Menu Zamknij

Zrywanie tapet ze ścian krok po kroku

Jeżeli mieszkanie nie wygląda tak jak dawniej i straciło swój blask, albo po prostu znudził się nam stary design, możemy wymienić tapetę. Żeby to zrobić, należy zerwać starą, co spokojnie możemy zrobić samodzielnie, jeżeli mamy trochę czasu. Jak? Tłumaczymy krok po kroku!

Chociaż tapeta to rozwiązanie dekoracyjne, jej wymiana wymaga nakładu pracy, czasu i starań. Bez problemu można to zrobić samodzielnie, jeżeli dobrze się do tego przygotujemy.

Przed rozpoczęciem zrywania

Zanim zaczniemy zrywanie, należy się odpowiednio przygotować. Meble stojące przy ścianie przesunąć na środek pokoju (lub usunąć z pokoju, jeżeli mamy taką możliwość) i przykryć je malarską folią, to samo warto zrobić z podłogą. Osłony wymagają też włączniki światła i gniazdka elektryczne (m.in. taśmą maskującą).

Potrzebne są też narzędzia: nożyk introligatorski, wałek kolczasty, szpachelka, preparat do usuwania tapet, wiadro, szczotkę do czyszczenia ścian, wałek lub gąbkę, papier ścierny i masę szpachlową, gdyby okazało się, że w ścianie pojawiły się ewentualne ubytki. Ważne jest, by dostosować posiadane narzędzia do sposobu w jaki postanowimy zerwać naszą tapetę.

Zrywanie tapety krok po kroku

Najłatwiej zrywa się tapetę papierową. Po namoczeniu ciepłą wodą łatwo schodzą całymi pasami, co najlepiej sprawdza się tylko na tym rodzaju tapet. Do jej usuwania używa się ciepłej wody lub wody z octem o stężeniu 10 proc. Tapety winylowe (które są najczęstszym rozwiązaniem w kuchniach i łazienkach) są za to odporne na wodę, co znacznie utrudnia ich usunięcie. Tapety z włókna szklanego są najtrudniejsze do usunięcia i zazwyczaj odchodzą od ściany razem z tynkiem.

Skuteczne i szybkie usunięcie tapety z powierzchni ściany zapewni nam użycie specjalnego środka do usuwania tapet. Są one przeznaczone do wszystkich rodzajów tapet. Działają w sposób następujący: wsiąkają w tapetę, osłabiają działanie kleju, a co za tym idzie sprawiają, że materiał może łatwiej odejść od ściany.

Preparat do usuwania tapet zazwyczaj trzeba rozcieńczyć z wodą, o tym ile jej potrzebujemy powinien poinformować producent na opakowaniu lub załączonej instrukcji.

Przed zakupem warto zwracać uwagę na deklarowaną przez producenta wydajność preparatu. Tapety winylowe, ze względu na swoją trudną naturę należy ponacinać, żeby preparat mógł dostać się pod spód.

Po nałożeniu preparatu na tapetę i odczekaniu podanego czasu, można śmiało usuwać! Wystarczy chwycić za róg tapety i pociągnąć w dół pod niewielkim kątem. Najważniejsze, by nie robić tego szybkimi, chaotycznymi ruchami – w ten sposób możemy pozbyć się również tynku ze ścian!

Tapeta winylowa, ze względu na swoją odporność na wodę, może być problematyczna. Dlatego jest na nią nieco inny sposób. Wierzchnią warstwę można oderwać od spodniej bez używania płynu, spodnią warstwę trzeba (jak zostało już wspomniane) nakłuć lub naciąć i użyć preparatu do usuwania tapet, następnie zeskrobać szpachelką. To zapewni nam upragniony efekt.

Łatwość zrywania tapet zależy również od powierzchni na jakiej zostały położone, ale również od ilości warstw tapety lub dokładności czyszczenia ścian przy poprzednim zrywaniu tapet.

Jedną z wersji usuwania tapet na mokro jest zastosowanie parownicy. Można znaleźć rady, by korzystać przy tym z parowego żelazka, jednak bardziej polecane są parownice do czyszczenia. Nie dość, że są bardziej poręczne, to także pozwalają na swobodne wykonywanie ruchów (ze względu na długie węże doprowadzające wodę).

Po zakończonym zrywaniu ścianę zaleca się umyć wodą lub przetrzeć papierem ściennym, gdy już wyschnie.

ZOBACZ TEŻ>> Raufaza – czyli tapeta do malowania. Czy warto wybrać?

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *