Menu Zamknij

Naturalne domy z bali

Przed laty drewno było najłatwiej dostępnym i powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Następnie zostało skutecznie wyparte przez technologię murowaną, która w polskim budownictwie jednorodzinnym króluje do dziś.

Naturalne domy z bali
Źródło: Log House

Czasy jednak się zmieniają. W architekturze modny jest minimalizm, ascetyczna prostota wnętrz, ekologia. Inwestorzy, którzy tęsknią za naturalnym, klasycznym wyglądem domów, coraz częściej zwracają się w stronę sprawdzonych metod stawiania budynków z wykorzystaniem wyjątkowego, naturalnego budulca. Grono zwolenników domów z bali z każdym rokiem zwiększa się. Wielu osobom podoba się ich wyjątkowy, nieco surowy wygląd. Uznanie dla walorów estetycznych jest jednak kwestią gustu. Inaczej sprawa się ma w związku z mikroklimatem, jaki panuje we wnętrzach domów z bali. To fakt, który nie podlega dyskusji. Drewno jest naturalnym izolatorem cieplnym; dzięki niemu latem we wnętrzach panuje przyjemny chłód, zimą z kolei nietrudno jest utrzymać temperaturę na odpowiednio wysokim poziomie. Dzięki temu koszty ogrzewania w domach drewnianych są niższe niż w podobnych budynkach murowanych. Drewno ma też korzystny wpływ na poziom wilgoci we wnętrzach; jest jej naturalnym regulatorem, a o ścianach w domu drewnianym mówi się, że „oddychają”. Domy drewniane dają zatem możliwość powrotu do naturalnych rozwiązań, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne i są atrakcyjną alternatywą nie tylko dla miłośników piękna przyrody.

Naturalne domy z bali
Źródło: Log House

Firma Log House od wielu lat specjalizuje się w tradycyjnej metodzie budowy domów z bali. Polega ona na poziomym układaniu kolejnych elementów, które w efekcie tworzą tzw. wieniec. Przestrzeń między belkami wypełnia się mszeniem, które uszczelnia puste przestrzenie. Okres budowy stawianego w ten sposób domu zależy od jego wielkości i stopnia skomplikowania, ale zazwyczaj trwa nie dłużej niż trzy miesiące.

Przedsiębiorstwo wykorzystuje do budowy domów wyłącznie surowiec najwyższej jakości. Drzewa, z których powstają bale, muszą mieć powyżej 20 cm średnicy, co gwarantuje solidność konstrukcji. Sztuka własnoręcznego ciosania bali jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie ma więc przesady w twierdzeniu, że powstające z nich domy są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Domy muszą być także bezpieczne, dlatego też bale drewniane są poddawane impregnacji środkami, które podnoszą ich ognioodporność.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *