Menu Zamknij

Nowoczesne meble do salonu: TOP 3 aranżacje

Styl nowoczesny zachwyca prostotą aranżacji i poczuciem przestrzeni. Jak dobrać meble do salonu utrzymanym w nowoczesnym i funkcjonalnym stylu?

Żeby dobrze poznać styl nowoczesny, warto poznać jego genezę. Dziś w odniesieniu do słowa nowoczesny zazwyczaj myślimy o współczesnych designerskich meblach. Jednak w rzeczywistości styl nowoczesny to nurt w urządzaniu wnętrz, który rozwinął się w pierwszej połowie XX wieku. Znany jest również pod nazwą „modernistyczny”. Niemniej jednak współczesne wzornictwo bardzo dużo czerpie z doświadczeń pierwszej połowy ubiegłego wieku, stąd potocznie pojęcia „współczesny” i „nowoczesny” są używane zamiennie.

Styl modernistyczny rozwinął się w opozycji do stylu wiktoriańskiego i romantycznego, pełnego przepychu, ornamentów i ozdób. Zgodnie z nową filozofią, forma miała podążać za użytecznością, a meble miały być przede wszystkim funkcjonalne. Nie znaczy to oczywiście, że meble te nie miały być piękne i atrakcyjne dla oka. Po prostu chciano osiągnąć to w inny sposób: stawiając na proste, geometryczne wzory, materiały najlepszej jakości oraz duże przestrzenie, jasność i porządek.

Nowoczesny salon

Zasady urządzania salonu w nowoczesnym stylu

By urządzić salon w stylu minimalistycznym należy trzymać się kilku prostych zasad. Pierwsza to podążanie za liniami: prostymi i równoległymi. Dotyczy to wszystkich aspektów wyposażenia wnętrza: zarówno mebli, które powinny mieć proste i wyraźne linie, jak i motywów dekoracyjnych: pasiaste wzory na dywanie czy tapecie wprowadzą dodatkowy porządek. Co więcej, meble i inne elementy powinny być umieszczone wzdłuż wyobrażonych linii, co zapewni wrażenie harmonii.

Kwestia druga to materiały. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, powinny być wysokiej jakości, ponieważ ze względu na brak dużej ilości ozdób to one mają upiększać pomieszczenie. Podstawowymi materiałami są tutaj drewno, skóra i szkło, z dodatkami stali nierdzewnej i chromu. Jeżeli chodzi o przestrzeń, nie powinna być nadmiernie zagracona. Mebli w salonie powinno znaleźć się tylko tyle, ile jest niezbędnie potrzebnych, a rodzinne pamiątki i bibeloty powinny zostać schowane w zamykanych szafkach. Nowoczesne meble do salonu powinny odznaczać się neutralnymi barwami, takimi jak biel, czerń, szarości oraz beże. Żeby jednak we wnętrzu nie było zbyt nudno, powinny pojawić się w nim także ostre, jednokolorowe akcenty, np. czerwone, żółte, zielone, niebieskie.

Pięknie urządzony, nowoczesny salon

Jakie meble i dodatki do nowoczesnego salonu?

Ważnym nurtem w stylu nowoczesnym jest minimalizm. Ten styl ogranicza meble i dodatki do absolutnego minimum. Minimalistyczne pomieszczenie powinno sprzyjać skupieniu się i wyciszeniu. Dlatego nie ma tu miejsca na rodzinne bibeloty, fotografie, wazoniki i szkatułki, które mogłyby tylko niepotrzebnie rozpraszać. Decydując się na urządzenie salonu w stylu minimalistycznym trzeba starać się zredukować jego zawartość do minimum, zarówno w przypadku mebli, jak i ozdób. W kwestii dekoracji warto zdecydować się na jeden wyraźny akcent: np. duży obraz na ścianie lub wyjątkowo ciekawy mebel. Pozostałe kolory powinny być mocno ograniczone. Styl minimalistyczny powinien przywodzić na myśl porządek i przestronność, najlepiej urządzić w tym stylu jasny salon o dużych oknach.

TOP 3 aranżacje salonu w stylu nowoczesnym

Od teorii w końcu trzeba przejść do praktyki i przyjrzeć się jak nowoczesne aranżacje wyglądają w rzeczywistości. Gotową receptą na udany salon w stylu nowoczesnym jest zestaw mebli do salonu Greg firmy The Beds. Solidne meble do wyboru z litego buku lub dębu mają geometryczne, prostokątne kształty, ale ich linie są lekko zaokrąglone, dzięki czemu ich kontury stają się bardziej miękkie. Interesującym detalem są uchwyty przelotowe oraz nóżki, które dodają meblom lekkości.

Jasne i naturalne meble świetnie komponują się z ciemnoszarą ścianą i industrialnymi dodatkami, takimi jak metalowa lampa oraz wykonane w tym samym stylu ozdobny stojące na parapecie. Dzięki jasnej podłodze wykonanej z szerokich desek, wnętrze wydaje się bardzo przestronne oraz jasne. Szary dywan w trójkąty jest w tej stylizacji kropką nad „i”. Interesującym meblem jest kredens z przeszklonymi drzwiami. Dodatek szkła i jego płynne połączenie z drewnem jest bardzo charakterystyczny dla stylu nowoczesnego. Tego typu kredens to przy okazji idealne miejsce na zaprezentowanie kolekcji i zbiorów w sposób nienarzucający się gościom.

Salon z kolekcji Greg
The Beds

W kolejnym salonie dominuje kolor szary – na kanapie oraz na podłodze. Kolorowe poduszki oraz galeria zdjęć za kanapą są modnym dodatkiem i sposobem na dodanie koloru do tego wnętrza. W tym salonie królują nowoczesne meble drewniane z kolekcji Vento. Tym razem zdecydowano się na solidne, ciężkie meble. Żeby nie przytłaczały pomieszczenia, ich ilość oraz rozmieszczenie powinny zostać naprawdę dobrze przemyślane. Zbyt duża ilość mebli sprawiałaby przytłaczające wrażenie. Żeby tego uniknąć w tym pomieszczeniu zdecydowano się między innymi na bardzo charakterystyczne dla stylu nowoczesnego plastikowe krzesła na cienkich, metalowych nóżkach. Solidny stół marki The Beds w połączeniu z nimi wygląda na bardzo lekki. Gdyby dostawić do niego tradycyjne, ciężkie drewniane krzesła całość wyglądałaby bardzo tradycyjnie i nieco ciężko.

Salon z kolekcji Vento
The Beds

Kolejna ciekawa aranżacja obejmuje czarny tapicerowany zestaw wypoczynkowy, który jest stylistyczną dominantą w tym salonie. Dobrano do niego jasno-szare meble z kolekcji James, które stanowią ładne tło. W tym pomieszczeniu zdecydowano się na niski, prosty stolik kawowy, który został ustawiony równo przed kanapą – zgodnie z zasadą ustawienia mebli wzdłuż wyobrażonych linii. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest powieszenie prostych półek nad przeszklonymi drzwiami. Idealnie nadają się do tego, by wyeksponować na nich kolekcję kolorowych naczyń i wazonów.

Salon z kolekcji James
The Beds

Powyższe trzy aranżację pokazują, że styl nowoczesny może mieć bardzo różne oblicza, dostosowane do gustów mieszkańców. Neutralne, drewniane meble stanowią świetną bazę do wyeksponowania ciekawych mebli tapicerowanych lub nietuzinkowych ozdób oraz same przyciągają uwagę swoimi prostymi formami.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *