Menu Zamknij

Dom z recyklingu, czyli jak budować ekologicznie?

Organizacje ekologiczne biją na alarm o realnych zagrożeniach dla środowiska, informując jednocześnie o możliwościach minimalizowania przyczyn jego ostatecznej zagłady. Jednym ze sposobów jest upowszechnianie i wdrażanie w życie budownictwa ekologicznego. Nie chodzi tu już jednak o samo ograniczanie zapotrzebowania powstających domów na energię, a o wykorzystywanie do budowy materiałów, które można przetwarzać (recyklingować). Na świecie funkcjonuje ponad 2 tysiące domów, które są samowystarczalne i powstały z recyklingu. Największą ich część skupiają Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, ale domy wybudowane z odpadów można też spotkać na terenie Europy (m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii). Jako ciekawostkę warto podać, że budowy takiego obiektu doczekała się i Polska. W 2012 roku (w okolicach Gdańska) rozpoczęto prace nad pierwszym w naszym kraju earthshipem, czyli domem powstającym ze zużytych opon samochodowych, metalowych puszek, plastikowych butelek, itp. materiałów pochodzących wyłącznie z odzysku. Świadczy to o tym, że budowa z recyklingu jest możliwa.

Earthship pod Gdańskiem
Źródło: Sharingame

Dom z recyklingu, czyli z czego?

Zasadniczym celem recyklingu jest zmniejszanie zużycia surowców naturalnych i ograniczanie ilości odpadów (poprzez ich ponowne wykorzystywanie). To w pełni słuszna i rozsądna metoda ochrony środowiska, która zastosowanie może znajdować również w budownictwie. Światowe earthshipy (domy budowane z tego, co znajduje się na wysypiskach śmieci) charakteryzują się oryginalnością i ogromną pomysłowością. Harmonizują z naturą i są komfortowe w użytkowaniu. A różnorodność wykorzystanych do ich budowy materiałów jest naprawdę zadziwiająca. Do najczęściej stosowanych odpadów zaliczyć można zużytą gumę, plastik, stare tkaniny, szkło, gałęzie, a nawet kości zwierząt. W praktyce sprowadza się to do ponownego wykorzystania butelek, korków, puszek, opon, dętek, szczoteczek do zębów, dyskietek komputerowych, płyt CD, taśm DVD, odzieży oraz wielu innych wyrobów, które niezagospodarowane – rozkładałyby się przez dziesiątki czy setki lat.

Earthship w Hiszpani w środku
Źródło: Inhabitat

Ekobudowanie po polsku
W polskim budownictwie obserwuje się niewielkie przekonanie do powtórnego wykorzystywania odpadów – zwłaszcza tych, które z budową mają pozornie niewiele wspólnego. Rodzime firmy i inwestorzy prywatni coraz częściej sięgają jednak po budulce przyjazne środowisku i ludzkiemu zdrowiu oraz chętniej wykorzystują materiały rozbiórkowe. Z tradycyjnych materiałów budowlanych do tzw. zdrowych zaliczyć można np. silikaty oraz piaskowy beton komórkowy. Wyroby te charakteryzują się najniższym stopniem promieniowania. Zauważalna jest też tendencja w chęci powracania do surowców naturalnych (piasku, gliny, kamienia, słomy, drewna) oraz dążenie do ponownego użycia budulców pochodzących z rozbiórek. Tego typu działania nie są jeszcze pełnym wykorzystywaniem dobrodziejstw recyklingu, ale z pewnością nie pozostają bez znaczenia dla środowiska.

budowa zwykorzystaniem betonu komórkowego
Źródło: E-sciany

Panele akustyczne z recyklingu
Choć recykling w Polsce nie osiąga skali przemysłowej, to nie oznacza to, że rodzimi przedsiębiorcy zupełnie nie starają się wykorzystywać odpadów. Branża budowlana jest bowiem odpowiednio ukierunkowana na ekologię i z pewnością wkrótce zauważymy znaczący rozwój w tym właśnie zakresie. Już teraz doskonałym przykładem innowacyjności są chociażby panele akustyczne powstające z odpadowego szkła gospodarczego. Do produkcji tych wyrobów w 70% wykorzystywane są zużyte butelki oraz odpady powstające w czasie wytwarzania wełny szklanej. Pozostałą część paneli stanowi lepiszcze o pochodzeniu roślinnym. Po wyeksploatowaniu omawianych paneli – można je zutylizować i wykorzystać ponownie w procesie powstawania nowych produktów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że dążenie do spełnienia wymogów ekologicznych nie wiąże się ani z wyższymi kosztami funkcjonowania przedsiębiorstwa, ani nie wpływa na jakość użytkową oraz design wytwarzanych elementów. Panele z recyklingu charakteryzują się bowiem doskonałą akustyką, odpowiednią trwałością oraz właściwym wyglądem zewnętrznym.

Wełna szklana trzeciej generacji
Połączeniem innowacyjności i ekologiczności jest wełna szklana powstająca na bazie szkła z recyklingu i spoiwa z pszenicy. Do niedawna do produkcji wełny wykorzystywano spoiwo ropopochodne. Dzięki zmianie, nowoczesna wełna szklana zyskała na jakości, a ponadto ograniczone zostało zużycie ropy i zmniejszona emisja substancji chemicznych (formaldehydu) do atmosfery.

Mężczyzna rozkłada wełnę szklaną
Źródło: Moda i Ja

Ukierunkowanie na zrównoważony rozwój branży budowlanej
Polscy przedsiębiorcy mają ogromną szansę na zaistnienie na światowych rynkach, ale pod warunkiem prowadzenia działalności zrównoważonej. Ważne są tu zarówno aspekty związane z oszczędzaniem energii oraz ograniczeniem zużycia surowców naturalnych, jak i bardziej kompleksowa dbałość o środowisko, tj. nieemitowanie do niego szkodliwych substancji, wprowadzanie do sprzedaży wyrobów ekologicznych, właściwa gospodarka odpadami oraz prawidłowa kooperacja w zakresie transportu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *