Menu Zamknij

Koparka czy minikoparka, co wybrać do poszczególnych prac budowlanych?

Koparki można znaleźć w zasadzie na każdym placu budowy, przydają się one przy różnego rodzaju pracach porządkowych, są niezastąpione na końcowym etapie budowy, chociażby przy wyrównywaniu terenu. Dziś porównamy między sobą koparki i minikoparki, sprawdzamy, którą z nich lepiej wybrać.

Co wybrać, koparkę czy minikoparkę?

Trudno powiedzieć, czy lepiej wybrać koparkę, czy minikoparkę, ich zastosowanie jest w zasadzie podobne. Zarówno koparki, jak i minikoparki przydają się przy różnego rodzaju pracach budowlanych. Usługi warto dostosować do konkretnych robót budowlanych, np. usługa koparką o mniejszych gabarytach dobrze sprawdzi się przy wykopach pod garaże. Z kolei większe koparki świetnie sprawdzą się przy bardziej wymagających pracach, jak tworzenie głębokich wykopów.

Czy rozmiar koparki ma znaczenie?

Rozmiar koparki na placu budowy ma znaczenie, tego typu sprzęt powinien być dostosowany do zakresu prac, jak i wielkości działki. Duże koparki świetnie sprawdzą się przy większych inwestycjach, minikoparki wystarczą przy mniejszych pracach na działce. Jeśli miejsce pracy jest ograniczone, warto zdecydować się na minikoparkę, która idealnie sprawdzą się w ciasnych miejscach, jak chodnik czy alejka. Z drugiej jednak strony, jeśli prace budowlane wymagają od nas większej mocy, warto rozważyć wynajem tradycyjnej koparki, pozwoli ona na wydajniejszą pracę.

Kiedy sprawdzi się koparka?

Standardowa koparka sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach i przy powierzchniach bardziej wymagających. Duże koparki są stabilniejsze, mają także większą moc, dlatego korzysta się z nich przy bardziej skomplikowanych robotach budowlanych, jak np. przy głębokich wykopach pod inwestycje.

Kiedy sprawdzi się minikoparka?

Z minikoparki korzysta się przy mniejszych robotach budowlanych, jak budowa domu, nie zajmuje ona dużo miejsca, a pozwala na wykonanie takich prac jak wykopy pod fundamenty. Przy odpowiednim wyposażeniu, minikoparki świetnie nadają się do równania terenu. Z kolei minikoparki z łyżkami chwytającymi dobrze spisują się przy wydobywaniu gruntu z wody.

Czym kierować się przy wyborze koparki?

Wybierając koparkę na plac budowy, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażona w dodatkowe narzędzia i akcesoria, jak wiertnica, łyżki skarpowe hydrauliczne, łyżki do kabli, wyrówniarki terenu, młoty hydrauliczne, czy niwelatory laserowe. Koparki powinny być także wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, jak systemy stabilizacji, czy zabezpieczenia przed przewróceniem pojazdu.

Warto dokładnie przemyśleć wybór koparki, zanim przystąpimy do prac budowlanych. Tradycyjna, duża koparka wydaje się być niezastąpiona na placu budowy, ale jednak w niektórych przypadkach może lepiej się sprawdzić minikoparka. No i trzeba też pamiętać o tym, że minikoparki są łatwiejsze w transporcie, niż jej wielkogabarytowe odpowiedniki.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *