Menu Zamknij

Poradnik wnętrzarski – meblowanie kuchni, cz. 2

Urządzanie kuchni to prawdziwa sztuka. Aranżacja kuchenna musi cieszyć oko, ale jednocześnie zapewniać maksimum funkcjonalności. Dziś przyjrzymy się sposobie urządzenia kuchni w kształcie litery „U”. To bardzo popularne rozwiązanie, gdyż sprawdza się w wielu typach powierzchni – od osobnych kuchni po tych otwartych na salon. Aranżacja w kształcie litery „U” może dawać też wiele możliwości ustawień mebli i sprzętów, a tym samym kształtować kuchnię zgodnie z najnowszymi trendami stylizacji wnętrz.

Do jakich kuchni aranżacja w literę „U”?

Ustawienie zabudowy kuchennej w literę „U”, czyli tzw. „podkówkę” jest bardzo uniwersalne. Doskonale wygląda w mniejszych, zamkniętych pomieszczeniach, ale też w obszernych przestrzeniach, w których kuchnię łączy się z jadalnią czy salonem.

Taki typ ustawienia można zastosować w kuchniach prostokątnych, ale też kwadratowych. W tych węższych warto pamiętać, że odległość między równoległymi rzędami szafek powinna wynosić co najmniej 120 cm – właśnie taka zapewnia optymalny komfort pracy. W tego typu aranżacjach często na najkrótszej ścianie, pod oknem lokalizuje się strefę zmywania. Warto wtedy pamiętać o ustawieniu w bocznym ciągu szafek kolejno od drzwi lodówki, a następnie kuchenki i piekarnika. Strefę przechowywania i gotowania warto rozdzielić blatem roboczym o długości min. 40 cm. Ten sposób ustawienia mebli i sprzętów zapewni ergonomię pracy.

Warto pamiętać, że „podkówka” oznacza o jeden rząd szafek więcej niż aranżacja w kształcie litery „L”. Warto więc tu postawić na szafki dolne, rezygnując z górnych, by nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia. Górne szafki kuchenne można zastąpić ażurowymi półkami i organizerami przytwierdzonymi do ściany. Dzięki temu unikniemy wrażenia toporności, a cała aranżacja nabierze lekkości.

Kuchnia

„Podkówka” otwarta na salon

Urządzenie aneksu w kształcie litery „U” pozwala na jeszcze wyraźniejsze wydzielenie części kuchennej od reszty pomieszczenia. Jeden z dłuższych ciągów szafek może tworzyć w takich aranżacjach barek. W takim rozwiązaniu można postawić hokery od strony salonu, tworząc modną i nowoczesną przestrzeń.

Stosując się do zasad trójkąta roboczego na przeciwległym barkowi rzędzie szafek warto zorganizować kolejno strefę przechowywania (lodówka), następnie gotowania (kuchenka, piekarnik), a zlewozmywak zlokalizować na krótszym boku „U”. Barek będzie w tym ustawieniu pełnił rolę dodatkowego blatu roboczego.

Ustawienie zabudowy w kształcie litery „U” w większych pomieszczeniach kuchennych pozwala również na postawienie wyspy kuchennej. To bardzo modne i przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie. Wyspa może służyć jako barek częściowo oddzielający kuchnię od salonu lub jako blat roboczy. Można też zastosować wyspę z wbudowaną kuchenką czy ze zlewozmywakiem. Taka konstrukcja wymaga jednak dużej przestrzeni, więc można ją zastosować jedynie w obszernych kuchniach otwartych na salon.

Kuchnia otwarta na salon

Stół w kuchni w kształcie litery „U”

Gdy kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, warto zorganizować w niej choć niewielki kącik jadalniany.
W dużych kuchniach zaaranżowanych w „podkówkę”, w których nie zdecydowano się na wyspę, można z powodzeniem postawić stół jadalniany. Świetnie sprawdzi się tu model okrągły, który nie obciąży wizualnie przestrzeni tak jak stół kwadratowy. W kuchniach półotwartych stół może pełnić rolę łączącą kuchnię z salonem.
W mniejszych kuchniach, w których zastosowano ustawienie w kształcie litery „U” stół można zaaranżować jako przedłużenie ciągu szafek. W takim rozwiązaniu sprawdzi się niewielki stół kwadratowy lub prostokątny.

W kuchniach na tyle małych, że wstawienie stołu na stałe jest w nich niemożliwe, można zastosować rozkładany blat przytwierdzony do ściany, do którego po rozłożeniu podstawia się dwa niewielkie krzesełka. Rolę kącika jadalnego może spełniać także barek zlokalizowany pod oknem, na krótszym boku zabudowy. Wystarczy zamiast ciągu szafek zastosować w tym miejscu sam blat i przystawić do niego dwa smukłe hokery.

Aranżacje kuchni w kształcie litery „L” lub „U” można zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego kształt i wielkość. Warto pamiętać o kilku zasadach, by cieszyć się piękną kuchnią, w której nie tylko wygodnie się pracuje, ale też przyjemnie spędza czas.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *