Menu Zamknij

5 przyszłościowych innowacji w budownictwie ekologicznym

Według licznych raportów Polska ma spory potencjał w innowacyjnym budownictwie ekologicznym. Mimo tego, że wciąż większość inwestorów sięga po tradycyjne systemy, coraz śmielej pojawiają się na rynku rozwiązania przyszłościowe, które w niedługim czasie mogą zrewolucjonizować rynek. Jakie rzeczy warto poznać już dziś?

Idealne światło o każdej porze

Odpowiednie doświetlenie wnętrza traktowane jest często po macoszemu. Wiele osób nie uwzględnia podczas budowy domu rozmieszczenia względem stron świata, rezygnuje z dodatkowych okien, a do oświetlenia wnętrza używa małych lamp ze słabą żarówką. Pamiętajmy jednak, że światło jest dla człowieka dawcą czasu (niem. Zeitgeber), czyli źródłem wewnętrznego zegara biologicznego, który steruje naszym organizmem. Właśnie ta myśl przyświecała konstruktorom inteligentnej lampy LED Haiku. Jej 144 diody są w stanie wyemitować tyle światłą, co trzy zwykłe żarówki o mocy 60W, lecz nie to jest jej największą zaletą. Sukces tkwi w dwóch miliardach ustawień oświetlania. Co ważne – automatycznych! Lampa sama dobierze oświetlenie tak, by było najbliższe naturalnemu. Włączy się w chwili wejścia do pokoju i szybko przeanalizuje ile światła jest Ci potrzebne. Weźmie pod uwagę ilość wpadającego słońca i będzie korygować np. chwilowe zajście słońca za chmurą. Dobierze też temperaturę barwową tak, by nie zaburzać produkcji melatoniny przed snem. Inteligentne oświetlenie to zdecydowanie przyszłość budownictwa.

Lampa LED Haiku
Źródło: Moooi

Energooszczędna wentylacja mechaniczna

Teoretycznie najtańszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Działa samoczynnie, więc nie potrzebuje żadnej dodatkowej energii. To jednak błędne myślenie, bowiem nie uwzględnia strat ciepła, jakie są konieczne, by wentylacja grawitacyjna mogła działać. Niejednokrotnie powoduje nawet połowę całkowitych strat ciepła w budynku! Co więcej, wymaga okresowego wietrzenia i bardzo często także rozszczelnienia okien.

Pod tym względem dużo lepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, więc nie ma potrzeby wietrzenia domu. Dzięki rekuperacji ciepła napływające powietrze jest ogrzewane przez wylatujące zużyte powietrze, co pozwala zaoszczędzić sporo energii, która w normalnym układzie zostałaby zmarnowana. Efektem są dużo niższe rachunki za ogrzewanie. Znika także problem nadmiernej wilgoci w łazience czy kuchni, bowiem zużyte powietrze momentalnie jest usuwane. System sam dba o to, by zachować jak najlepszą wilgotność we wnętrzu.

Wentylacja mechaniczna

Geofencing w ogrzewaniu

Termostat jest niezbędnym elementem ogrzewania, jeśli zależy nam na oszczędności i komforcie termicznym. Tradycyjne termostaty mają jednak kilka ograniczeń. Można je programować z dokładnością do godziny, dzięki czemu łatwo zmniejszyć ogrzewanie np. w godzinach pracy, a zaoszczędzone złotówki zostawić w kieszeni. Niestety, nie uwzględnia on wcześniejszych powrotów do domu albo nieplanowanych wypadów na zakupy lub do znajomych.

Rozwiązaniem jest zastosowanie geofencingu, czyli sprawdzania naszej lokalizacji za pomocą sygnału GPS. Taką funkcję posiada sterownik temperatury iComfort S30. Łączy się ze smartfonami domowników i sprawdza naszą lokalizację. Jeśli wychodzimy z domu, automatycznie obniża temperaturę we wnętrzu, zaś kiedy do niego wracamy – podwyższa. Podnoszenie temperatury zacznie z odpowiednim wyprzedzeniem, aby po wejściu do domu poczuć się komfortowo.

Aplikacja do geofencingu
Źródło: Honeywell

Dom bliżej natury

Dom otwarty na ogród to marzenie wielu osób. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają bliskość natury i nie lubią być zamknięci w czterech ścianach. Najprostszym rozwiązaniem są dwuskrzydłowe okna tarasowe. Ale dlaczego mielibyśmy spocząć na półśrodkach? Otwórzmy na ogród całą ścianę!

Takie możliwości daje składana ściana okienna NanaWall. Składa się z dużych tafli okiennych i wyjątkowo cienkich obramowań, dzięki czemu dostarcza do pomieszczenia maksimum światła. Gdy tylko zechcesz, możesz ją złożyć jak harmonijkę, odsłaniając wnętrze pokoju na taras. Aby wyeliminować straty termiczne, stosuje się trójwarstwowe szyby o niskiej przenikalności ciepła. Ściany tego typu spotkamy zapewne na razie jedynie w budynkach firmowych lub w nowoczesnych willach, ale kto wie, może niedługo staną się bardziej powszechne?

Budynek cały w przeszkleniach

Przenośne panele słoneczne

Ogrzewanie wody za pomocą paneli słonecznych zyskało w Polsce wielu sympatyków. Mają one wiele zalet, jednak ciągną za sobą kilka wad. Są stosunkowo drogie, a do ich zainstalowania nieraz konieczne są przeróbki dachu. W momencie, gdy sprzedajemy dom, zazwyczaj nie opłaca się ich zdejmować.

Howard Ullmsn, CEO Aquarius Brands proponuje inne rozwiązanie: składane moduły paneli Retrax Solar Solutions, które można zainstalować w ciągu 30 minut. W razie przeprowadzki zabieramy je ze sobą. To idealna inwestycja dla tych, którzy nie wiążą się z danym miejscem na całe życie.

Powiązane Wpisy

2 Komentarze

    • Anna Gronau

      Najłatwiej będzie przez sklep internetowy – jest kilkoro dystrybutorów w Polsce. 🙂 Ceny zaczynają się od ok. 150 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *