Menu Zamknij

O czym pamiętać, projektując łazienkę w nowym domu?

Jak zaprojektować łazienkę w domu? To pomieszczenie powinno łączyć funkcjonalność z estetyką, dlatego ważne jest, aby zadbać o przemyślany układ i dobór odpowiednich materiałów – nie tylko tych wykończeniowych.

Nowoczesna łazienka z prysznicem
Aranżacja łazienki – projekt i zasady

Projekt łazienki – co powinien uwzględniać?

Zasady projektowania i aranżacji łazienki uwzględniają przede wszystkim ergonomię oraz techniczne aspekty związane np. z instalacją wodno-kanalizacyjną oraz z instalacją elektryczną. Pierwszym krokiem w procesie projektowania łazienki w nowym domu jest więc wykonanie pomiarów oraz stworzenie szczegółowego planu przestrzennego. Powinniśmy określić rozmieszczenie: drzwi, okien, instalacji i podstawowych elementów wyposażenia (WC, umywalka, wanna lub kabina prysznicowa). Już na etapie projektu powinniśmy zdecydować, czy toaleta będzie na stelażu, czy też wolnostojąca, a także, czy zakupimy armaturę łazienkową podtynkową, czy naścienną. Co więcej, przyjmuje się, że łazienka wyposażona m.in. w wannę oraz w pralkę powinna mieć minimum 6 metrów kwadratowych. W przypadku mniejszych wnętrz zamiast wanny zalecana jest np. kabina prysznicowa typu walk-in.

Po wykonaniu wstępnego projektu warto przejść do opracowania dokumentacji technicznej, która powinna obejmować instalację wodną, kanalizacyjną oraz elektryczną. Szczególnie w przypadku elektryki pamiętajmy o zachowaniu norm bezpieczeństwa, w tym o odpowiednim rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych, włączników i zastosowaniu specjalnych opraw oświetleniowych, które będą odporne na działanie wody. W łazience oprócz górnego światła warto postawić również na oświetlenie punktowe – zwłaszcza w okolicach umywalki, lustra, wanny, prysznica.

Ergonomia i podział na strefy użytkowe w łazience

Projektując łazienkę, nie powinniśmy zapominać o ergonomii – jej zasady wywierają wpływ na funkcjonalność łazienki, tym samym zapobiegając wypadkom, do których mogłoby dojść na skutek źle ulokowanych elementów wyposażenia. Ważne jest, aby zachować odpowiednie odległości zwłaszcza pomiędzy urządzeniami sanitarnymi. Pod uwagę należy wziąć także: metraż i bryłę pomieszczenia, wiek i wzrost użytkowników. Poniżej przedstawiamy zalecane odległości pomiędzy: wanną, brodzikiem, WC, bidetem, umywalką.

Wanna:

  • strefa funkcjonalna (prostokąt wolnej przestrzeni) o wymiarach 120 x 100 cm;
  • powinna znajdować się w odległości 30 cm od bidetu, 20 cm od WC i pralki oraz w odległości 60 cm od umywalki.

Brodzik:

  • strefa funkcjonalna 100 x 110 cm;
  • powinien zostać ulokowany w odległości 30 cm od umywalki i bidetu, 20 cm od WC oraz 10 cm od pralki.

WC:

  • strefa funkcjonalna o wymiarach 80 x 60 cm;
  • toaleta powinna znajdować się w odległości 20 cm od prostopadłej ściany, wanny, brodzika, umywalki i pralki;
  • powinno zostać ulokowana w odległości 30 cm od bidetu.

Bidet:

  • strefa funkcjonalna 100 x 70 centymetrów;
  • powinien znajdować się w odległości 60 cm od umywalki i wanny oraz 30 cm od brodzika i prostopadłej ściany.

Umywalka:

  • montuje się ją na wysokości 80-85 cm i w odległości 30 cm od prostopadłej ściany;
  • strefa funkcjonalna o wymiarach 100 x 70 cm;
  • powinna znajdować się w odległości 30 cm od bidetu i drugiej umywalki;
  • powinna znajdować się w odległości 20 cm od brodzika, wanny, WC, pralki.

Co więcej, łazienka powinna być podzielona na strefy użytkowe, przy czym podstawowy podział obejmuje strefę mokrą (w jej skład wchodzą takie elementy wyposażenia jak: prysznic, wanna, WC, bidet, umywalka) oraz strefę suchą (strefa użytkowa oraz miejsce do przechowywania).

Ogrzewanie i wentylacja

Ogrzewanie w łazience to następny aspekt, który wpływa na komfort użytkowania tego wnętrza. Do wyboru mamy m.in. tradycyjne grzejniki łazienkowe oraz ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy jednak o tym, że układ instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej od początku powinien zostać dostosowany do wybranego sposobu ogrzewania. Musimy również podjąć decyzję o tym, czy w łazience zastosujemy wentylację grawitacyjną, czy też mechaniczną – prawidłowe odprowadzanie wilgoci zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów, tym samym wpływając na trwałość wnętrza.

Wybór materiałów wykończeniowych i mebli

Kolejną ważną kwestią dotyczącą projektowania i aranżacji łazienki jest wybór materiałów, które będą nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie wilgoci, ale także łatwe do utrzymania w czystości. Najpopularniejszą opcją na ściany i podłogi w łazience są oczywiście płytki ceramiczne, a także gres.
Jeśli chodzi o meble łazienkowe, to popularnym wyborem są szafki pod umywalką, półki wnękowe, słupki oraz szafki wiszące. W małych łazienkach sprawdzą się meble na wymiar, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej wybierane opcje to: płyty MDF lakierowane lub laminowane, płyty HDF, impregnowane drewno lite, drewno egzotyczne.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *