Menu Zamknij

Wymiana instalacji ogrzewania centralnego

Wprowadzenie się do własnego domu, wybudowanego od podstaw według wybranego projektu, to nie tylko spełnienie życiowych marzeń, ale też świadomość, że wszystkie urządzenia i systemy są nowe, i będą sprawne przez długi czas. Częściej jednak przeprowadzka odbywa się do mieszkania albo domu, w którym ktoś już przed nami mieszkał.

Nic nie jest wieczne

Kiedy ogrzewanie domu w ciągu wielu lat działa jeśli nie idealnie, to przynajmniej bez większych problemów, jego nagła awaria stanowi dla gospodarzy prawdziwą katastrofę. Szczególnie tragicznie wygląda sytuacja, kiedy fachowiec stwierdza, że tym razem nie wchodzi w rachubę wymiana banalnej uszczelki, ale głównych podzespołów systemu albo nawet całej instalacji grzewczej.

Taki fenomen współczesnego życia, jak kapitalny remont albo wręcz wymiana instalacji centralnego ogrzewania, chyba u każdego statystycznego Polaka wywołuje dreszcz przerażenia, jako że nieuchronnie pociąga za sobą znaczne wydatki pieniędzy i czasu. Sama lista elementów koniecznych do przywrócenia ciepła w domu posiada imponującą długość – wszak instalacja centralnego ogrzewania, to nie tylko kocioł, ale też także rury, pompy, rozdzielacze, zasobniki, grzejniki, zawory, czujniki. Mało tego, podobne przedsięwzięcie grozi mieszkańcom domu dużym dyskomfortem w ciągu całego czasu wymiany urządzeń, a czynnik zaskoczenia tego rodzaju sytuacją wnosi dodatkowy stres.

Wymiana instalacji grzewczej

Stresu można uniknąć

Aby uniknąć nagłych i stresogennych remontów systemu ogrzewania domu, połączonych z koniecznością wymiany ważnych elementów (albo i całej instalacji), wystarczy zadbać o właściwą profilaktykę. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zawarcie długoterminowej umowy z wyspecjalizowaną firmą, która zajmie się bieżącymi przeglądami instalacji. Dzięki temu można zawczasu zaplanować wszelkie prace remontowe, a nawet przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem termin wymiany instalacji. Jeśli na dodatek przed przeprowadzką została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, albo wykonano ocieplenie budynku, uzasadnione będzie też wykonanie ponownego przeliczenia instalacji grzewczej.

Nie ma tego złego…

Nagła konieczność wymiany instalacji centralnego ogrzewania stanowi doskonałą okazję, aby zadać sobie pytanie: Jakie ogrzewanie jest najlepsze? Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie i zanim wytypuje się „najlepsze” ogrzewanie dla konkretnego domu trzeba najpierw ustalić, czym ten dom właściwie jest. Czy jest to stary budynek ze słabą izolacją termiczną, czy też w pełni nowoczesna konstrukcja?

Współczesne technologie ukierunkowane są na ekologię i oszczędność energii. Istnieje wiele sposobów, aby zapewnić ogrzewanie domu. Czy warto zainwestować w kosztowną instalację z nadzieją, że koszty zwrócą się po latach, czy też zapłacić mniej za instalację, licząc się z wyższymi kosztami bieżącymi?

Kaloryfer

Jak wybrać ogrzewanie dla domu?

Czym ogrzewać dom, aby koszty były możliwie niskie? Możliwości jest wiele:

  • Olej opałowy: „klasyczne” ogrzewanie. Dzięki nowoczesnej technice spalania ogrzewanie olejowe jest dzisiaj znacznie bardziej oszczędne i przyjazne dla środowiska, niż było kiedyś.
  • Gaz płynny (propan): jest wygodny w obsłudze i bardziej ekologiczny niż olej opałowy. Sporo kosztuje.
  • Pellety (granulat drzewny): wykorzystuje się tutaj odpady drzewne, czyli odnawialne zasoby energii. Urządzenie ze specjalnymi palnikami i podajnikami opału jest droższe od kotła węglowego.
  • Zrębki opałowe: ekologiczny i ekonomiczny opał z odpadów drzewnych. Potrzeba nieco więcej miejsca na magazynowanie niż w przypadku granulatu drzewnego.
  • Pompa ciepła: w zależności od konstrukcji pobiera ciepło z otoczenia, gruntu albo wody. Urządzenie dobrej klasy jest drogie, jednak w niewielkim domu energooszczędnym warte jest rozpatrzenia.
  • Energia elektryczna: nie wymaga kotłowni, komina ani instalacji centralnego ogrzewania. Cena za 1 kWh energii elektrycznej jest jednak co najmniej trzykrotnie wyższa, niż cena jednostki energii wytworzonej w kotle opalanym węglem albo drewnem.
  • Kolektory słoneczne: najbardziej chyba przyjazna dla środowiska forma uzyskania energii cieplnej. Nieprawdą natomiast jest, że korzystanie z kolektorów słonecznych nic nie kosztuje: płacić trzeba za prąd pobierany przez pompę, za wymianę płynu w instalacji oraz coroczną kontrolę przez serwisanta.

Ekologia, wygoda i inwestycja w przyszłość, czy doraźne oszczędności dzisiaj – oto jest pytanie!

Kalkulator

Kto może, niech poczeka

Jednym z głównych tematów posiedzenia Rady Ministrów w dniu 17 stycznia 2017 r. była walka ze smogiem. Wśród rządowych planów jest dofinansowanie wymiany tanich pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Rząd rozważa dopłaty sięgające nawet 80% kosztów inwestycji. Dotychczasowe dofinansowanie wymiany pieców węglowych w wysokości do 100% realizowane przez NFOŚiGW zostało przez obecne władze wygaszone. Rozporządzenie promujące instalowanie bardziej ekologicznych pieców Ministerstwo Rozwoju chce wdrożyć jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym.

Dokument potwierdzający sprawy poruszane podczas posiedzenia
Źródło: Twitter

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *