Menu Zamknij

Brama segmentowa – czy warto kupić?

Niemal 80% osób, które budują lub remontują dom, wybiera do swojego garażu bramę segmentową. Dzieje się tak mimo faktu, że tego rodzaju bramy są droższe od np. uchylnych. Dlaczego? Jeżeli do kosztu zakupu samej bramy doliczymy wydatki związane z inwestycją w napęd oraz montaż, różnica w końcowej cenie będzie znikoma.

Jak zbudowana jest brama segmentowa?

Bramy segmentowe zbudowane są z połączonych ze sobą poziomych i podłużnych paneli. Mogą być one wykonane ze stali, drewna lub kompilacji obu materiałów (lub całkiem innych). Pomiędzy segmentami umieszcza się elastyczne uszczelki, dzięki którym zostaje zachowana doskonała izolacyjność cieplna i akustyczna. Bramy segmentowe są więc o wiele bardziej korzystne pod względem izolacyjności termicznej. Dlatego też najczęściej polecane są do garaży znajdujących się w bryle budynku i do garaży ogrzewanych. Pamiętajmy jednak, że nie każdy producent wyposaża bramę w jakościowe ocieplenie, dlatego przed zakupem sprawdźmy renomę produktów wybranej marki.

Najlepiej, gdy brama będzie wyposażona w nowoczesną ościeżnicę, polepszającą właściwości termoizolacyjne. Tak ocieplone bramy segmentowe ma w swojej ofercie firma Hörmann. Dzięki zastosowanym materiałom i sposobowi montażu, izolacyjność zwiększa się nawet o 15%.

Brama garażowa Hörmann
Źródło: Hörmann

Jak montuje się bramę segmentową?

Bramę segmentową montuje się na dwóch zestawach prowadnic. Pierwszy z nich to prowadnice pionowe, instalowane po obu stronach otworu garażu. Drugi zestaw to prowadnice poziome, montowane pod sufitem. Gdy brama się podnosi, segmenty kolejno wysuwają się dzięki prowadnicom poziomym. Prowadnice mają jeszcze jedną funkcję: ochronę przed włamaniem. Bramy segmentowe posiadają dzięki nim skuteczniejsze ryglowanie. Montaż najlepiej jest zlecić firmie, która wykona go profesjonalnie, bez ryzyka błędów, a co za tym idzie – dodatkowych kosztów.

Jakie są zalety bram segmentowych?

Podstawową zaletą bram segmentowych jest sposób otwierania i zamykania – nie wysuwają się one bowiem przed lico garażu. Pozwala to na budowę mniejszego podjazdu, na którym może stanąć przy zamkniętej bramie wjazdowej drugi samochód. Co ważne, bramę segmentową montuje się po wewnętrznej stronie garażu, przez co kształt nadproża nie jest żadnym ograniczeniem. Taki model bramy można także zamontować w sytuacji, gdy nad wjazdem znajduje się nadproże łukowe.

Dzięki takiemu sposobowi montażu, konstrukcja bramy nie wpływa na zmniejszenie szerokości wjazdu w ścianie garażu. Zwiększona jest także odległość od lica bramy garażowej do bramy wjazdowej.

Na rynku dostępne są również modele bram segmentowych otwieranych nie do góry, lecz do boku. Ten rodzaj jest szczególnie polecany do garaży, gdzie niemożliwe jest zamontowanie prowadnic pod sufitem – ponieważ mogą się tam znajdować np. inne instalacje (takie jak wentylacja mechaniczna).

Montaż segmentowej bramy garażowej

Brama segmentowa – z napędem czy bez?

Mimo popularności napędów automatycznych, nie możemy zapominać o jednej ważnej kwestii – taki napęd niestety może odmówić nam posłuszeństwa np. w zimie lub przy awarii prądu. Dlatego dobra brama segmentowa powinna dać się otworzyć zarówno automatycznie, jak i ręcznie. I tu pojawia się kolejna zaleta markowej bramy segmentowej nad np. uchylną, ponieważ drugi z modeli będzie sprawiał problemy, gdy na podjeździe pojawi się zbyt dużo śniegu. Jako że brama segmentowa otwiera się do góry, problem nie występuje. Na co dzień jednak warto wyposażyć bramę w napęd automatyczny sterowany pilotem lub za pomocą aplikacji w telefonie, co znacznie podniesie komfort użytkowania. Dobry napęd wyposażony jest także w funkcję zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem przez zamykającą się bramę, a to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci.

Napęd Bisecur firmy Hörmann
Źródło: Hörmann

Brama segmentowa – jakiego producenta wybrać?

Rynek produkcji bram garażowych jest w Polsce dość rozbudowany, dlatego właściwa decyzja jest trudna do podjęcia. Czym zatem sugerować się przy wyborze marki oferującej bramy garażowe? Oto 5 podstawowych czynników:

  • renoma i uznanie nie tylko w Polsce, ale i poza granicami,
  • firma z długoletnim doświadczeniem, które decyduje o trwałości i sprawnym funkcjonowaniu bramy przez lata,
  • wysoka jakość materiałów i ociepleń, potwierdzona certyfikatami oraz kilkuletnią gwarancją,
  • dbałość o bezpieczeństwo przed włamaniami,
  • estetyczny wygląd bramy z wykończeniem odpornym na zniszczenia i blaknięcie.

Wybierając producenta bramy segmentowej zwróćmy także uwagę na takie czynniki, jak zabezpieczenie przed samoistnym opadnięciem bramy, grubość izolacji, a właściwie współczynnik przenikania ciepła dla zamontowanej bramy czy sposób uszczelnienia między bramą a murem garażu , ponieważ nie zawsze są one standardem. Ważna jest też potwierdzona certyfikatem kompatybilność zastosowanego napędu z bramą oraz stopień zabezpieczenia sterowania radiowego przed przejęciem kodu przez nieuprawnione osoby.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *