Menu Zamknij

Jak zdobyć uprawnienia gazowe? Poradnik krok po kroku

Uprawnienia gazowe są jedną z najbardziej przydatnych kwalifikacji zawodowych, jaką można zdobyć poprzez odbycie szkolenia SEP. Nic dziwnego, że obserwujemy sukcesywny wzrost zainteresowania kursami przygotowującymi do egzaminu SEP właśnie na tę kategorię uprawnień. Wynika to z oczywistych potrzeb polskiego rynku pracy. Osoby zapisujące się na szkolenia SEP na uprawnienia gazowe doskonale wiedzą, że jest to dla nich ogromna szansa na zyskanie bezpieczeństwa ekonomicznego i zapewnienie sobie komfortowej przyszłości zawodowej. Chodzi Ci po głowie pomysł uzyskania takich uprawnień? Zacznij od przeczytania naszego poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak je zdobyć. Spokojnie: to nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zaczynajmy.

Krok 1: zapisz się na szkolenie SEP

To pierwszy i najważniejszy krok. Od tego, w jaki sposób go postawisz, w głównej mierze zależy Twój sukces podczas egzaminu SEP. Kursy energetyczne, w tym kursy gazowe, mają za zadanie przekazać uczestnikom możliwie najbardziej szczegółową wiedzę z zakresu budowy i konserwacji instalacji – w tym przypadku gazowych. Im wyższa jakość merytoryczna szkolenia, tym po prostu większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz dobrze przygotowany do spotkania z Komisją Kwalifikacyjną.

Wybierając szkolenie SEP skup się na kilku aspektach:

  • Kadrze instruktorskiej – powinni to być ludzie mający wysokie kwalifikacje do przekazywania tak istotnej wiedzy. Przykładowo: szkolenia organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia prowadzą członkowie Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich.
  • Opiniach o szkoleniu SEP – znajdziesz je w Internecie i mogą Ci one powiedzieć wiele na temat jakości danego kursu SEP.
  • Wynikach zdawalności – są najlepszym prognostykiem, bo przecież właśnie o zdanie egzaminu SEP tutaj chodzi, prawda?

Dodatkowo warto sprawdzić, gdzie odbywa się najbliższe szkolenie SEP, aby nie tracić zbyt dużo czasu i energii na długie dojazdy. Wspomniane Krajowe Centrum Kształcenia organizuje kursy gazowe w kilkunastu polskich miastach, w tym w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu więcej na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy.

Krok 2: dopytaj instruktora o niejasne dla Ciebie zagadnienia

Po zakończeniu szkolenia, a nawet w jego trakcie, możesz zadawać instruktorowi pytania. Jest to wręcz wskazane, ponieważ jest właściwie pewne, że nie zrozumiesz wielu podjętych przez niego kwestii – szczególnie, jeśli stawiasz pierwsze kroki w branży gazowniczej. Zostań więc po szkoleniu i poproś o wytłumaczenie, aby nie dać się zaskoczyć podczas egzaminu SEP.

Krok 3: przejrzyj notatki z kursu SEP

Bardzo dobrą wskazówką dla osób uczestniczących w szkoleniu na uprawnienia gazowe jest robienie sobie notatek. Nie dość, że jest to świetna metoda na zapamiętanie większej ilości szczegółów, to jeszcze dysponując notatkami będziesz mógł do nich wrócić tuż przed samym egzaminem.

Krok 4: podejdź do egzaminu SEP na uprawnienia gazowe

Ostatnim etapem ubiegania się o uprawnienia gazowe jest oczywiście spotkanie z Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Egzamin jest dość stresujący, natomiast jeśli byłeś bardzo skupiony w trakcie szkolenia, to nie powinieneś się martwić, że Komisja na czymś Cię „zagnie”. Z punktu widzenia osób dobrze przygotowanych pod względem merytorycznym egzamin jest już czystą formalnością.

Krok 5: odbierz zaświadczenie o zdobyciu uprawnień SEP

Jeśli uzyskasz pozytywną ocenę podczas egzaminu SEP, automatycznie staniesz się posiadaczem uprawnień gazowych, co jest równoznaczne z tym, że dołączysz do wcale nie tak szerokiego grona specjalistów z zakresu obsługi, budowy i konserwacji instalacji gazowych. Potwierdzeniem tego faktu będzie przekazanie Ci stosownego certyfikatu.

Pamiętaj

Uprawnienia SEP, w tym uprawnienia gazowe, trzeba odnawiać co 5 lat.

Krok 6: zleć przetłumaczenie zaświadczenia

Oczywiście warto to zrobić tylko w sytuacji, gdy rozważasz emigrację zarobkową lub już jesteś na nią zdecydowany. Przypominamy, że uprawnienia gazowe, podobnie jak wszelkie inne uprawnienia SEP zdobyte w Polsce, są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli więc chcesz posłużyć się zaświadczeniem w procesie rekrutacji za granicą, powinieneś zlecić jego przetłumaczenie na język obowiązujący w docelowym kraju.

Rada

Dla świętego spokoju warto, aby było to tłumaczenie uwierzytelnione, czyli wykonane przez tłumacza przysięgłego.

Większość firm organizujących szkolenia SEP oferuje swoim kursantom usługę przetłumaczenia zaświadczenia w bardzo atrakcyjnej cenie. Dotyczy to również Krajowego Centrum Kształcenia.

To już wszystko. Po przejściu tych etapów staniesz się posiadaczem uprawnień gazowych, które bardzo poprawią Twoją sytuację na rynku pracy. Od tej pory możesz już aplikować na stanowiska wymagające specjalnych kwalifikacji, a więc też adekwatnie wynagradzane.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *