najlepiej jest zaplanować w najwyższej części dachu, jak najbliżej kalenicy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *