Menu Zamknij

Czy tapetę można pomalować? 5 skutecznych metod!

Stare tapety mogą skutecznie oszpecić nasze mieszkanie. Proces usuwania może wiązać się z koniecznością wykonania czasochłonnych prac remontowych. Jeżeli chcemy działać szybciej, możemy pomalować tapetę. Powodzenie tego procesu zależy od trzech rzeczy: stanu naszej tapety, jaki jej rodzaj zdobi nasze ściany oraz naszych chęci.

Kiedy i jaki rodzaj tapet można malować?

Czy można pomalować tapety? Tak, ale niestety nie zawsze jest to opłacalne. Malować należy delikatnie poniszczone tapety, które nie posiadają widocznych uszkodzeń mechanicznych. Wszelkie rozerwania sprawią, że malowanie nie przyniesie efektu. Jeżeli nasze ubytki już można zauważyć gołym okiem, to ten proces może je jeszcze bardziej uwidocznić. Warto też zwrócić uwagę na nietrzymanie kleju, które może się przydarzyć w niektórych miejscach. Przed malowaniem musimy podkleić odstające fragmenty.

Malować można tapety winylowe, raufazę oraz tapety z włókna szklanego. Jeżeli zastanawiasz się czy możesz pomalować swoją, zajrzyj do danych technicznych produktu. Tapety do malowania mają oznaczenia.

Jeżeli chodzi o tapety papierowe, lubiane przez właścicieli domów i mieszkań, nie jest to typowy produkt do tego typu zastosowań. Jednak pomalowanie jej jest jak najbardziej wykonalne. Trzeba jednak brać pod uwagę brak możliwości umycia tapety na mokro oraz większą chłonność materiału. Papier może też się odkształcać! Zanim weźmiemy się do takiej pracy, należy się poważnie zastanowić, czy może nie pogorszymy w ten sposób sytuacji.

Jaką farbę wybrać?

W pierwszej kolejności konieczne jest zastosowanie specjalnej farby podkładowej, która przygotuje powierzchnię do nałożenia farby nawierzchniowej i zwiększy jej przyczepność. Co dalej? Mamy do wyboru wiele ciekawych opcji! Według specjalistów najlepsze są farby: emulsyjne (do tapet z włókna szklanego), dypresyjne (do tapet z włókna szklanego lub winylowych) i lateksowe (do tapet winylowych lub papierowych).

Raufaza – czyli tapeta do malowania. Czy warto wybrać?<<SPRAWDŹ TUTAJ

5 metod malowania tapet

Specjaliści wyróżniają 5 metod malowania tapet:

Malowanie natryskowe przeprowadza się za pomocą specjalnego pistoletu. Ta technika pozwala na pokrycie ścian równomiernie i dokładnie.

Malowanie przy użyciu pędzla to najbardziej znana i najczęściej stosowana technika. Trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego pędzla, który ułatwi nakładanie farby. Pędzel z krótkim i cienkim włosiem syntetycznym będzie dobry do malowania tapety z wypukłościami. Lateksowe farby dobrze jest nakładać pędzlem z włosiem nylonowym, zaś zwykłe emulsje można nakładać pędzlem z włosiem poliestrowym. Warto malować okrężnymi ruchami!

Malowanie wałkiem to najszybszy z opisywanych procesów. Jeżeli tapeta na wypukłości, konieczne jest zastosowanie wałka z długim włosiem, by farba wszędzie dotarła.

Technikę malowania dekoracyjnego najlepiej stosować na gładkich tapetach. Te które są bogate w wypukłe wzory nie będą wyglądały dobrze, ponieważ farba zatrzymuje się w zakamarkach, a kolory dobrze się nie mieszają.

Użycie szablonów malarskich jest możliwe tylko na gładkich tapetach. Jeżeli chcemy by równo przylegały do ścian, należy wystrzegać się wypukłości. Jeżeli jednak chcemy pomalować tapetę z fakturą przy pomocy szablonów, należy użyć gęstej farby i malować tapetę, przyciskając pędzel do ściany.

Niezależnie od tego jaką tapetę wybierzemy, warto przemyśleć wszystkie możliwe opcje oraz zagrożenia wynikające z malowania tapety. Jeżeli nasza tapeta jest mocno zniszczona, powinniśmy w pierwszej kolejności przemyśleć wymianę na nową, ponieważ odmalowanie, niestety może nie przywrócić jej dawnego blasku.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *