Baseny stelażowe to propozycja dla najbardziej wymagających miłośników kąpieli pod gołym niebem. Są one droższe od pozostałych typów basenów rozkładanych, ale za to stanowią inwestycję na wiele sezonów. Jeśli zastanawialiście się, czy kupić basen rozporowy, czy stelażowy i wybór padł na ten drugi typ, podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu.
Czym różnią się baseny stelażowe od innych basenów rozkładanych?
Istnieją 4 główne typy ogrodowych basenów rozkładanych: dmuchane, rozporowe, dmuchane typu jacuzzi i stelażowe. W basenie stelażowym ścianki utrzymywane są w pozycji pionowej przez specjalny stelaż. Dzięki temu baseny stelażowe mogą być bardzo duże i wysokie. Długości modeli prostokątnych dochodzą nawet do… 10-12 metrów! Użytkownicy doceniają także elastyczne możliwości ustawień, stabilność, wytrzymałość oraz wygodę wchodzenia/wychodzenia – zwłaszcza w połączeniu z drabinką. Jednak basen stelażowy jest rozwiązaniem stosunkowo drogim i czasochłonnym w montażu. Rozstawia się go dłużej od modelu rozporowego. Wymaga on także ustawienia na odpowiednim podłożu, najlepiej na podbudowie np. z kostki brukowej.
Czym różnią się między sobą baseny stelażowe?
Segment basenów stelażowych jest obecnie mocno rozbudowany. W sklepie internetowym Dollo.pl znajdziecie ponad 70 modeli basenów stelażowych Intex i Bestway, różniących się poza marką:
- rozmiarami,
- kształtem (najpopularniejsze są baseny stelażowe prostokątne i okrągłe),
- dołączonymi akcesoriami (np. basen stelażowy z pompą w komplecie),
- estetyką,
- ceną.
Jaki rozmiar basenu stelażowego będzie odpowiedni?
O tym, jak duży basen stelażowy wybrać, decydują Wasze indywidualne potrzeby, posiadany budżet oraz dostępna przestrzeń w ogrodzie. Zastanówcie się, kto będzie głównym użytkownikiem basenu. Jeśli tylko dzieci, lepiej wybrać zbiornik mniejszy i płytszy. Z kolei duże baseny stelażowe, zwłaszcza prostokątne, pozwalają na niemal całkowite zanurzenie się osoby dorosłej oraz swobodne pływanie.
Jaki kształt basenu stelażowego wybrać?
Na rynku znajdziecie stelażowe baseny prostokątne, kwadratowe, owalne i eliptyczne. Na większych działkach możecie śmiało pozwolić sobie na basen prostokątny – poszalejcie w nim z dziećmi i ze znajomymi oraz wygodnie popływacie.
Jakie akcesoria są dołączone do basenu stelażowego?
Warto sprawdzić, czy do kupowanego basenu stelażowego są dołączone różne akcesoria – niezbędne i opcjonalne. Gdy trzeba będzie skompletować je na własną rękę, koszt basenowego przedsięwzięcia może znacząco wzrosnąć. W zestawie z basenem stelażowym znajdować się mogą: drabinka, pompa filtrująca z akcesoriami do podłączenia, wkład filtrujący, mata ochronna pod basen, chemia basenowa z dozownikiem, pokrywa ochronna basenowa, termometr basenowy, komplet łatek naprawczych czy siatka do wyławiania nieczystości. Duży basen stelażowy z pompą to integralny duet. Pamiętajcie, że do takiego zbiornika wchodzi nawet kilkanaście tysięcy litrów wody!
Czy design basenu ma znaczenie?
Jeśli uważacie, że każdy basen stelażowy posiada niebieskie ścianki i niebieskie dno, to znaczy, że nie widzieliście jeszcze najnowszych propozycji producentów. Do wyboru pozostają baseny białe, szare, kolorowe (w dziecięce wzory), a nawet wyglądające jak obudowane cegłami, rattanem czy drewnem. Zróżnicowane wzornictwo ułatwia dobranie basenu do architektury ogrodu.
Basen stelażowy Intex czy Bestway – jaką markę wybrać?
Segment basenów stelażowych zdominowały dwie firmy: Bestway i Intex. Obie oferują baseny wysokiej jakości w przystępnych cenach, dlatego sama firma, w oderwaniu od pozostałych kryteriów, nie powinna stanowić czynnika wyłącznie decydującego o zakupie danego produktu.