Menu Zamknij

Adaptacja projektu – na czym polega?

Początkujący inwestorzy, planujący budowę pierwszego domu, na swojej drodze spotykają wiele nowych wyzwań. Jeśli kupią gotowy projekt domu, to już wkrótce będą musieli zaplanować wizytę w biurze architekta adaptującego.

Adaptacja projektu - na czym polega?

Adaptacja projektu to jedno z tych pojęć, które początkującym inwestorom niewiele mówią. Czy adaptacja jest zawsze konieczna? W przypadku gotowych projektów – tak. Dlaczego? Ponieważ gotowe projekty domów przygotowywane są w oparciu o standardowe warunki glebowe i klimatyczne. Projektując taki dom, architekt nie wie na jakiej działce zostanie on zrealizowany. Podczas adaptacji projektu lokalny architekt musie więc dostosować go do warunków panujących na konkretnej działce oraz wymagań formalnych zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy. Do zadań architekta adaptującego należy także wykonanie projektu zagospodarowania działki, podczas opracowywania którego musi wziąć pod uwagę między innymi istniejące oraz planowane budynki, dojazdy do posesji oraz jej usytuowanie względem sieci infrastruktury oraz sąsiednich działek.

Adaptacja jest jednocześnie właściwym momentem na wprowadzenie ewentualnych zmian w projekcie. Bywa tak, że nawet najbardziej starannie wyselekcjonowany projekt wymaga wprowadzenia drobnych korekt. To zadanie należy do obowiązków architekta adaptującego i jest wykonywane, zależnie od stopnia trudności, za dodatkową opłatą. Jeśli więc przed dokonaniem zakupu projektu dojdziemy do wniosku, że będzie on wymagał wprowadzenia wielu istotnych zmian, które znacząco podniosą koszty adaptacji, to należy jeszcze raz przemyśleć dokonany wybór. Wśród tysięcy projektów gotowych z pewnością znajdzie się taki, który będzie lepiej dopasowany do naszych wymagań i w efekcie nie będzie wymagał zastosowania poważnych zmian, podnoszących koszty adaptacji. Do tego rodzaju zmian zalicza się przede wszystkim modyfikacje wpływające na konstrukcję domu i wymagające dokonania dodatkowych przeliczeń (np. dotyczące konstrukcji stropu, dachu czy przesunięcia ścian zewnętrznych).

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *